112 Acil Müdahale Temel Eğitim Programı

Sağlık Bakanlığının 4 haftalık ‘112 Acil Müdahale Temel Eğitim Programı’ tamamlandı.

112 Acil Müdahale Temel Eğitim Programı
 Sağlık Bakanlığının 4 haftalık ‘112 Acil Müdahale Temel Eğitim Programı’ tamamlandı. Eğitimlerde başarılı olan katılımcılara sertifikaları verildi.
“SAĞLIK BAKANLIĞININ 112 ACİL MÜDAHALE TEMEL EĞİTİM PROGRAMI TAMAMLANDI”
•Gülle: “Sağlık alanında yeniden yapılanma içerisindeyiz. Sağlık sistemi, finansmanı ve yasal düzenlemeler üzerinde çalışmalar sürüyor”

Sağlık Bakanlığının, Türkiye Sağlık Bakanlığı katkılarıyla 12 Mayıs - 13 Haziran tarihleri arasında, 112 Acil Müdahale Ambulans Ağı’nda çalışan toplam 109 hemşire, Acil Tıp Teknisyeni (ATT) ve Paramediklere yönelik gerçekleştirdiği “112 Acil Müdahale Temel Eğitimi” kursunu başarıyla tamamlayanlara sertifikaları verildi.

112 Acil Müdahale Temel Eğitimi alan 109 kişi içerisinden seçilen 16 kişiye eğitimci vasfı kazanmaları için bir haftalık ekstra eğitimi verildi.

Sertifika törenine Sağlık Bakanı Ahmet Gülle, Türkiye Sağlık Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Duygu Cengiz ile bakanlık yetkilileri de hazır bulundu.

*Duygu Cengiz: “Kursun sonuçları olumludur”
Törende bir konuşma yapan Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı Eğitim Dairesi Başkanı Duygu Cengiz, eğitimde sürecin kesintiye uğramaması ve sağlık alanındaki eğitimlerin sürmesi gerektiğini kaydederek, KKTC Sağlık Bakanı Ahmet Gülle ve ekibinin bu konuda ortaya koyduğu çaba ve isteğin takdire şayan olduğunu söyledi.

Cengiz, eğitimlere katılanların tamamı yapılan sınavlarda başarılı olduğunu belirttiği konuşmasında, eğitimin son derece olumlu sonuçlar doğurduğunun altını çizdi.

*Ahmet Gülle: “Türkiye’nin sağlık alanındaki deneyimleri çok önemli. Bundan en iyi şekilde yararlanacağız.”
Sağlık Bakanı Ahmet Gülle de, KKTC için Türkiye’nin sağlık alanında yaşadığı deneyim ve aldığı yolun önemli olduğunu, bu tecrübelerden yararlanmanın ise ülke sağlık sektörüne katkı koyacağını söyledi.

Yeniden yapılanma çalışmaları devam ediyor…
Sağlık alanında yeniden yapılanma içerisinde olduklarına dikkat çeken Bakan Gülle, sağlık sistemi, finansmanı ve yasal düzenlemeler üzerinde çalışmaların sürdüğünü anlattı.

*Sağlık alanında eğitimler devam edecek…
Gülle, sağlıkta insan faktörünün önemli olduğunu ve eğitimli personel gerektiğini kaydederek, sağlık alanında bu tür eğitimlerin devam edeceğini söyledi.

*Eğitimler 4 hafta boyunca devam etti. Son hafta, eğitimcilerin eğitimi yapıldı…
Toplam 4 haftalık süreyle devam eden eğitimler 2 etap şeklide yapıldı. Kurslarda, ilk 3 hafta hemşire, paramedik ve acil tıp teknisyenleri eğitim gördü.

Son haftaysa, ‘eğitmenler grubu’ olarak oluşturulan gruba yönelik yapıldı. Bu grupta yer alan 16 hemşire yeniden eğitim görerek kendilerini hem geliştirip hem de yenileyerek eğitim verebilecek pozisyona geldiler.
Güncelleme Tarihi: 14 Haziran 2014, 10:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER