Muğla'da deprem tatbikatı

Birinci derecede deprem bölgesi Muğla’da, İl Acil Afet Müdürlüğü tarafından olası afetlere karşı tatbikatlar devam ediyor.

Muğla'da deprem tatbikatı
Birinci derecede deprem bölgesi Muğla’da, İl Acil Afet Müdürlüğü tarafından olası afetlere karşı tatbikatlar devam ediyor. Ula ilçesindeki Sosyal Bilimler Lisesi’nde gerçekleştirilen geniş kapsamlı tatbikatta senaryo gereği 6,5 şiddetindeki deprem sonrası okuldaki öğrencilerin boşaltılması ve enkaz altında kalan, okulda mahsur kalan öğrenciler kurtarıldı.

Tatbikata Muğla Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, UMKE, afad, 112 Acil Servis ve Ula İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri katıldı. Senaryoya göre Ula merkezli 6,5 şiddetinde yaşanan deprem sonrası Sosyal Bilimler Lisesi’nde öğrencilerin mahsur kaldığı, enkaz altında öğrenciler bulunduğu ihbarı ile önce İlçe Emniyet Müdürlüğü personeli çevre güvenliği aldı. Okuldan dışarı çıkan öğrenciler önce enkaz altında kalan arkadaşlarından ikisini kurtardı. Okuldaki öğrenciler tek tek tahliye edilirken, deprem sonrası çıkan yangın Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Yaralı kurtarılan öğrenciler 112 Acil servis ekipleri tarafından ilk müdahaleleri yapıldı. Olay yerine gelen AFAD ekipleri önce enkaz üzerinde gaz sızıntısının olup olmadığını baktıktan sonra, enkaz altında kalan bir öğrenci kurtarıldı. Kurtarılan öğrenci UMKE ekipleri tarafından ilk müdahalesinin ardından ambulansa taşındı.

Deprem esnasında bir araçta kaza sonrası içinde sürücü sıkıştı. Sıkışan sürücüyü kurtarmak için önce AFAD ekipleri kaza kırım makinesi ile yaralıyı sıkıştığı yerden kurtardı ve ardından UMKE ekipleri tarafından sedye ile ambulansa taşındı. Okulun ikinci katında mahsur kalan bir kişi UMKE ekipleri tarafından çapraz çekme ile yere indirildi. Bu sırada okulun en üst katında mahsur kalan bir vatandaş UMKE ekipleri tarafından ip ile binanın dış cephesinden sağ olarak zemine indirildi. Son olarak UMKE ekibinden iki kişi en üst kattan ellerinde Türk Bayağı ile yere inerek tatbikatı tamamladılar.

Tatbikat hakkında bilgi veren Muğla İl Afet Acil Müdürü T. Temel Kışlal, “Afet bilincinin oluşturulması, ekipler arasındaki uyum ve koordinasyonun sağlanması, ekiplerde görevli personelin bilgi ve becerilerinin arttırılması ve eksiklerimizin görülmesi amacıyla gerçekleştirdiğimiz tatbikata, UMKE, AFAD, Büyükşehir İtfaiye Daire Başkanlığı, Ula İlçe Emniyet Müdürlüğü ve 112 Acil Servis ekipleri katıldı. Ülkemizin yüzde 97’si deprem kuşağında bulunmaktadır. Başka yaşayacak vatanımız olmadığına göre depremler ile iç içe yaşamak zorundayız. Afetlerin zararlarından korunmak için afete karşı hazırlıklı ve güçlü olmak büyük önem arz ediyor. Afet hazırlıkları ile ilgili olarak Sayın valimizin ilgi ve destekleriz ile arama kurtarma malzemeleri satın alındı. Bin 200 m2 kapalı alanı olan afet lojistik deposu faaliyete geçirildi ve Fethiye ilçemiz ile ilgili olarak risk haritaları hazırlanarak il genelindeki çalışmalar devam ediyor” dedi.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2015, 06:21
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER