Ukrayna-Rusya savaşı turizm sektörünü etkiledi. Antalya’nın Manavgat bölgesindeki otellerin pek çoğunun açılışlarını ve personel alımını ertelediği öğrenildi.

TAMER KARADAĞ 

Ukrayna-Rusya savaşı turizm sektörünü etkiledi. Antalya’nın Manavgat bölgesindeki otellerin pek çoğunun açılışlarını ve personel alımını ertelediği öğrenildi.

Antalya’nın Manavgat ilçesinde faaliyet gösteren otelini rezervasyon olmamasına rağmen açan turizmci Emel Özden, "Bu ay çok zarar edeceğim ama personelim mağdur olmasın diye otelimi açtım" dedi. Özden, Rusya'nın Ukrayna işgali sebebiyle bu bölgeden rezervasyonların neredeyse sıfır olduğunu belirtti.

"RUSYA VE UKRAYNA REZERVASYONLARI NEREDEYSE SIFIR"

Rezervasyonların çok az olduğunu ifade eden otel sahibi Emel Özden, çok ucuz fiyatlar vermeleri durumunda az da olsa rezervasyonların geldiğini ifade ederek şunları söyledi:

"Alman pazarından çok az rezervasyon geliyor. Rus ve Ukrayna pazarı neredeyse sıfır, Polonya pazarında ise çok minimal bir artış var. Bölge otellerinin çoğu açılışlarını erteledi. Mayıs 1’e erteleyen var, Mayıs 15’e erteleyen var, mayıs sonuna erteleyen en çok ama. Personelim için açtım, bu kadar basit, kısa ve öz. Çok zarar edeceğim bu ay, gelecek ay da belli değil. Savaş nedeniyle durumu biliyorsunuz. Aslında bu sene iyi bir yıl bekliyorduk, hepimiz hevesliydik de. Personelim için açtım. Hani hiç olmazsa, şu anda 70-75’e yakın personelim var şu an burada. Onlarla birlikte olabilmek için açtım başka hiçbir sebebi yok."

Kendilerini işsiz bırakmayan otel sahibi Emel Özden’e teşekkür eden otel personeli, çok sayıda meslektaşlarının ise işsiz kaldığını belirtti. Restoran Şefi Alpay Gücün, "Normalde zaten çevre oteller yan otellerimiz belki bu sene açmamayı planlıyor. Bazıları da çok erteledi. 1 ay önce açması gereken otel şu anda 3-4 ay erteleyen oteller var. Bu otele de normalde rezervasyon yoktu ama Emel Özden bizlerin işsiz kalmaması için, sıkıntılarımızı bir nebze olsun karşılayabilmemiz için otelde misafir olmamasına rağmen işte bizleri şu dönemde işe başlattı. Şu an gerçekten hiç yok denecek kadar rezervasyon az. Bunun için de teşekkür ediyoruz" dedi.

Kat görevlisi Havva Dahınarslan ise, "Savaşlar zaten rezervasyonlar baya bir etkiledi. İptaller oluştu. Bu sebepten dolayı da mesela açılması beklenen otellerin açılışları ertelendi. Personel alımları ertelendi. Birçok kişi evinde mağdur kaldı. Karı koca çalışmayanlar var. Burası turizm bölgesi olduğu için kirada oturan çok. Kadrolu olmayan çok. Bu krizde ama Emel Hanım açılması beklenmediği halde otelimizi açtı ve de birçok insana iş imkânı sağladı başta ben olmak üzere. 7 aydır işsizim. Savaştan dolayı alımlar iptal oldu. Birçok elemanlarımda mağdur kaldı. Onun sayesinde ben buradayım. Personelim de burada. Bana 15 kişilik kadro verdi" dedi.

 

ENGELSİZ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ, KENT ORMANI’NA GEZİ DÜZENLEDİ ENGELSİZ KÜLTÜR VE SANAT MERKEZİ, KENT ORMANI’NA GEZİ DÜZENLEDİ

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:

Otel genel görünüm ve otel içerisi görüntüler.Emel Özden RöportajRestoran Şefi Alpay Gücün RöportajGüvenlik Personeli Sıdıka Toy RöportajKat görevlisi Havva Dahınarslan RöportajOperasyon Müdürü Emine Işık Röportaj