100 GÜNLÜK EYLEM PLANINDA YER ALAN UMKE'NİN BİR YÖNETMELİĞİ BİLE YOK!

SB-29 Afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetinde görev alan 9443 UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) personelinin ve ekipmanlarının uluslararası akreditasyonunun sağlanması, hizmetin sunumunda kullanılacak donanımların nitelik ve niceliğinin artırılması.

 "İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtım Toplantısı"nda Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan "Afet ve acil durumlarda sunulacak sağlık hizmetinde görev alan 9443 UMKE (Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi) personelinin ve ekipmanlarının uluslararası akreditasyonunun sağlanması, hizmetin sunumunda kullanılacak donanımların nitelik ve niceliğinin artırılması."

Nasıl oluyorda 100 günlük eylem planı içerisine girebilmiştir? 

Bırakın yönetmeliğini geçerli bir yönergesi bile olmayan UMKE; Devletin en tepesi tarafından bile kıymetle önem verilmekte iken  Bakanlık gereken adımları atmamakta ısrar etmektedir.

20 yıla yaklaşan UMKE cengaverliğinin, Yönetmeliğinin çıkartılması yayımlanması ancak bu kadar uzatılabilirdi. UMKE camiasının bilmediği farklı bir durum mu varda UMKE sadece lafta kalmaktadır bu izah edilebilir değildir.

Çıkacak  yonetmeligin dayanağı olacak kanun maddesı olmaması da ayrı bır muamma..

100 Günlük eylem planında, UMKE'ye yer  verilmesine neden olanların yönetmeliğin çıkartılmasında da istekli olmasını ve gereken adımları istiyoruz.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 07:14
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tulay Akgün
Tulay Akgün - 5 ay Önce

Yönetmeligin; bir yasaya dayandirilmadan çıkarmanın bir şeye yaramayacağını biliyoruz. Hic degilse torba yasa icine bir medikal kurtarma, medikal kurtarma ibaresi olmalidir. Bunu tekrar tekrar soylüyoruz. Ikinci yuz gunluk eylem plani içine alan yetkililer belki torba yasanin içine de alır.

SIRADAKİ HABER