Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (KONYSİAD) konuğu oldu. 5 yıllık görev süresi boyunca yaptığı çalışmaları ve yeni dönemde hayata geçireceği projeleri anlatan Başkan Böcek, “Afişlerimi kesiyorlar ama beni bu Antalyalının gönlünden sökemezsiniz. Ucuz siyaset benim kitabımda hiç yazmadı. Bu yörük çocuğu sizlerle beraber Antalyamızda nasip olursa 5 yıl daha hizmete talip” dedi. 

KONYSİAD’ın şubat ayı ikinci toplantısı Su Otel’de “2024 Yerel Seçimleri Öncesi Geçmiş Dönem Çalışmaları ve Yeni Projeler” başlığıyla yapıldı. Toplantının konuğu Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP’nin adayı Böcek oldu. 

KONYSAİD Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan yerel seçimler öncesi adayları büyük bir titizlikle dinlediklerini belirterek, şunları söyledi:

“20 yıl Konyaaltı Belediye Başkanlığı sonrası bir dönem Büyükşehir Belediye Başkanlığı yapan Muhittin Başkan’ım bir dönem daha göreve talip oldu. Projelerini, yaptıkları ve yapacaklarını dinleyeceğiz. KONYSİAD olarak bizim aşkımız her zaman Konyaaltı ve Antalya. Faydası Konyaaltı ve Antalya olan her projenin içinde olmak, katkı sağlamak ve birlikte bir şeyleri başarmak adına gayret içerisindeyiz. İnşallah Konyaaltı ve Antalya’mız için hayırlı olur.”

5 yıllık görev süresi boyunca yaptığı çalışmaları içeren videonun izlenmesinin ardından kürsüye çıkan Başkan Böcek, şunları kaydetti:

“AFİŞLERİMİ KESİYORLAR AMA BENİ ANTALYALININ GÖNLÜNDEN SÖKEMEZSİNİZ”

“Konyaaltı ile başlayan ve şimdi de tüm Antalya’yı kapsayan hizmet sevdamız devam ediyor. İki dönem üst üste büyükşehir belediye başkanlığını kazanan yok ama nasip olursa biz destan yazacağız. Hizmetin hasedi olmaz. Biz halka hizmeti Hakka hizmet olarak gördük. 2002 yılından itibaren bu kardeşiniz belediye başkanı olarak hep muhalefettedir. Ben önce Allah’ıma sonra siz değerli halkıma ve gelen müfettişe, sayıştaycıya hesap veriyorum. Bu kadar başımız dikse yanlışlara imza atmadığımız içindir. Son zamanlarda gittiğim bütün ilçelerde boy boy afişler görüyorum ‘altın çağ’ geliyor diye. Altın çağı var da Antalya’da yoksa biz görmedik mi? Boy boy resimler. Bazı ağababalarının paralarıyla her 100 metrede defaatle afişlerde gördüm. Afişlerimi kesiyorlar ama beni bu Antalyalının gönlünden sökemezsiniz. Siyasetin böyle ucuz olması hep karşı olduğum konudur. Antalya’ya emek veren herkesten Allah razı olsun.” 

Konuşmasında pek çok konuya değinen Böcek, KONYSİAD üyelerinden delen soruları da cevapladı. Ulaşımla ilgili bir soru üzerine Başkan Böcek, şunları söyledi: 

“Antalya’da ulaşım sorunu var mı var. Türkiye’nin her yerinde var. Bugün buradan soruyorum önce çevre yolu neresiydi? İller Bankası’ndan havaaalanına giden yolda çevre yolu yazar. Şu anda bu yol şehir içinden daha kalabalık. Neden biliyor musunuz? İller Bankası’ndan Uncalı Mezarlığı’na giden yol daha yeni tapudan indiriliyor. Kepez Belediye’miz de 6 ay beklemişti. Bütün vatandaşlarımız sanki Antalya Büyükşehir Belediye’mize ait bit yolmuş gibi biliyor orayı. Ucuz siyaset yapanlar da konuşuyor. İller Bankası’ndan sonra ‘Bu yol güzergahı ve kavşaklar karayolları sorumluluğundadır’ diye bilgilendirme tabelası astım 2 saat sonra tabelaları söktüler. Eğer siz 21-22 yıldır iktidardaysanız niye yapmadınız bu yolları.”

Böcek, Antalya’dan toplanan paralarla başka yerlere yatırım yapıldığını belirtti. İktidarın her seçim öncesi hızlı tren ya da yol ihalesi yaptığını ancak bir türlü hayata geçirilmediğini hatırlatan Başkan Böcek, şöyle devam etti:

“Kimse kimseyi kandırmasın. Biz göreve gelince bir taraftan yarım kalan projeleri tamamladık bir taraftan da kendi projelerimizi hayata geçirdik. Antalya halkının parasıyla bu projeleri gerçekleştiriyorum. Doğu Garajı yıllardır kaldı yanında nekropol var müze oldu. Onu da Bakanlığa devrettim turizme destek olsun diye. Eski belediye binamızı yeniledik şimdi büyükelçilerimizi karşılıyoruz orada.”

Kapalı Spor Salonu’yla ilgili de zaman zaman siyaset yapıldığını aktaran Başkan Böcek, şu bilgileri verdi:

“Oraya gidip ayak üstü açıklamalar yapıp ‘Ben gelirsen kapalıya çeviririm’ demekle olmuyor o işler. Bu işlerin mevzuatı var, yasa yönetmeliği var. Orada bir anlaşma yapılmış, bunlar var. Geçenlerde Şoförler Odası’ndaki konuşmayı izledim otobüslerle taksilerle ilgili. Antalya’da 2 bine yakın korsan taksi var biliyorsunuz. Rakip aday diyor ki ‘Ben belediye başkanı olursam çözeceğim, kaldıracağım. Zaten iktidardasınız niye çözmüyorsunuz o mevzuyu. Elinden alan mı var?”

Bugüne kadar hiç kimseyi siyasi görüşünden dolayı cezalandırmadığını ve ucuz siyaset yapmadığını söyleyen Böcek, sözlerini şöyle sonlandırdı:

“UCUZ SİYASET BENİM KİTABIMDA HİÇ YAZMADI”

“Ucuz siyaset benim kitabımda hiç yazmadı. Yeri geldi benim adaylığımı ayar etmeye çalışanlar oldu. Ben asla ve asla bunlara boyun eğmedim eğmeyeceğim. Bu yörük çocuğu sizlerle beraber Antalyamızda nasip olursa 5 yıl daha hizmete talip. Yeni dönem de de Antalyamız için çalışmaya devam edeceğiz.”

Başkan Böcek ve KONYSİAD Yönetim Kurulu Başkanı toplantıda derneğe yeni katılanlara üyelik belgelerini takdim etti. Böcek, Antalya Doğu ve Güneydoğu İş İnsanları Derneği (ADGİAD) Başkanı Ercan Özbay ve yönetimini de ziyaret ederek, hizmet ve projelerini anlattı. Böcek, “Şehrimizin önemli dinamikleri olan iş insanlarımızla birlikte projelerimizi geliştirmeye ve gücümüze güç katmaya devam edeceğiz” dedi.