AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bombalı terör saldırısının meydana geldiği İstiklal Caddesi’ne giderek karanfil bıraktı. Kurtulmuş, “Terör, sadece birkaç bin terör örgütü mensubundan, sadece birkaç tane hain insanlık düşmanı caniden ibaret değildir. Onların arkasında lojistik, istihbari, siyasi ve her türlü askeri desteği verenler, terörün sadece Türkiye bakımından değil, dünyadaki esas sorumlularıdır” dedi. 

Haber: ÇAĞATAN AKYOL- Kamera: SADIK KARAKULOĞLU

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, bombalı terör saldırısının meydana geldiği İstiklal Caddesi’ne giderek karanfil bıraktı. Kurtulmuş, “Terör, sadece birkaç bin terör örgütü mensubundan, sadece birkaç tane hain insanlık düşmanı caniden ibaret değildir. Onların arkasında lojistik, istihbari, siyasi ve her türlü askeri desteği verenler, terörün sadece Türkiye bakımından değil, dünyadaki esas sorumlularıdır” dedi. 

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı ve AKP İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, önceki gün meydana gelen ve 6 kişinin hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı bombalı terör saldırısının yaşandığı İstiklal Caddesi’ni ziyaret etti.

Karanfil bıraktıkları anma platformunun önünde açıklama yapan Kurtulmuş, şunları söyledi:  

“TÜRKİYE’Yİ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAYA ÇALIŞAN GÜÇLERİ SEVİNDİRMEYECEĞİZ: İstiklal Caddesi'nde sadece İstanbul'un değil Türkiye'nin kalbinde pazar günü yaşadığımız bu hain, menfur, terör saldırısı hepimizin içini kan ağlattı. Milletçe büyük bir hüzün içerisindeyiz, büyük bir yas içerisindeyiz. Öncelikle vefat eden kardeşlerimize, başta arkadaşımızın evladı ve eşi olmak üzere bütün şehit olan kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Hastanedeki yaralılarımızın bir kısmı taburcu oldu. Dilerim ki geri kalan yaralılar da en kısa sürede taburcu edilirler. Ve böylece bu saldırıda yaralanmış olan kardeşlerimiz de tekrar hayata tutunurlar. Öncelikle şunu ifade etmek isterim, pazar günü olayın duyulduğu andan itibaren milletçe gösterdiğimiz milli dayanışma fevkalade önemlidir. Bir taraftan içimize kanlı gözyaşlarımızı akıtacağız. Diğer taraftan da dayanışma içerisinde olacağız. Türkiye'ye diz çöktürmek isteyen, Türkiye'yi bir şekilde uluslararası alanda köşeye sıkıştırmak isteyen terörü ve terörün arkasındaki güçleri sevindirmeyeceğiz. Birlik ve beraberlik içerisinde inşallah Türkiye bu süreci de atlatacaktır. 

ARKASINDAKİ GÜÇLERİN DE YAKALANMASINI TEMENNİ EDİYORUZ: Mesele sadece burada bombayı patlatan terörist ya da sadece o teröristin arkasındaki terör örgütünden ibaret değildir. Bunları kim sahaya sürüyorsa, bunları vekalet savaşlarının aracı olarak kimler kullanıyorsa inşallah ümit ediyoruz ki en kısa zamanda teröristin yakalandığı gibi bunların arkasındaki güçlerin de yakalanmasını temenni ediyoruz. Bütün birimlerimiz gayretle meselenin esas yüzünü ortaya çıkarmak için çabalıyorlar.  

Kocaeli'nde kimse üşümeyecek Kocaeli'nde kimse üşümeyecek

ADINA ‘VEKALET SAVAŞLARI’ DEDİKLERİ ÖRGÜTLERİ MAŞA OLARAK KULLANIYORLAR: Bazı ülkeler maalesef artık terörü kendi milli menfaatlerinin bir aracı olarak kullanıyorlar. Uzunca bir süredir adına da ‘vekalet savaşları’ dedikleri yani vekil tayin ettikleri taşeron örgütler üzerinden, çevreler üzerinden, maşalar üzerinden sadece dünya, Türkiye'yi değil, dünyayı karıştırıyorlar. Türkiye olarak teröre çok bedel ödemiş, çok canı yanmış olan bir ülkeyiz. Yaklaşık on binlerce insanımızı, kırk yılı aşkın bir süredir devam eden terörde kaybetmiş olan bir milletiz. Ama çok şükür hem Türkiye'nin içerisinde hem Türkiye'nin dışında, sınır dışında Türkiye düşmanı olan bu aziz millete düşman olan terör örgütlerine karşı büyük bir mücadele veriyoruz. Ve eninde sonunda mutlaka milletimiz kazanacaktır. Bu terör örgütlerinin arkasındaki güçlerin hepsi Allah'ın izniyle Türkiye'nin kararlı duruşu karşısında dize geleceklerdir. Türkiye öyle ona pabuç bırakacak bir ülke değildir. 

