Muğla Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanları konusunda farkındalık yaratmak, akılcı, bilimsel yaklaşımlar ve ortak akılla çözümler üretmek için Sokak Hayvanları Çalıştayı düzenledi.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, sokak hayvanları konusunda farkındalık yaratmak, akılcı, bilimsel yaklaşımlar ve ortak akılla çözümler üretmek için Sokak Hayvanları Çalıştayı düzenledi.

Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi'nde düzenlenen çalıştaya, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ev sahipliğinde, CHP Muğla İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, CHP İlçe Başkanı Mustafa Aytaç Kavak, alanında uzman bilimadamları ve çok sayıda hayvansever katıldı.

Çalıştay, Muğla Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’nın 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü için hazırladığı video ile başladı.

“VETERİNER HEKİMLER TEMİZ GIDANIN VE SAĞLIKLI HAYVANLARIN TEMİNATIDIR”

Sokak hayvanları çalıştayında konuşan Muğla Veteriner Hekimler Odası Başkanı Serkan Alpözen, “Sahipli sahipsiz hiçbir hayvan insana zarar vermez. Hayvanlar da can taşıyor. Veteriner hekimlerimizin de sözde hayvanseverler tarafından darp ediliyor. Temiz gıdanın ve sağlıklı hayvanların teminatı veteriner hekimlerimizi buradan selamlıyorum” dedi.

BAŞKAN GÜMÜŞ: “BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNİN SONUÇ RAPORLARI DİKKATE ALINMALI”

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş de çalıştay deyince akla Büyükşehir Belediyesi’nin geldiğini, yangınlar konusunda farkındalık yaratan Büyükşehir Belediyesi’nin, Sokak Hayvanları Çalıştayı’nın da yararlı olacağına inandığını belirtti. Gümüş ayrıca Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Orman Yangınları Çalıştayı'nın sonuç raporunun dikkate alınmadığını ve 9 ay sonra yangın meydana geldiğini hatırlatarak, bu bilimsel incelemelerin ilgili kurumlar tarafından dikkate alınması gerektiğini söyledi.

BAŞKAN GÜRÜN: “TOPLUMSAL OLARAK SEVGİ VE GÜVEN KONUSUNDA BUNALIMLI BİR DÖNEMDEN GEÇİYORUZ”

Sokak Hayvanları Çalıştayı’nda konuşan Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ise şunları söyledi:

“Konumuz candostlarımız, hayatı birlikte paylaştığımız candostlarımız. Muğlamız özeline baktığımızda insanlara, hayvanlara sevgisini her platformda gösteren ve hissettiren bir ilde yaşıyoruz. Ama dünyada ve ülkemizde sevgi kelimesinin altının dolmadığını görüyoruz. Toplumun ötekileştirildiği, oncu, buncu denilerek ayrıştırıldığımız sevginin azaldığı, öfkenin arttığı bir dönemdeyiz. Bu sürdürülebilir bir durum değil. Sokak hayvanlarımız için de bu durum geçerli. 4 Ekim Dünya Sokak Hayvanları Koruma Günü. Neden korumak zorundayız? Bir hekim olarak söylüyorum herkes kedi, köpek sevmek zorunda değil ama saygılı olmak zorunda. Avrupa Birliği standartlarından bahsediyoruz. Kurallar, kanunlar getiriyoruz. Avrupa’da caddelerde, sokaklarda bir tane başıboş, sahipsiz köpek yok. Türkiye’nin en donanımlı barınağını kurduk. Ancak bu da bir çözüm değil. Hayvanlarımızın ortak akıl, bilimle, dengeleri koruyarak, halk sağlığının ön plana çıkması ile sokakta değil sımsıcak yuvalarında yaşamalarını sağlamalıyız. Ailede yaşaması, sevgiyle büyümesi gerekiyor.”

Açılış konuşmalarından sonra Sokak Hayvanları Çalıştayı katılımcıların sunumları ile devam etti.

Sunumlarda, kedi ve köpeklerin üremeleri, kontrolsüz üremenin önlenmesi, hayvan hakları ile ilgili konular, hayvan bakımevlerinin durumları, hayvanların kayıt altına alınması gibi konular uzmanlar tarafından ele alındı.