Eski SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, cumhurbaşkanlığı adaylığı için “Bir partinin genel başkanı adaysa böyle bir seçimde ön seçim yapılmaz. Genel başkandır tartışmasız” dedi. Karayalçın, "Altılı Masa’nın burada tıkanacağı kanısında olmadığını" da söyledi.

Eski SHP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, cumhurbaşkanlığı adaylığı için “Bir partinin genel başkanı adaysa böyle bir seçimde ön seçim yapılmaz. Genel başkandır tartışmasız” dedi. Karayalçın, "Altılı Masa’nın burada tıkanacağı kanısında olmadığını" da söyledi.

Murat Karayalçın, gazeteci Gürkan Zengin'in sorularını yanıtladı. Karayalçın, DEVA Genel Başkanı Ali Babacan'ın ana dilde eğitim konusunda yaptığı açıklamalara ilişkin; “Ben güvenlik açısından da bunu değerlendiriyorum. Yalnızca bir hak, yalnızca bir insan hakkı, yalnızca bir kültürel hak değil. Bir başka acıdan da değerlendirmeye tabi tutulması gerektiğini düşünüyorum” dedi.  

“TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİ'NİN ÜNİTER DEVLET OLMA NİTELİĞİNE ZORA SOKMAYACAK HER TÜRLÜ YAKLAŞIMI BEN KÜRT SORUNUNUN ÇÖZÜMÜ İÇİN ÖNEMSERİM”

Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin varlığını sürdürebilmesi için üniter bir devlet olması gerektiğini belirten Karayalçın şunları söyledi:

"Bizim anayasal çizgilerimiz var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin Anadolu coğrafyasında ya da vatan bildiğimiz coğrafyayı da Trakya'yı da katarak söylüyorum. Varlığını sürdürebilmesi için bizim üniter devlete ihtiyacımız var.  Bu bir tercih değil, zorunluluk. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, üniter devlet olmalı. Üniter devlet olmak demek aynı zamanda ulus devlet olmak da demek. Dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin üniter devlet olma niteliğine, ulus devlet olma niteliğine dokunmayacak, onları zora sokmayacak, helal getirmeyecek onlara her türlü yaklaşımı ben Kürt sorununun çözümü için önemserim. Biz hep birlikte biz olacağız.  

“KÜRT SORUNU ASLINDA TÜRK SORUNUDUR. YANİ KÜRT SORUNU BENİM DE SORUNUMDUR”

Atatürk milliyetçiliği dediğimiz bir tanım var. Bu etnisiteye dayanmıyor çok açık. Sevgili Önderimiz diyor ki, 'Emperyalizme karşılık savaşmış, Kurtuluş Savaşı'nın içerisinde yer almış, devletin kuruluşu içerisinde yer almış Anadolu'da yaşayan herkes, Hristiyan, Müslüman herkes, bizim milletimizi oluşturuyor'. Bu millete de Türk deniyor. 12. yüzyıldan bu yana bu bölgede yaşayan insanlar böyle adlandırılmış bu bir etnik tercih değil. Bu bir tarihsel şekillenme ya da tarihsel zorunluluk diyeyim. Tarihten bu yana gelen bir devamlılık diyeyim. Burada etnisite yok. Bizim millet tanımımızda etnik tanım yok. 66. madde etnisiteye dayanmıyor. Ben de buna inanan birisi olarak diyorum ki, Kürt sorunu aslında Türk sorunudur. Yani Kürt sorunu benim de sorunumdur.”

“ADAY TARTIŞMASIZ GENEL BAŞKANDIR”

Karayalçın, İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu ile Ankara Büyükşehir Belediye (ABB) Başkanı Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı aday adayları arasında isimlerinin yer alması ile ilgili tartışmalar için ise şunları dedi:

"Genel Başkan aday olduğu sürece böyle niyetleri varsa da bağırlarına taş basacaklardır. Her parti kendi değerlendirmesini nasıl yapıyor bilmiyorum. Bir partinin genel başkanı adaysa böyle bir seçimde ön seçim yapılmaz. Genel başkandır tartışmasız. Ama genel başkan aday değilse Ekrem Bey mi olmalı Mansur Bey mi olmalı ya da kim olmalı tartışmasına hiç gerek yok. İsim tercih edilmemelidir parti tüzüğü neyi öngörüyorsa gereği yapılmalıdır. Bu arada şunu da söyleyeyim Ekrem Bey’in de Mansur Bey’in de adı iddialarda geçen arkadaşların önü de kesilmemelidir. Yani eğer arkadaşlarımızın iddiaları varsa onlar da ön seçime girmelidir genel başkan aday değilse. Genel başkan adaysa bu olmaz." 

“BÜTÜN CHP’LİLER GENEL BAŞKANIN YANINDA DİMDİK YER ALACAKLARDIR”

Türkiye'nin nüfusu 85 milyonu aştı Türkiye'nin nüfusu 85 milyonu aştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aday olduğu sürece Ekrem İmamoğlu'nun adaylık niyetinde olmayacağını belirten Karayalçın şunları kaydetti: 

"Aslında sorun şu yeni gelmiş belediye başkanlarımız bir şeyler yapmaya çalışıyorlar, olanakları zor hükümet tarafından engelleniyorlar. Şimdi birdenbire Cumhurbaşkanlığı adaylıklarının devreye girmesi bir siyasetçi için cumhurbaşkanlığının çekiciliğini de dikkate alarak birdenbire burnuna asfalt kokusu yerine başka bir kokunun gelmesi, belediye yönetimi açısından da sorun yaratmıştır. Beşerî olarak arkadaşlarımız tabii ki bunu düşünmüşlerdir gönüllerinden geçirmişlerdir. Onun için zaten bağrına taş basma lafı o nedenle kullanılan bir laftır. Ben bu taşın basıldığı kanısındayım; bütün CHP’liler Genel Başkan aday olduğu sürece böyle niyetleri varsa da bağırlarına taş basacaklardır, Genel Başkan’ın yanında dimdik yer alacaklardır. Aslında Kemal Bey’in ‘benim yanımda mısınız değil misiniz’ çağrısının ardından hem Mansur Bey’in hem de Ekrem Bey’in verdiği yanıtlar da bağra taş basmanın sonucu olarak ‘yanındayız’ şeklindeydi. Ben buradan bir sorun çıkmayacağını görüyorum. CHP kanadında Genel Başkan aday olduğu sürece böyle bir sorun çıkmaz."

“ALTILI MASA’NIN BURADA TIKANACAĞI KANISINDA DEĞİLİM"

Karayalçın, Gürkan Zengin'in “Masadan teklif gelirse aday olur musunuz?” sorusuna "Tabii ki böyle bir tekliften memnuniyet duyarım herkes memnuniyet duyar. Ama ben Altılı Masa’nın burada tıkanacağı kanısında değilim"