TÜRKİYE’NİN ULUSLARARASI ALANDA BAŞARI ELDE ETMESİNDEN RAHATSIZLIK DUYUYORLAR: Özellikle Türkiye'nin son günlerde, son yıllarda uluslararası alanda önemli başarılar elde etmesinden rahatsızlık duyan bazı çevrelerin olduğu aşikardır. Bunların da bazı Türkiye düşmanları gruplara, terör çetelerine destek verdiği de cümle alemin bilgisi dahilindedir. Güçlü ve büyük Türkiye istikametinde yürüyüşümüze hep beraber devam edeceğiz. Ve Türkiye'nin her alanda ortaya koymuş olduğu bu başarıyı daha da ileriye götürerek mücadelemizi sürdüreceğiz. Hiçbir vatandaşımızın teröre karşı kaybedilmediği bir Türkiye'yi hep beraber inşallah kuracağız. Ben bu vesileyle bir kere daha ölen kardeşlerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Başta aileleri olmak üzere bütün milletimize başsağlığı diliyorum.” 

Numan Kurtulmuş, gazetecilerin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun saldırıyla ilgili olarak Amerika’yı suçlamasıyla ilgili  soruları üzerine şu yanıtı verdi:  

“PKK’YA PYD’YE KİMLER DESTEK VERİYORSA TERÖRÜN ARKASINDAKİLER ONLARDIR: Bu ‘vekalet savaşları’ dediğimiz kavram biliyorsunuz son 10-15 yıldır kullanılan, 20 yıldır kullanılan bir kavram. Bunun Türkçesi şudur: Elini sıcak sudan soğuk suya sokmadan maşaları kullanarak bu bölgeyi, bu coğrafyayı ve dünyanın farklı bölgelerini bir şekilde kontrol etmektir. Şimdi şu sorunun cevabını bulursak meselenin arkasında kim olduğunu da çok net görürüz. İçecek bir lokma temiz suyu olmayan, elinde yarım lokma temiz ekmeği olmayan Afrikalı insanların eline 10 binlerce dolarlık silahları vererek ‘Boko Haram’ diye bir örgütü kurduran kimlerdir? DEAŞ diye bir örgütü kurdurup burada bu bölge halklarının başına bela edenler ve birkaç ay içerisinde Suriye'nin Irak'ın neredeyse tamamını işgal edecek duruma getirenler kimlerdir? PKK'ya, PYD'yle 40 yıldır uğraşıyoruz. 1971 Eruh baskınından beri bu millet canıyla, kanıyla, malıyla teröre karşı mücadele veriyor. 1970'lerin başından itibaren PKK'ya, ardından da şimdi PYD'ye, PKK'ya beraber destek veren kimlerdir? Bunlara kim silah verir? Bunlara kim istihbarat desteği sağlar? Bunlara kim lojistik destek sağlar? Ülkelerinin başkentlerinde bunlara siyasi faaliyetler yapsınlar diye kimler zemin hazırlar? Sorunun cevabını bulursanız terörün de arkasındaki gerçek güçleri bulmuş olursunuz.  

BU GÜÇLER TERÖRE DESTEK VERMEKTEN VAZGEÇSİNLER: Terör sadece birkaç bin terör örgütü mensubundan, işte bir tanesi geçen gün yakalandı, birkaç saat içerisinde yakalandı. Sadece birkaç tane hain, insanlık düşmanı caniden ibaret değildir. Onların arkasında lojistik, istihbari, siyasi ve her türlü askeri desteği verenler, terörün sadece Türkiye bakımından değil, dünyadaki esas sorumlularıdır. Tek bir cümle söylüyorum, bu güçler, teröre destek vermekten vazgeçsinler. Bir hafta içinde dünyanın hiçbir yerinde terörist kalmaz. Bu kadar açıktır. Bu bir insanlık suçudur. Bu insanların ne kabahati vardır? Sivil insanlar şu caddede bizim gibi rahat bir şekilde güneşli bir pazar günü aileleriyle dolaşıyorlardı. Böyle bir hainlik olabilir mi? Böyle bir insanlık düşmanlığı olabilir mi? Bunun üzerinden hangi siyasi güç elde edeceksiniz? Bu soruların cevabını bu milletimiz gayet iyi biliyor. Ve inşallah sadece son terörist kalmayıncaya kadar değil, terörün arkasındaki bütün güçler Türkiye'ye karşı bu operasyonları yapmaktan vazgeçinceye kadar bu mücadelemizi sürdüreceğiz.” 

Saldırıda eşini ve kızını kaybeden Mehmet Özsoy ise “Terörizmin milliyeti olmaz, onların milliyeti yok, onlar milliyetsiz. Eğer olsaydı hiç tanımadıkları bu canlara kıymazlardı” diyerek tepki gösterdi.