Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukları ve gençleri geleceğe hazırlamak, teknoloji çağına uygun ve bilimle iç içe bir nesil yetiştirmek amacıyla Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde verdiği ‘robotik kodlama’ eğitimlerine devam ediyor.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, çocukları ve gençleri geleceğe hazırlamak, teknoloji çağına uygun ve bilimle iç içe bir nesil yetiştirmek amacıyla Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde verdiği ‘robotik kodlama’ eğitimlerine devam ediyor.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Dairesi Başkanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Tarsus Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi’nde çocuklara yönelik verilen ‘robotik kodlama’ eğitimi ile geleceğin dili ve mesleği öğretiliyor. Teorik ve uygulamalı olarak verilen eğitimler ile kodlama ve yazılım öğrenen çocuklar, eğitimler sonucunda da başarılı oldukları alanlara yönelmek için desteklenerek turnuvalara hazırlanıyor.

Büyükşehir Belediyesi Kadın ve Çocuk Bilim Teknoloji Atölyesi Sorumlusu Emre Aşkın, eğitimin içeriğini şu sözlerle anlattı:

“Öğrencilerimiz robot tasarlamayı öğreniyorlar. Mekanik parçaları birleştirerek bir yapı inşa edip bunu hareket ettirmeyi öğrenecekler. Günlük hayatta robotların önemini artık hepimiz görüyoruz ve bu hayatımızın gerçeği haline dönüştü. Biz de erken yaşta çocuklara robotların mantığını aşılamayı hedefledik. Bu açıdan gerekli olan sensörleri ve elektronik parçaları kullanarak öğrencilerimize prototip robotlar geliştiriyoruz. Gelen her başvuruyu değerlendirerek çocuklara hizmet sağlıyoruz. Üç aylık eğitimden sonra uygulamalı ve teorik sınav uygulayarak çocukları becerilerine göre gruplandırıyoruz ve bu gruplandırma sonucunda da robotik turnuvalara hazırlık sağlayacak öğrenci gruplarını belirliyoruz.”

Atölyeyi kurarken ilk hedeflerinin çocuklara hayal etmeyi öğretmek olduğunu belirten Aşkın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Erken yaştaki, özellikle ilkokul çağındaki çocukların hayal gücü çok yüksek. Onların hayal gücünü kullanarak burada yeni yeni ürünler ortaya çıkartıyoruz ve onlar hayal ediyor biz tasarlıyoruz, onlarla birlikte üretiyoruz. O yüzden burayı, aslında bir hayal okulu olarak düşünebiliriz.”

Çocukların eğitimi çok sevdiğini ve atölyeye gelmek için yarış halinde olduklarını da vurgulayan Aşkın, “Buranın daha da büyümesini istiyorlar. Burada, hayal ettikleri şeyleri sürekli bizlerle paylaşıyorlar. Biz de bunu ilgili kişilere aktarıyoruz. Onlar hayal etmeyi seviyorlar, burada malzemelerle çalışmayı çok seviyorlar. Çünkü teorik eğitimin yanı sıra uygulamalı eğitimle beraber çocuklar burada çalışmak için sürekli istek halindeler” dedi.

Atölyeye katılan çocuklar ise eğitime ilişkin düşüncelerini şöyle dile getirdi:

Beria Celep: Burada robot yapıyoruz, bilgisayardan bir şeyler öğreniyoruz. Başladığından beri geliyorum. Değişik oyunlar oynuyoruz. Çok eğlenceli, eğleniyoruz burada. İleride buradan ilerlemek istiyorum.

Ömer Tanrıverdi: Burada robotlar yapıyoruz, eğlenceli şeyler yapmayı öğreniyoruz. Birleştiriyoruz bunları, robotlar ve arabalar oluyor. Buraya gelmek istiyorum, burası çok eğlenceli.

Eylül Turgut: Burada robot yapıyoruz, tasarımlar yapıyoruz. Arkadaşlarımla da aram iyi, anlaşıyoruz. Çok eğlenceli geçiyor. Robot tasarlamak çok güzel.

Ferda Celep isimli yurttaş da eğitimin çocuğun için faydalı olduğunu belirterek, “Buraya bir arkadaşımız geliyordu, onun tavsiyesiyle geldik. Sonrasında bırakamadık. Hocalarımız çocuklarımızla çok ilgileniyorlar, çok sevecen yaklaşıyorlar. Zaten onların yaklaşımı bu kadar iyi olmasaydı çocuklar buraya devam etmezlerdi. Çocuklara ve eğitime verdiği destekten dolayı Başkan’ımıza teşekkür ediyoruz. Her zaman hem kadınların hem de çocukların yanında bir Başkan olmasından dolayı sonuna kadar destekçisiyiz” diye konuştu.