Muratpaşa Belediyespor Başpehlivanı Orhan Okulu, bu yıl ilki düzenlenen ‘CW Enerji Türkiye Güreş Ligi’nde, bitime bir güreş kala şampiyonluğunu ilan etti. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, ligin ilk şampiyonunu kutladı.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu tarafından kurulan 7 etaplı yağlı güreş liginde ilk şampiyon, Manisa Yunusemre Belediyesi 8. Yuntdağı Yağlı Güreşleri’nin ardından belli oldu. Er meydanlarında Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal adına güreşen “Paşa’nın Aslanı” lakaplı başpehlivan Orhan Okulu, CW Enerji Türkiye Güreş Ligi’nde son etap öncesi, şampiyonluğunu ilan etti.

Lig, mayıs ayında Antalya Manavgat Belediyesince 10’uncusu düzenlenen yağlı güreşlerle başladı. Ligin ilk güreşini üçüncü tamamlayan Okulu, Kocaeli 15. Sekapark Yağlı Güreşleri’nde ise birincilik kürsüsüne çıktı. Ardından gerçekleşen Gaziantep Şahinbey 1. Yağlı Güreşleri’nde de birincilik kürsüsünü kaptırmayan Paşa’nın Aslanı, 915. Ordulu Mustafa Aybastı Perşembe Yaylası Yağlı Güreşleri ve 15. Mehmet Softaoğlu Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’ni ikinci tamamladı. 

Okulu, hafta sonu gerçekleşen Yunusemre Belediyesi 8. Yuntdağı Yağlı Güreşleri’ne çeyrek finalde veda ederken topladığı 63 puanla ligin son etabı öncesi şampiyonluğunu ilan etti. Lig, Okulu’nun 2015-2017 yılları arasında üç kez üst üste başpehlivan olduğu 63. Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşleri’yle sona erecek.

TÜM PEHLİVANLARA TEŞEKKÜR

Başkan Uysal, ilk şampiyon Orhan Okulu’yu kutlarken Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu’nun ilk uygulamasını bu yıl 5’incisi düzenledikleri Muratpaşa Belediyesi Yağlı Güreşleri’nde yaptığı Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi de dahil birçok yeniliği ata sporuna getirdiğini aktardı. Yağlı güreş liginin bu yeniliklerden olduğunu belirten Başkan Uysal, elde edilen dereceler, kazanılan şampiyonluklar kadar ecdat yadigarı olan bu spora tutarlı ve kararlı bir şekilde hizmet etmenin öneminin altını çizdi.

Başkan Uysal, “Orhan Okulu, Muratpaşa Belediyespor’umuzun diğer pehlivanları ve er meydanında büyük mücadeleler veren tüm pehlivanlarımız, bu sporun hakkını vererek ata sporumuzun iyi birer temsilcisi olmaya devam ediyorlar. Hepsini kutluyor ve bu spora gönül vermiş biri olarak teşekkür ediyorum” diye konuştu.