Muğla UMKE Denizde Mülteci Kurtarma Operasyonunda

Muğla'nın Bodrum ilçesinden Yunanistan'ın İstanköy (Kos) adasına geçmeye çalışan kaçakları taşıyan teknenin batması sonucu Görecek adasına sığınan 31 kaçak kurtarıldı.

Muğla UMKE Denizde Mülteci Kurtarma Operasyonunda

Bodrum’da kaçak göçmenleri taşıyan 1 tekne ile 1 bot battı. Sahil güvenlik ekipleri 34 kaçak göçmeni teknelerin battığı bölgedeki ada üzerinde tespit ederken, mahsur kaldıkları kayalık üzerinde anne ve babası ile birlikte kurtarılan bir bebek hastaneye kaldırıldı.

Devriye gezen TCSG 1 No’lu Bot görevlileri Bitez Mahallesi Adaboğazı mevkisi açıklarında ada üzerinde kaçak göçmenler bulunduğunu tespit etti. Güvenlik güçleri bölgede 1 tekne ile 1 lastik botun battığını belirlerken, rüzgârlı hava nedeniyle kaçakların bulunduğu yere yanaşamadı. Çevrede araştırma yapan güvenlik güçleri bir kaya parçası üzerinde anne ve babası ile mahsur kalan bir bebeği kurtardı. Hipotermi geçirdiği sanılan bebek ile anne babasını zor şartlar altında bulundukları yerden kurtaran sahil güvenlik ekibi, Milta Bodrum Marina’ya geldi. Yolda haber verilen ambulansın beklediği marinada aile sağlık ekiplerine teslim edilerek hastaneye götürüldü. Bu sırada bebeğin ağlaması yürek burktu.

Bölgeye arama kurtarama çalışmaları için, TCSG 101′ No’lu Bot sevk edildi. Marinaya gelen ekip çalışmaların daha sağlıklı yapılabilmesi için bilgi almak amacıyla kurtarılan aile ile görüşmek üzere hastaneye gittiler.

Adaya sığınan 31 kaçak göçmen, olumsuz hava şartları yüzünden sabaha karşı kurtarılabildi. Adada ateş yakarak bekleyen kaçak göçmenlerin sağlık durumlarının iyi olduğu belirtildi. Gece de aynı gruptan biri bebek 3 kaçak göçmen kurtarılmıştı.

Bitez Mahallesi Adaboğazı Mevkisi açıklarında TCSG-1 No’lu Bot ile devriye görevi yapan sahil güvenlik ekipleri, gece küçük bir adacık üzerinde üç kişiyi tespit etti. Sahil güvenlik ekipleri, biri bebek, biri kadın üç kişiyi adacıktan kurtardı. Vücut ısıları düştüğü için hipotermi tehlikesi geçiren üç kaçak göçmen, hastaneye kaldırıldı. Kurtarılan kaçak göçmenlerin bir grupla denize açıldığının ve botlarının battığının öğrenilmesi üzerine ekipler harekete geçti.

Görecek Adası üzerinde kalabalık bir grubun bulunduğu belirlendi. Sert rüzgâr ve kayalıklar nedeniyle adaya ulaşılamadı. Bunun üzerine Bodrum Deniz Kurtarma ve UMKE ekiplerinden destek istendi. Çalışmalara katılan Bodrum Deniz Kurtarma ve UMKE ekipleri, saat 05:00 sıralarında botla adaya ulaştı. Bota alınan kaçak göçmenler, sahil güvenlik botuna nakledildi. Beşi İran, biri Afganistan ve diğerleri Suriye uyruklu 31 kaçak göçmen, Bodrum Milta Marina’dan karaya çıkartıldı. Geceyi ateş yakarak geçirmelerine rağmen soğuktan olumsuz etkilenen bazı kaçak göçmenler, marinaya çağrılan ambulansta kontrol edildi. Sağlık durumlarında herhangi bir sorunun bulunmaması üzerine TCSG-1 No’lu Bot Komutanlığı’na götürüldü. Gece kurtarılan ve hastanedeki tedavileri tamamlanan diğer üç kaçak göçmen de komutanlığa getirildi. Gerekli işlemlerinin tamamlanmasının ardından toplam 34 kaçak göçmenin Bodrum İlçe Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şube Büro Amirliği’ne teslim edileceği belirtildi.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 19 Nisan 2015, 18:36
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER