Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şubat ayı cari açık verilerini değerlendirirken, “Bu eğilim yıl sonunda cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in altında gerçekleşebileceğine işaret ediyor. Cari açıktaki azalma döviz rezervi birikimine destek olurken, makro finansal istikrar kanalıyla da dezenflasyona destek olacak” dedi.

Merkez Bankası: “Makro finansal istikrarı koruyacak ek adımlar atılacak” Merkez Bankası: “Makro finansal istikrarı koruyacak ek adımlar atılacak”

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, şubat ayı cari açık verilerine ilişkin X hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

''Cari açık şubatta beklentilerin altında gerçekleşti ve geçen yıla göre 5,8 milyar dolar düştü. 2023 yılı mayıs ayı zirvesine göre yıllık 28,3 milyar dolar iyileşme gerçekleşti. Cari açıktaki düşüş orta vadeli programımızın çalıştığını gösteriyor. Dezenflasyon için uyguladığımız politikaların etkisi ile bu düşüşün önümüzdeki aylarda kademeli olarak devam etmesini bekliyoruz. Bu eğilim yıl sonunda cari açığın milli gelire oranının yüzde 2,5’in altında gerçekleşebileceğine işaret ediyor. Cari açıktaki azalma döviz rezervi birikimine destek olurken, makro finansal istikrar kanalıyla da dezenflasyona destek olacak.''