Haber: İLEYDA ÖZMEN - Kamera: UĞUR DEMİRCİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Aylin Nazlıaka, “Bugün yine kadın hareketi olarak yan yana duracağız ve asla haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Medeni Kanun’a dokundurtmayacağız. Kadının üç kuruşluk nafaka hakkına bile göz diken, kazanılmış haklarımızı gasp etmeye çalışan 6284 No’lu yasayı budamaya kalkan bu zihniyeti kınıyoruz, lanetliyoruz ve tekrar söylüyoruz; kadınlar dayanışma içerisinde olduğunda yıkılmaz duvarlar inşa ederler o yüzden hiç kimse kadınları karşısına almasın. Çünkü hiçbir şekilde başaramazlar" dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka, bugün Eşitlik İçin Kadın Platformu (EŞİK) gönüllüleri ve kadın örgütlerinin “Medeni Yasa, medeni hayatın anayasasıdır. Dokunamazsınız” başlıklı toplantısına katıldı. Açıklamanın ardından ANKA Haber Ajansı’na konuşan Nazlıaka şunları söyledi:

ALİ YERLİKAYA: ÇANAKKALE YENİCE’DE 4.9 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLE İLGİLİ AFAD VE İLGİLİ KURUMLARIMIZIN TÜM EKİPLERİ SAHA TARAMALARINA BAŞLAMIŞTIR. AN İTİBARİ İLE OLUMSUZ BİR DURUM YOKTUR ALİ YERLİKAYA: ÇANAKKALE YENİCE’DE 4.9 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREMLE İLGİLİ AFAD VE İLGİLİ KURUMLARIMIZIN TÜM EKİPLERİ SAHA TARAMALARINA BAŞLAMIŞTIR. AN İTİBARİ İLE OLUMSUZ BİR DURUM YOKTUR

“NE ZAMAN BİR ŞEYİ SİL BAŞTAN YAPACAK OLSALAR MUTLAKA HAKLARIN GASP EDİLDİĞİ VE DEMOKRASİDEN UZAKLAŞTIĞIMIZ BİR SİSTEM GETİRİYORLAR”

“Adalet Bakanı ‘Medeni Kanun için sil baştan yazacağız’ dedi. Ne zaman bir şeyi sil baştan yapacak olsalar mutlaka ama mutlaka bizlerin haklarının gasp edildiği ve demokrasiden uzaklaştığımız bir sistem getiriyorlar. Biz asla Medeni Kanun’a dokundurtmak istemiyoruz. Bugün laikliğin kabul edilişinin Anayasa’ya gelişinin yıldönümü. Bizler asla laik Türkiye Cumhuriyeti’nden vazgeçmiyoruz ve bugün Eşik Platformu’nun düzenlemiş olduğu etkinlikte aslında toplumsal cinsiyet eşitliği alanında mücadele den herkesin yan yana durduğu ve Medeni Kanun’a dokundurtmayacağımıza dair görüşlerimizi paylaştığımız bir basın açıklaması gerçekleşti. Daha önce de biz kadınlar ve eşitlikçi erkekler yan yana durduk. Kadınlar benim bedenim benim kararım dedi sokaklara çıktı. Hep birlikte eylemler yaptık, Meclis’te bu konuyu savunduk geri adım attılar. Sonra tecavüzcüleri aklama yasasını getirmeye kalktılar. Yani istismara uğrayan küçücük bir kız çocuğu kendisini istismar eden kişiyle evlendirmeye ve böylece onun namusunu koruduklarını iddia etmeye çalıştılar. Orada da karşı durduk ve zaman zaman bu yasayı ısıtıp ısıtıp tekrar önümüze getirseler de uygulamaya sokmamalarını başardık.

“MEDENİ KANUN’A DOKUNDURTMAYACAĞIZ. KADININ ÜÇ KURUŞLUK NAFAKA HAKKINA BİLE GÖZ DİKEN, 6284 NO’LU YASAYI BUDAMAYA KALKAN BU ZİHNİYETİ KINIYORUZ, LANETLİYORUZ”

Bugün yine kadın hareketi olarak yan yana duracağız ve asla haklarımızın gasp edilmesine izin vermeyeceğiz. Medeni Kanun’a dokundurtmayacağız. Kadının üç kuruşluk nafaka hakkına bile göz diken, kazanılmış haklarımızı gasp etmeye çalışan 6284 no’lu yasayı budamaya kalkan bu zihniyeti kınıyoruz, lanetliyoruz ve tekrar söylüyoruz; kadınlar dayanışma içerisinde olduğunda yıkılmaz duvarlar inşa ederler o yüzden hiç kimse kadınları karşısına almasın. Çünkü hiçbir şekilde başaramazlar.”

 

Kaynak: anka