Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından mimar Emre Madran anısına verilen ‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’ sahiplerini buldu. Ajans haberciliği dalında ödüle değer görülen ANKA Haber Ajansı’nın ödülünü, Genel Yayın Yönetmeni Göksel Bozkurt adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sinan Tartanoğlu aldı. Tartanoğlu, “Gazeteciliğin, haberin korunmaya çok daha fazla ihtiyaç duyduğu günlerdeyiz. Meclis’te bir yasa teklifi var. Haberin, gazeteciliğin çok büyük bir tehdit altına girdiği bir teklif bu. Buna karşı mücadele ediyoruz. Herkesi, bu tehdide karşı mücadele etmek için bizim yanımıza, haberin yanına, herkesin haber olma hakkının yanına davet ediyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi tarafından mimar Emre Madran anısına verilen ‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’ sahiplerini buldu. Ajans haberciliği dalında ödüle değer görülen ANKA Haber Ajansı’nın ödülünü, Genel Yayın Yönetmeni Göksel Bozkurt adına Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sinan Tartanoğlu aldı. Tartanoğlu, “Gazeteciliğin, haberin korunmaya çok daha fazla ihtiyaç duyduğu günlerdeyiz. Meclis’te bir yasa teklifi var. Haberin, gazeteciliğin çok büyük bir tehdit altına girdiği bir teklif bu. Buna karşı mücadele ediyoruz. Herkesi, bu tehdide karşı mücadele etmek için bizim yanımıza, haberin yanına, herkesin haber olma hakkının yanına davet ediyoruz” dedi.

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, mimar Emre Madran anısına bu yıl yedinci kez verdiği ‘Koruma Alanında Emre Madran Basın Ödülleri’ni, Ankara Kalesi’ndeki Erimtan Arkeoloji ve Sanat Müzesi’nde dün düzenlenen törenle sahiplerine takdim etti.

“KİMSE BİZİM SUSMAMIZI BEKLEMESİN”

Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan, törenin açış konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün, Dünya Mimarlık Günü. Ama ülkemizin mimarlık ve kentleşme politikalarına baktığınızda, aslında kutlanacak bir gün mü, yoksa mücadele edilecek bir gün mü? Dünya Mimarlık Günü, bizim açımızdan kutlanacak bir günün ötesinde, mücadele edilecek bir gün. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, aslında kurulduğu günden bu yana mücadelenin en ön safında. Bedeller ödemiş bir örgüt ve ödemeye devam ediyor. Edeceğiz de… Diplomalarımızı Cumhuriyet’e ve Mustafa Kemal Atatürk’e senet vermiş insanlarız, bilim insanlarıyız. Bu ülkede Cumhuriyet değerleri talan ediliyorsa, Cumhuriyet’in bize emanet ettiği kültürel varlıklar bir bir yıkılıyorsa, Atatürk Orman Çiftliği gözümüzün içine baka baka talan ediliyorsa kimse bizim susmamızı beklemesin. Türkiye’de kentleşme politikalarının sağlıklı bir noktaya gelmesine kadar, Cumhuriyet’in ikinci yüzyılında Cumhuriyet’i yeniden imar edeceğimiz süreç gelene kadar Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bedel de ödese bu mücadeleyi bırakmayacak.

Bugün, aynı zamanda değerli hocamız, bize koruma kültürünü anlatan, bizimle birlikte mücadele eden Emre Madran anısına verdiğimiz basın ödüllerinin de töreni. Onun anısını, sadece mücadeleyi büyüterek yükseltebiliriz. Bugün burada basından dostlarımız var. Bu dönem, bu ödüle özel bir önem atfettik. Çünkü geçen yıl tam da burada, bu alanda, Ekoloji programını yapan Jin News muhabirine, hidroelektrik santraller ve maden ocakları üzerine yapılan bir programdan kaynaklı verdiğimiz ödül nedeniyle Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin yedi yönetim kurulu üyesinin ‘terör örgütü propagandası yapma’ iddiasıyla yargılandığı bir dönemden geçiyoruz. Yani mücadele etmek zor. O mücadeleyi kamuoyu ile buluşturmak ve halka doğruları söylemek daha zor. O zaman dedik ki bu yıl farklı bir sürecin içerisine girelim…. Bu ülkenin sadece kültürel mirası değildir artık korunacak; bu ülkenin Cumhuriyet değerlerini, kamu kaynaklarını korumanın da çok önemli olduğunun altını çizerek herkese ödül verelim, bir arada dayanışalım ve birbirimizi bir arada kucaklayalım istedik.

İBB MECLİSİ'NDE ÇOĞUNLUĞU ELİNDE BULUNDURAN AKP GRUBU, AKP'Lİ BELEDİYENİN HİÇBİR BÜTÜNCÜL PLANA UYMAYAN YÜZDE 100'LÜK İMAR ARTIŞI TALEBİNİ ONAYLADI İBB MECLİSİ'NDE ÇOĞUNLUĞU ELİNDE BULUNDURAN AKP GRUBU, AKP'Lİ BELEDİYENİN HİÇBİR BÜTÜNCÜL PLANA UYMAYAN YÜZDE 100'LÜK İMAR ARTIŞI TALEBİNİ ONAYLADI

Yargılanırken ağır cezada, ‘Niye ödül verdiniz’ dediklerinde, savunmamız çok netti. Bugün o savunmayı burada tekrar edeceğim. Ödül verirken kendi aranızdaki tartışmaları hiç dikkate almadık. Kim kimi sever, kimin kiminle arası iyidir, değildir bakmadık, bakmayız. Mimarlar Odası Ankara Şubesi, bir istihbarat örgütü değil. Kimsenin GBT’sine bakmıyor. Yazdığı yazılara bakıyor. Bugün burada olan bütün basın emekçileri bizim için çok kıymetli, çok değerli. Çünkü o kadar yoğun bir baskı sürecinden geçiyoruz ki artık o büyük fotoğrafın içerisindeki küçük detaylara takılacak vaktimiz yok. Üzülmeye vaktimiz olmadığı gibi.

Bugün burada ödül alan bütün meslektaşlarımızı, -‘meslektaşlarım’ dedim, bir taraftan da radyo-televizyon okuyorum- basın emekçilerini tekrar tekrar kutluyorum. Herkesin tehdit altında olduğu, özgürlüklerinin sınırlandığı bir ortamda gerçeği paylaşmak gerçekten cesaret istiyor.

“ANADOLU, TÜRKİYE VE ANKARA, KÜLTÜRLERİN BİRİKİMİ OLARAK İKİNCİ YÜZYILA TAŞINACAK”

Biz, Mahsa Amini gibi olmak istemiyoruz. Bu ülkenin aydınlık yüzlerine, aydınlık kalemlerine, aydınlık insanlarına, sonuna kadar yanında olmak için mücadelenin içinde, onu bir adım öteye taşımak için ant içmiş bir örgütüz. Ayrılırken devlet memurluğundan, ‘Bugünden itibaren Mustafa Kemal’in memuruyum’ dedim. Bugünden itibaren gerçekten modern mimarlık ve Türkiye’nin Cumhuriyet değerlerinin korunması ve ikinci yüzyılına taşınırken hepimizin bir arada olacağı, tek adam rejimine son verip yeni bir dönemi, hepimizi, bu kültürü gelecek kuşağa taşımak hepimizin sorumluluğu. Bizi ötekileştirmek isteyen, birbirimizden ayırmak isteyen; Anadolu toprağında biriktirdiğimiz kültürümüzü parçalamak isteyenlere asla müsaade etmeyeceğiz. Anadolu, Türkiye ve Ankara, kültürlerin birikimi olarak ikinci yüzyıla taşınacak. Trollermiş, İçişleri Bakanlığı’ymış, bizi süreçten düşürmek isteyenlermiş, vız gelir tırıs gider.”

2022 Emre Madran Koruma Alanında Ödül, bu yıl kent bilimci Prof. Dr. Ruşen Keleş’e verildi. Keleş, ödülünü eski Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Karayalçın’ın elinden aldı. Karayalçın, şunları söyledi:

“Bu ödülü çok sevgili hocama, çok değerli büyüğüme vermek benim için çok büyük bir onur. Hocamı kutluyorum, Cumhuriyetçi kuşaklara yaptığı önderlik nedeniyle. Gerçekten bizim için, Türkiye için, Ankara için çok büyük bir fırsat. Basın mensuplarını, Ankara Mimarlar Odası’na vermiş oldukları destek nedeniyle kutlamak istiyorum. Ankara Mimarlar Odası, genel olarak ama özel olarak da Ankara için bir kamu hizmeti üretmektedir. Kamu kuruluşlarından çok daha ileri düzeyde kamu hizmeti üretmektedir. Ankara Mimarlar Odası’nın desteklenmesinde kamu yararı bulunmaktadır.”

Prof. Dr. Ruşen Keleş ise şöyle konuştu:

“Emre Madran Basın Ödülleri’nin verilmesine en genç kişiden başlama kararını vermiş oldukları için Mimarlar Odası Ankara Şubesi’ne teşekkür ediyorum. Anayasa’mızın 135. maddesi var. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının organlarının seçiminde siyasal partileri devre dışı bırakan bir hükümdür bu. Ancak bu, şu anlama gelmiyor. Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları, ülkenin ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarına hiç karışmasınlar. Böyle bir şey yok. Karışmalılar ki her şey en iyi doğrultuda ilerleyebilsin. Ve Emre Madran gibi yıllarca ODTÜ’de birlikte görev yapmış olduğumuz arkadaşımızı saygı ile anıyorum. Mimarlar Odası Ankara Şubesi’nin bu kadirbilir tavrından ötürü kendilerini yürekten kutluyorum ve Mustafa Kemal Atatürk’ün memuresi Ankara Mimarlar Odası Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan arkadaşımızı tekrar kutluyorum.”

"HERKESİ, HABER OLMA HAKKININ YANINA DAVET EDİYORUZ"

ANKA Haber Ajansı Genel Yayın Yönetmeni Göksel Bozkurt adına ödülü, ajansın Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Sinan Tartanoğlu aldı. Tartanoğlu, “Bu ödüle değer gördüğünüz için hepimiz çok mutluyuz, gururluyuz. Gazeteciliğin, haberin korunmaya çok daha fazla ihtiyaç duyduğu günlerdeyiz. Meclis’te bir yasa teklifi var. Haberin, gazeteciliğin çok büyük bir tehdit altına girdiği bir teklif bu. Buna karşı mücadele ediyoruz. Herkesi, bu tehdide karşı mücadele etmek için bizim yanımıza, haberin yanına, herkesin haber olma hakkının yanına davet ediyoruz” dedi.

KRT TV Haber Koordinatörü Bengü Babaeker Şap’ın ödülünü ise KRT Ankara Haber Merkezi’nden Elif Doğan Şentürk aldı. Doğan Şentürk, “Aslında biz görevimizi yapıyoruz. Dayanışma, sürecin ilacıdır. Bu ödül, sizlerin ödülü. Bu dayanışmaya, mücadeleye ortak olduğumuz için ne mutlu” dedi.

KRT TV Kent ve Yaşam programı yapımcısı Osman Güdü de “Ödülümü, tüm 160 gündür Gezi Direnişi nedeniyle haksız ve hukuksuz tutuklu arkadaşlarım Mücella Yapıcı, Can Atalay, Tayfun Kahraman ve böyle baskının, zulmün olduğu bir dönemde susmadan yazan, çizen, çalışan basın emekçileri adına alıyorum” diye konuştu.

Dayanışma alanında ödülünü alan gazeteci Yıldız Yazıcıoğlu da “Seçim yılına girdik. Dayanışmaya, mücadeleye daha çok ihtiyacımızın olacağı günler bizi bekliyor. Bu dayanışma için çok teşekkür ediyorum, bedel ödeyen tüm gazeteci meslektaşlarımız adına” dedi.