Mersin’de Mezitli Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Kamuran Zengin’in usulsüzlük ve yolsuzluk yaptığı iddia edildi. Zengin’in kurumun imkanlarını akrabalarına aktardığı gerekçesiyle ihraç edilmesine rağmen görevinin başında olduğu ileri sürüldü.

Mersin’de Mezitli Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Müdürü Kamuran Zengin’in usulsüzlük ve yolsuzluk yaptığı iddia edildi. Zengin’in kurumun imkanlarını akrabalarına aktardığı gerekçesiyle ihraç edilmesine rağmen görevinin başında olduğu ileri sürüldü.

Mezitli Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Disiplin Kurulu tarafından, 17 Kasım 2021 tarihinde alınan kararda, vakıf müdürü Kamuran Zengin ile ilgili şu tespitler sıralandı.

“Aynı ilçede ve aynı hanede ikamet eden kardeşleri B.Z’ye 3 kez,  T.Z’ye 2 kez, T.Z nin eşi Ş.Z’ye ise bir kez olmak üzere sistem üzerinden hane bölünmesi işlemi yapılarak, akrabalarına ayrıcalıklı davranarak her üçüne de sosyal yardım parası almalarını sağladı.

-Aydın’ın Didim ilçesinde oturan D.Y.A’nın eşinin sigortalı olup maaş aldığı, eşinin üzerinde dönümlerce arsa arazi ve ev olduğu, çeşitli marka ve modellerde binek otomobil, motosiklet olmasına rağmen, 7 kez tek seferlik yardım adı altında toplamda 6 bin 850 lira yardım yaptı.

-Yenişehir ilçesinde ikamet edip kendi ilçe sınırında olmayan akrabası S.G’ye tek seferlik yardım adı altında 2013-2019 yılları arasında 3 kez toplamda 4 bin 300 lira yardım yaptı. 255 parça giyim eşyası verdi.

-Yine aynı ilçede bir başka akrabası olan N.G.K’ye aynı şekilde 4 kez toplamda 5 bin 900 lira ödeme yaptı.

-Bir başka akrabası F.G’ye 400, başka akrabası olan B.G’ye 7 kez toplamda 10 bin 700, yine akrabası G.G’ye 5 seferde toplam 7 bin 800, bir başka akrabası olan E.G’ye 400, Bitlis Tatvan’da ikamet eden akrabası N.G’ye 800, 15 parça giyim eşyası verdiği, Yenişehir ilçesinde ikamet eden başka bir akrabası B.G’ye ise bin 600 lira yardım yaptığı ve 34 parça giyim eşyası verdiği, Yenişehir ilçesinde ikamet eden bir aşka akrabası İ.K.G’ye bin 250 lira yardım yaptığı, aynı ilçede ikamet eden bir başka akrabası olan B.G’ye 6 kez toplamda 6 bin 650 lira yardım yaptığı, 2 adet gıda kolisi verdi.

-Akrabaları L.G’ye 20 adet giyim eşyası, G.G’ye 24 adet giyim eşyası, 2 adet battaniye, A.G’ye 270 adet giyim eşyası verdi.

SAMSUN'DA MHRS GÖZ MUAYENESİ İÇİN TERME’YE KARDİYOLOJİ İÇİN BAFRA’YA RANDEVU VERDİ SAMSUN'DA MHRS GÖZ MUAYENESİ İÇİN TERME’YE KARDİYOLOJİ İÇİN BAFRA’YA RANDEVU VERDİ

-GÜRKAN soyadlı olup akrabalık bağları tespit edilemeyen A.G’ye 20 adet, C.G.ye 24 adet, M.G.ye 40 adet, P.G.ye 22 adet, Y.G.ye 275 adet giyim eşyası verdi.

-S.Y isimli kişiye 20 ayrı zamanda toplam 15 bin 750, E.O’ye 10 ayrı zamanda toplam 7 bin 550 lira, Akdeniz ilçesinde ikamet eden E.O.nun annesi M.O’ya 11 ayrı zamanda 8 bin 550 lira, Tarsus ilçesinde ikamet eden M.Y.ye 22 ayrı zamanda toplam 21 bin 450 lira para, 6 adet kavurma, 2 adet gıda kolisi, 27 parça giyim eşyası verdi. Rapordaki önemli ayrıntılardan biri ise, kendi ilçesinde olmayan ikameti, Adana ile Kozan, Ankara Elmadağ ve İmamoğlu, Mersin Toroslar, İzmir, Hatay ve Bingöl gibi il ve ilçelerde olan 10 ayrı kişiye de ünlü bir mağazanın bursundan giysi yardımı almalarını sağlandı."

VAKIF PERSONELİNİ EVİNE TEMİZLİĞE GÖTÜRMÜŞ

Vakıf müdürü Kamuran Zengin’in kendisine bağlı olarak çalışan vakfın çalışanı S.B yi ise kurumun aracı ile evine iki üç kez götürüp temizlik yaptırdığı, sonrasında yine kurumun aracı ile işe döndüğü, iş yerine ait malzeme, vasıta, alet ve şahısları özel işlerinde kullandığı da belirlendi.

DÖNEMİN KAYMAKAMI TRABZON VALİ YARDIMCISI OLDU

Bu olayların yaşandığı dönemin mülki idare amiri olan Kaymakam Emin Sait Karahaliloğlu ise Trabzon Vali Yardımcılığına atandı. Vali yardımcısının 18.10.2021 günlü 2 sayfalık bilgilendirme yazısında, “Benim 5 yıl görev yaptığım esnada bana bir şikayet gelmemiştir, hiçbir usulsüzlük yoktur. Yapılan bir kısım işler bilgim dahilindedir” diyerek vakıf müdürünü savunduğu ortaya çıktı.

HAKKINDA İHRAÇ KARARI VERİLEREK DOSYASI SAVCILIĞA GÖNDERİLDİ

Mezitli Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Disiplin Kurulu 17.11.2021 günü toplandı ve 2021/01 no’lu karar ile Vakıf Müdürü Kamuran Zengin’in işlediği suçlar ve hakkındaki iddiaları ele aldı. Yapılan toplantıda Kamuran Zengin’in oy birliğiyle ihracı yönünde karar alınarak dosyası savcılığa gönderildi.

Ancak Müdür Zengin’in bu karara rağmen görevini sürdürdüğü öne sürüldü.