UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve dünyada en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, ön cephe restorasyon çalışmaları tamamlanan 23 tescilli bina törenle yeniden hizmete açıldı.

TUNAKAN YILDIRIM

UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ve dünyada en iyi korunan 20 kent arasında bulunan Karabük'ün Safranbolu ilçesinde, ön cephe restorasyon çalışmaları tamamlanan 23 tescilli bina törenle yeniden hizmete açıldı.

Safranbolu’da kullanılamaz halde olan 23 tescilli bina, cephe restorasyonlarının tamamlanmasının ardından bugün hizmete girdi. 23. Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında yapılan açılış törenine, Karabük Valisi Fuat Gürel, Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz, Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı Şefik Dizdar, festival komitesi ve vatandaşlar katıldı.

Açılışta konuşan Karabük Valisi Fuat Gürel, "Önemli olan, şehirlerin yaşanabilir olmasıdır. Geçmişte insanlar buralarda yaşamışlar ve bütün dükkanlar kullanılmış, günümüzde de kullanılıyorlar. Bu dükkanların tamamı işlevsel halde, günümüzde de hizmet etmeye devam ediyor. Buralar kullanılmaya devam edecek, yaşayacak ve gelecek nesillere devretmiş olacağız. Dünyanın gözbebeği bir şehre sahibiz. Ecdat yadigarı bu şehri torunlarımıza devredeceğiz. Bu Asmaltı Sokağı’nın esnafımıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum" dedi

Konuşmaların ardından protokol üyeleri tarafından ön cephe restorasyon çalışmaları tamamlanan 23 tescilli yapının açılış kurdelesi kesildi.

‘EN İYİ RESTORE’ ÖDÜLÜ 200 YILLIK RAMAZANOĞLU EVİNE VERİLDİ

Uluslararası Altın Safran Belgesel Film Festivali kapsamında en iyi restore edilen ev seçilen Mehmet Yıldırım'a (80) ait iki asırlık tarihi Ramazanoğlu Evi’nin önünde de plaket çakma töreni düzenlendi.

BM KADIN BİRİMİ VE ADANA BÜYÜKŞEHİR'İN 'ERKEKLERİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNE KATILIMI' KONULU ATÖLYE ÇALIŞMASI BAŞLADI BM KADIN BİRİMİ VE ADANA BÜYÜKŞEHİR'İN 'ERKEKLERİN TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİNE KATILIMI' KONULU ATÖLYE ÇALIŞMASI BAŞLADI

Törende konuşan Mehmet Yıldırım, "Çocukluğum da burada geçti. Allah'ın emriyle yaptırdım bu evi. Bu evi bu şekle getirenlerden, emeği olanlardan Allah razı olsun" dedi.

Safranbolu Belediye Başkanı Elif Köse, “Mehmet Amca ve ailesine çok teşekkür ediyorum, böyle bir evi korudukları ve en iyi şekilde restore ettikleri için. Bu işler çok yorucu ve zahmetli işler. Ama sonucunda çıkan güzel eserler yorgunluğu alıyordur. Hele de böyle bir ödüle layık görülmek, belki de bu yorgunluğun alınmasına vesile oluyordur diye düşünüyorum" diye konuştu.

Köse, konuşmasının ardından Safranbolu Kaymakamı Mehmet Türköz ile birlikte ‘En iyi restore edilen ev’ plaketini tarihi konağın duvarına çaktı. Köse ve Türköz, daha sonra konağı gezdi.