banner247

Memur ve Emeklilerin Aralık Ayı Enflasyon Farklı Zamlı Ocak'ta Maaş Artışı Ne Kadar Olacak?

Memurlar –Üç milyon memur ile 12 milyona yakın emeklilerin aldıkları aylıklar yeni yılla birlikte zamlı olarak ödenmeye başlanacak. Zamlar belirlenirken bu yılın son 3 ayı baz alınırken memur ve emeklilerin alacağı enflasyon farkı zamda bu maaşlara eklenecek. 3 Ocak 2019’da TÜİK tarafından açıklanacak enflasyon oranına göre 2019 yılı memur maaşları da belli olacak. Yeni Ekonomi Programı’na göre yıl sonu enflasyon hedefi yüzde 20.8 olarak düşünülüyor bu hesaplara göre memur ve emeklilerin maaşlarına yansıyacak enflasyon farkı belli olacak.

Memur ve Emeklilerin Aralık Ayı Enflasyon Farklı Zamlı Ocak'ta Maaş Artışı Ne Kadar Olacak?

Enflasyon oranının yüksek çıkmasının ardından toplu sözleşme zam oranı rakamlarına ekleme yapılacak ve 15 Ocak 2019 tarihinde zamlı maaşlar memur ve emeklilerin cebine girecek. Ancak şimdiden bu rakamın net oranını kestirmek mümkün değil. Aralık 2018 enflasyon rakamları üzerinden bazı rakamlar netleşmeye başladı.

 Türk lirasının değer kaybı karşısında memurların da alım gücü oldukça düştü. Bu durum memurların gözünün 2019 ocak ayı memur maaş zammına çevirmesine neden oldu. Çünkü bilindiği üzere memur sendikaları ile hükumet arasında yapılan toplu sözleşme gereği mutabakata varılan memur maaş zammı oranına enflasyon farkı da eklenecek. Bu durumda şu anki enflasyon rakamları göz önüne alındığında bile 2019 ocak ayında memur ve emeklilere hatırı sayılır bir yüzde üzerinden zam yapılması gerekiyor. 
 

Yılın ikinci yarısının ilk dört ayında (Temmuz, Ağustos, Eylül, Ekim) enflasyon yüzde 12,26 olmuştu. Bu ilk dört aylık rakama göre, memur, Ocak ayında, yüzde 4'lük toplu sözleşme zammına ek olarak yüzde 8,76 enflasyon zammı alacaktı.

Ama daha önce de belirtildiği üzere, net rakam Kasım ve Aralık ayı enflasyonlarının açıklanması sonrasında ortaya çıkacaktı.

Kasım ayı enflasyonu bugün itibariyle -1,44 olarak açıklanmıştır. Aralık ayındaki enflasyon ise henüz belli olmayıp, bu aya ait enflasyonun da eksi çıkması bekleniyor.

Kasım ayı enflasyonu da dahil edildiğinde, yılın ilk beş ayındaki toplam enflasyon 10,64'e düşmüştür.

Yılın ikinci yarısında yüzde 3,5'lik zam alındığı için, Aralık ayı dahil edilmezse, memurların Ocak ayında alacakları yüzde 4'lük toplu sözleşme zamına ilave olarak alabilecekleri zam yüzde 8,76'dan yüzde 7,14'e geriledi. 

2018 yılında özellikle dövizde yaşanan dalgalanmalardan memur ve işçiler başta olmak üzere birçok çalışan kesim büyük oranda etkiledi. 2018 Temmuz ayında yapılan memur maaş zammı süreç içerisinde eriyip gitti. Milyonlarca memur ve memur emeklisi zam oranları için enflasyon rakamlarını bekliyor. Emekli ve memurların beklediği zam için tarih belli oldu gözler yeni yılın ilk ayında yapılacak zamlara kenetlendi.

2018'in ilk 6 ayında enflasyon yüzde 9,17 olmuştu. 6 aylık enflasyon verilerine göre memurlar yüzde 5,17 enflasyon zammı almıştı.

 

Toplu sözleşmede alınan karar gereğince, 2018 yılı Temmuz ayı itibariyle memur maaşlarına yüzde 3,5 zam uygulanacaktır. 2018'in 2. yarısında, ilk 4 aydaki enflasyon oranı yüzde 12,26 olmuştu. 

İlk dört aydaki hesaplama göre, memur ve sözleşmeli personelin maaşlarına Ocak 2019'da, yüzde 4 zamma ilave olarak (12,26-3,5) yüzde 8,76 enflasyon zammı daha ilave olarak eklenecektir. 


Yeni Ekonomi Programı'nda açıklanan enflasyon hedef tutarı ve yıllık enflasyon yüzde 20.8 olursa memur ve memur emeklileri 2019 yıl başında yüzde 4 zamma ek olarak yüzde 7.15 daha zam alacağı açıklanmıştı. Son enflasyon rakamlarına göre 2019 yılının ilk yarısında emekli ve memur maaşları net tutarları ne kadar olacak?

Enflasyonun yükselmesiyle birlikte memur ve emekliler, 2019 yılında maaşlarının ne kadar olacağını hesaplamaya başladı. Türkiye ekonomisine karşı yapılan spekülatif hamleler döviz piyasasında dalgalamalara neden oldu. Piyasadaki hareketlilik enflasyonu da giderek yükseltti

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER