Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, daha önce hiç sinemada film izlememiş Tarsuslu kadınlar için etkinlik düzenledi. 

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi, daha önce hiç sinemada film izlememiş Tarsuslu kadınlar için etkinlik düzenledi. 

Sayapark’ta düzenlenen sinema etkinliğinde kadınlar, çekimleri Silifke’de yapılan, Sarıkeçili yörüklerin yaşamının anlatıldığı ve Büyükşehir Belediyesi’nin de destek verdiği ‘Turna Misali’ filmini izledi. Sinema etkinliğine Tarsus’un Taşkuyu, Mahmutağa, Girne, Barboros, Bahçe ve Kırklarsırtı Mahalleleri’nden katılan kadınlar, ilk kez sinemada film izlemenin heyecanını yaşadı.

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi’nde görevli Bedir Hasırcı, etkinliğe dair şu bilgileri paylaştı:

“Tarsus'un dezavantajlı mahallelerinden, belki de ilk defa sinemaya gitme fırsatı yakalamış kadınları buraya getirdik. ‘Turna Misali’ filmi, Silifke'nin Sarıkeçili yörüklerini anlatan bir film. Çekimlerine de daire olarak destekte bulunmuştuk. Bugün de Tarsuslu kadınlar, bu filmi izleme fırsatını yakaladılar. Çok memnun ayrıldılar.Turna Misali filmine, farklı okullardan birçok öğrencimiz geldi. Vizyonda olduğu sürece hem kadınları, hem de öğrencileri bu filme getirmeye devam edeceğiz. Biz biliyoruz ki, Tarsus’ta belki ilk defa sinemaya gidecek olan kadınlar vardı. Hem onları sinemaya getirmiş olduk, hem de filmimizi desteklemiş olduk. Bu yüzden çok mutluyuz.”

Büyükşehir’in sinema etkinliğe katılan Tarsuslu kadınlardan bazıları ise etkinliğe ilişkin düşüncelerini, şu sözlerle dile getirdi:

Hatice Genç: “İlk defa geliyorum. Güzel, beğendim. Daha önce sinemaya hiç gitmedim, yeni geliyorum” derken, Fadime Kara ise, “Ben de ilk defa geliyorum. Güzel bir duyguymuş. Daha önce sinemayı merak etmedim herhalde. Merak etsem de gidemedim, cesaretim yoktu. Keşke daha önce gelseydim. Televizyonun olmadığı zamanlardaki gibiydi ” dedi. Filmin konusunu da beğendiğini söyleyen Kara, “Çok güzel, dedelerimizi anlatıyor. Daha önceki yılları anlatıyor.”

Fatma Ala: “Muhtarımızın eşi mesaj attı. Hep toplandık. Çok iyi oldu. Allah razı olsun” dedi ve filmi sinemada izleme deneyimini, “Çok güzeldi, değişiklik oldu. Hep dünya telaşından, sinemaya gitmeye vaktim olmadı. Yakın zamanda da gidemezdik. Çünkü, o geri planda kalıyor.”

Çülçi Çoban: “Köyde oturuyoruz, çalışıyoruz. Zamanımız yok. Okuma yazma bilmiyorum. Tek başına bir yere gidemem ben. Ancak toplulukla gelebiliyorum. Çok iyi oldu. Çok teşekkür ederiz Belediye Başkanımıza.”