İstanbul'un Büyükçekmece ilçesinde ihbara giden polis memuru Cihat Ermiş’e ateş ederek şehit eden Muhammet Berke Çolak’ın uyuşturucu çetesi "Ceco İsa Grubu" üyesi olduğunun tespit edilmesi üzerine yapılan operasyonlarda toplam 9 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 7'si kişi tutuklandı.

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan açıklamaya göre; 9 Ekim'de silah sesleri duyulduğu yönündeki bir ihbar üzerine Büyükçekmece Murat Çeşme Mahallesi'nde gittiği adreste evden açılan ateş sonucu emniyet mensubu Cihat Ermiş'in şehit edilmesiyle ilgili soruşturmaya Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri de dahil oldu. Narkotik ekiplerinin yürüttüğü çalışmalarda, polisi şehit eden Muhammet Berke Çorak’ın uyuşturucu çetesi "Ceco İsa Grubu" üyesi olduğu ve aralarındaki bir anlaşmazlık yüzünden çeten üyeleriyle çatıştığını tespit etti.

Bunun üzerine de Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri Ceco İsa Grubu'na yönelik çalışma başlattı. Çalışmalarda çete üyesi olduğu tespit edilen 9 kişiye operasyon düzenlendi. Operasyonda şüpheliler yakalanarak gözaltına alındı. Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda Çorak’ın evinin önünde ateş ederken kullanılan 2 ruhsatsız tabanca, 9 fişek, uzi görünümlü airsoft silah, kurusıkı tabanca, hassas terazi ve muhtelif miktarlarda uyuşturucu madde ele geçirildi.

Öte yandan çete üyelerinin "Suç işlemek amacıyla silahlı örgüt kurmak, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, silah ticareti, silahla yaralama, genel güvenliği kasten tehlikeye düşürmek, silahlı yağma" suçlarını işledikleri, bölgede bulunan vatandaşlar üzerinde korku ve panik oluşturup alıkoydukları kişileri darp ederek video kaydına aldıkları ve husumetli oldukları kişilerin ev veya işyerlerini kurşunladıkları, bu suçları işlerken daha az dikkat çektiği ve ceza almalarından dolayı çocukları kullandıkları, eylemlerini kiralık ve ya çalıntı motosiklet ile gerçekleştirdikleri tespit edildi.

Diyarbakır'da 3 mahallenin içme suyu sorunu çözülüyor Diyarbakır'da 3 mahallenin içme suyu sorunu çözülüyor

Gözaltına alınan şüphelilerden 2’si yaşı küçük oldukları gerekçesiyle Çocuk Şube Müdürlüğü ekiplerine teslim edilirken 7 kişi ise emniyetteki işlemlerinin ardından 12 Ekim tarihinde adliyeye sevk edildi. Şüphelilerin 7’si de çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.