(OSMANİYE) - Osmaniye Eczacı Odası Başkanı Hatice Öktenay, 14 Mayıs Eczacılık Bayramı ve bilimsel eczacılığın 185. yıl dönümü dolayısıyla "Ekonomik olarak zor günlerden geçiyoruz. Sağlıkta tasarrufun olamayacağını, olmaması gerektiğini, bir değer biçmek gerekirse bulunamayan ve hastaya ulaştırılamayan ilaca değer biçilemeyeceğini, halk sağlığının ve insan hayatının bir bedelinin olamayacağını çok kere dile getirdik, sistem değişmedikçe dile getirmeye devam edeceğiz" dedi.

Osmaniye Eczacı Odası Başkanı Hatice Öktenay, 14 Mayıs Eczacılık Günü dolayısıyla Devlet Bahçeli Meydanı’nda açıklama yaptı. Başkan Hatice Öktenay, şunları söyledi:

"Osmaniye Eczacı Odası'nın bugün başkanlık görevini yerine getirmekten ve bir üyesi olmaktan gurur ve onur duyuyorum. Çok kutsal bir meslek icra ediyoruz. Güzel ülkemizin her bir köşesinde, sağlık kuruluşunun dahi olmadığı en uzak köylerde eczanelerimiz ve eczacılarımız sağlık hizmeti veriyor. Sağlık zincirinin en önemli halkası olan eczacıların hak ettikleri değere ulaşması gerekliliği gün geçtikçe daha çok önem arz etmektedir. Gerek pandemi gerekse yaşadığımız depremler bir kere daha eczacının gerekliliğini ve hayati derecede önem arz ettiğini tüm dünyaya defalarca ispatladı. Bizler eczanelerimizde, hastanelerde, fabrikalarda, üniversitelerde ve ülkemizin dört bir yanında sağlık hizmetini doğru, etkin, hızlı ve güvenilir bir şekilde veriyoruz. Ekonomik olan zor günlerden geçiyoruz. Sağlıkta tasarrufun olamayacağını, olmaması gerektiğini, bir değer biçmek gerekirse bulunamayan ve hastaya ulaştırılamayan ilaca değer biçilemeyeceğini, halk sağlığının ve insan hayatının bir bedelinin olamayacağını çok kere dile getirdik, sistem değişmedikçe dile getirmeye ve sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.

"ECZACI VARSA İLACA ERİŞİM VAR"

Eczacı varsa, ilaç ve sağlığa ilişkin diğer ürünlere güvenli erişim var, sahte ilaçlara karşı güvence var. Eczacı varsa, ilaç ve sağlığa ilişkin diğer ürünlere güvenli erişim var, etkili sağlık danışmanlığı var, sağlık için doğru ilacın doğru kullanımı var, sahte ilaçlara karşı güvence var, sağlık kuruluşlarında etkin ve kaliteli hizmet var, ilaçla tedavi sürecinizin takibinde bilimsellik var, yeni ilaçların geliştirilmesi ve ulaşılabilir olması için emek var, sağlıklı yaşam önerileri ile sizi destekleyen sağlık uzmanınız var, ülkemizin her yerinde sağlığınızın nöbetçisi eczaneler var, eczacı varsa hayat var. Birlikle ve birlikte, dayanışma içerisinde mesleğimizi ve meslektaşlarımızı daha aydınlık günlere taşımak için bugün buradayız. 14 Mayıs Eczacılık Bayramımız kutlu olsun. Güzel ve aydınlık günlerde bir arada olmak dileğiyle, Saygılarımı sunuyor, teşekkür ediyorum."