Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Tarsus Yeryüzü Pazarı’nı ziyaret etti. 

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, Tarsus Yeryüzü Pazarı’nı ziyaret etti. 

Başkan Gümüş, Slow Food Muğla Menteşe Food & Travel Sözcüsü Gürkan Tetik, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Bülent Karakuş, Muğla Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Hüseyin Koray Özcan, Muğla Ticaret Borsası Başkanı Hurşit Öztürk, Muğla Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği Başkanı Timur Kocabıçak ve beraberindeki heyet ile birlikte ‘Tarsus Yeryüzü Pazarı’nı ziyaret etti. Tarsus Belediyesi, Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası ve Mersin Deniz Ticaret Odası tarafından ağırlanan Muğla heyeti, ziyarette bölgedeki ‘slow food’ çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundu. 

Tarsus Kubatpaşa Medresesi üzerinde kurulan Yeryüzü Pazarı’nda bir dizi teknik incelemede bulunan heyet, Muğla’da açılması planlanan Yeryüzü Pazarı’nın 4’üncüsü için görüş birliğine vardı. Gümüş ziyaret hakkında yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“YERYÜZÜ PAZARININ 4’ÜNCÜSÜNÜ BÖLGEMİZDE AÇACAĞIZ”

“Türkiye’nin 3’üncü, dünyanın 70’inci pazarı olarak açılan, üreticilerin tüketiciler ile aracısız buluştuğu Tarsus Yeryüzü Pazarı, bu konuda çok önemli adımlar attı. Bilindiği gibi ‘slow food’ ile ilgili Muğla’da Menteşe’de de önemli çalışmalar yapılıyor. Bu konuda geçtiğimiz yıl sözcülüğünü Gürkan Tetik’in yaptığı Slow Food Muğla Menteşe Food & Travel kuruldu. Bölgemizde iyi, sağlıklı ve kaliteli besine ulaşmak adına Menteşe Belediyesi olarak paydaşı olduğumuz çalışmalara bizler de katkı sağlamaya çalışıyoruz. Bu nedenle Slow Food Tarsus’un davetlisi olarak katıldığımız Yeryüzü Pazarı’nda bir dizi teknik gezide bulunduk ve fikir alışverişi yaptık. Edindiğimiz bilgiler eşliğinde Yeryüzü Pazar’nın 4’üncüsünü bölgemizde açmak için girişimlerde bulunduk. Bununla ilgili olarak paydaşlarımız ile birlikte en kısa zamanda çalışmalara başlayacağız. Slow Food hareketi ile adil, temiz ve iyi beslenmenin nasıl olması gerektiğini insanlara anlatarak, Muğlamızda Menteşemizde bu bilincin yerleşmesi ile ilgili çalışmalar yapacağız.”