Nilüfer Belediyesi, ‘Yılın Yazarı Sait Faik’ etkinlikleri kapsamında, Marmarabirlik çalışanları için söyleşi düzenledi.

Nilüfer Belediyesi, ‘Yılın Yazarı Sait Faik’ etkinlikleri kapsamında, Marmarabirlik çalışanları için söyleşi düzenledi. 

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü tarafından ‘Yılın Yazarı Sait Faik’ etkinlikleri kapsamında düzenlenen fabrika söyleşileri, Marmara Zeytin Tarım-Satış Kooperatifleri Birliği (Marmarabirlik) ile devam etti.

Tesislerde düzenlenen söyleşiye, Kocaeli Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Pelin Aslan Ayar konuşmacı olarak katıldı. Nilüfer Belediye Meclisi Üyesi Vildan Özkula, Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanvekili Ali Yıldız, Marmarabirlik Genel Müdürü İsmail Acar ile Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Baba Pala’nın da katıldığı etkinlikte Doç. Dr. Ayar, yazarın “Lüzumsuz Adam” kitabından “İp Meselesi” öyküsünü okudu.

Sait Faik’in Türkiye’de öykücülüğün kaderini değiştirdiğini belirten Ayar, şunları söyledi:

“Sait Faik, doğa ve çevreye her zaman hayranlık duymuş ve bunu çalışmalarında sıkça dile getirmiştir. O, insanların doğa ve çevreden uzaklaştıkça duygularında da değişime uğradıklarını ifade eden kişiydi. İnsanların doğa ve çevreye zarar vermesine çok öfkelenir, değerlerin kaybolmasından yakınırdı. Çevre ve doğaya verilen zararın yol açtığı olumsuz durumları sanki yıllar öncesinde görmüş. O, hikayelerinde sık sık hayvan ve doğaya yer vermiş, kalabalıklaşan şehirlerin yol açacağı olumsuz durumlara dikkat çekmiştir. Sizler de doğa için çok önemli olan zeytinle iç içe çalışıyorsunuz. Doğayı ve ekolojik dengeyi korumak hepimizin görevi.”