Ordu UMKE Kurtarma Operasyonunda

Ordu'da Sel Nedeniyle Bir kişi Hayatını Kaybetti

banner237
Ordu UMKE Kurtarma Operasyonunda

Ordu’da yaşanan sel ve heyelanda bir kişi hayatını kaybetti.

Ünye Kent’te yer alan habere göre dün (9 Ağustos) İkizce ilçesinde, sel olduğu sırada evinin yanındaki fındık bahçesinde bulunan 56 yaşındaki Bayram Sekmen heyelana kapılarak hayatını kaybetti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ise bugün, Ordu'da Sel Felaketi Kriz Koordinasyon Merkezi'nde yaptığı açıklamada, “Metrekareye 253 kilograma varan bir yağış söz konusu. Hasar gören tüm binaların, yolların tespitleri bir haftada tamamlanıp 2 ayda gerekli kaynak sağlanarak inşaatları bitirilecek" diye konuştu. 

Ordu'da 8 Ağustos'ta gerçekleşen ve 500 bin kişinin etkilendiği sel 9 Ağustos'ta da etkili oldu. 10 kişi yaralandı. Haberlerde yer almasa da çok sayıda hayvanın hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.Selden yedi ilçe ve 500 bin kişi etkilendi. Sekiz köprü hasar gördü. 30 tondan fazla fındık denize aktı.

Belediye Başkanı: Göçük alanına güçlükle ulaştık

İkizce Belediye Başkanı Bahri Söğüt dün yaptığı açıklamada mahalle yollarının kapalı olmasından dolayı heyelan alanına güçlükle ulaştıklarını ifade etti.

“Makinelerimiz, araçlarımız, UMKE ekipleri, itfaiye hepsi burada. Yolların durumundan dolayı göçük alanına güçlükle ulaştık. Yağmur sırasında fındık bahçesinde olan Bayram Sekmen isimli vatandaşımız evinin hemen 50 metre yanında heyelana kapılmış ve yaklaşık 100-150 metre sürüklenmiş. Arama kurtarma ekipleri cesede ulaştı. Maalesef vatandaşımızı sağ kurtaramadık.”

“Bir hafta önce ki yağmurda bir köprümüz yıkılmıştı. Ama şuanda yıkılan köprümüz var mı bilgimiz yok. Sahamız çok geniş. 16 bin nüfuslu bir ilçe ve 314 kilometreye tekâmül ediyor. İlçemizde bugün ki yağmur hariç metrekareye 350 kilo yağış düşmüş. Bugün ki yağmur ise metrekareye 150 kilogram diye tahmin ediyoruz.”

Bakan: Stratejik eylem planı hazırlıyoruz

Bakan Kurum'un açıklamaları şöyle:

"Yapmamız gerekenler neyse bunları inşallah yerinde tespitlerini yapacağız. Tedbirleri noktasında yine sahada yapılması gereken neyse onları heyetimizle birlikte tespitlerimizi yapacağız. Bir tane vatandaşımız hayatını kaybetti. Ailesine baş sağlığı diliyorum.

"Bugün tespitlerimizi yapacağız. Belediye başkanımızla görüştük. Tespitleri, çevre şehircilik il müdürlüğümüzle bir hafta içerisinde binaları, yolları, hasar gören tüm inşaatların tespitlerini tamamlayıp, iki ay içerisinde de belediyemize gerekli kaynağı iller bankamızdan sağlayıp başkanımız bunların inşaatlarını bitirecek.

"Bunun dışında bu tedbirleri aldıktan sonra önümüzdeki sürece ilişkin iklim değişikliği söz konusu. Yapılması gereken neyse tüm Karadeniz bölgesi için stratejik eylem planı hazırlıyoruz. Bu plan çerçevesinde sahada uygulamalarını yapacağız. En son böyle elim bir olay 20 yıl önce meydana gelmiş. Tabi ki bu bir afet. Alt yapılar hiçbir zaman bu yağışlara göre hesap edilemez. ‘En az hasarlı nasıl çıkabiliriz’in çalışmasını da tüm Karadeniz bölgesi için yapıyoruz. inşallah bunu da yakın zamanda sahada uygulayacağız."

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2018, 22:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER