Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nden bir grup çocuk, ‘Mezitli'nin Filizleri’ projesi çerçevesinde kadın üniversite öğrencilerinin eğitimine katkı sağlamak amacıyla para topladı.

Mezitli Kent Konseyi Çocuk Meclisi’nden bir grup çocuk, ‘Mezitli'nin Filizleri’ projesi çerçevesinde kadın üniversite öğrencilerinin eğitimine katkı sağlamak amacıyla para topladı.

Mezitli Belediyesi tarafından geleneksel hale gelen Yılbaşı Pazarı’nda dört gün boyunca ailelerinin de desteğiyle limonata ve kek satan Çocuk Meclisi Başkanı Batuhan Durmuşcan, Yardımcıları Asya Orhan, Defne Orhan, Elifsu Yozgat, Asya Saydam, Eylül Çakır, Öykü Deniz Güler ve Nehir Güler’den oluşan ekip, kadın öğrencilerin eğitimine destek olmak için kampanya başlattı. Çocuklar, ‘Mezitli’nin Filizleri’ projesi bilgilendirme tabelalarını hazırlayarak, kutlama için alana gelen yurttaşları duyarlı olmaya ve dayanışmaya davet etti. Çocuklar yaptıkları satıştan 4 bin lira kazandı. 

Mezitli’nin çocukları kazandıkları parayı kadın öğrencilerin eğitimine katkı sunması amacıyla Başkan Neşet Tarhan’a teslim etti. Kazanılan paranın ‘Mezitli’nin Filizleri’ projesi kapsamında sekiz öğrenciye paylaştırılması talimatını veren Başkan Tarhan, yardımsever çocuklarına satranç takımı hediye ederek, teşekkürlerini iletti.

Başkan Tarhan projeye ilişkin, şöyle konuştu:

"TOPLUMSAL DAYANIŞMA VE YARDIMLAŞMAYA GÜZEL BİR ÖRNEK"

“Biz her yıl üniversiteyi kazanan tüm öğrencilerimize 1’inci sınıfta eğitim desteği vermeye devam ediyoruz. Ancak daha sonraki sınıflarında destek olmamız mümkün olmuyor. Bunun önüne geçmek amacıyla Mezitli’nin Filizleri projesini 9 yıl önce hayata geçirdik. Küçük miktarlarda maddi destek sunan site sakinleri için zorlayıcı olmayan bir miktarla kız öğrencilerin eğitimine destek oluyor. Küçük paralar toplanarak damlaya damlaya göl olmakta; toplumsal dayanışma ve yardımlaşmanın güzel bir örneği oluşmakta. Biz hiç paraya karışmıyoruz. Öğrenciyi bulmak ve parayı vermek tamamen projeye katılan vatandaşlarımızın inisiyatifiyle olmakta. Çok büyük dayanışma örneğine imza atılıyor. Projemiz bu kez çok özel bir olaya da neden oldu. Yüreği güzel minik çocuklarımız muhteşem bir olaya imza atarak satış yaptılar ve bu parayı ablalarının eğitimine destek olması amacıyla bağışladılar. Çocuklarımızın yapmış olduğu bu çalışma büyüklerine örnek olmalı ve Mezitli’nin Filizleri ailesi daha çok büyüyerek daha çok öğrencimize destek olmalı.”

Mezitli Kent Konseyi Başkanı Sibel Gelbul da, “Kampanyamız, Mezitli’nin Filizleri projesine destek amacıyla başlatıldı. Bugün de kazandığımız parayı Başkanımız Neşet Tarhan’ın tanıklığında teslim ettik. Bu muhteşem projeyi başlatan Başkanımız Neşet Tarhan’a teşekkür ediyor, tüm halkımızı çok küçük paralarla destek olacakları Mezitli’nin Filizleri ailesine katılmaya davet ediyorum” diye konuştu.