‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Marmaris’te düzenlenen panelde uzmanlar ‘şiddeti’ tüm yönleriyle ele aldı.

‘25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Marmaris’te düzenlenen panelde uzmanlar ‘şiddeti’ tüm yönleriyle ele aldı.

Marmaris Belediyesi ev sahipliğinde; Marmaris İlçe Emniyet Müdürlüğü, Marmaris İlçe Jandarma Komutanlığı, Orion Psikoloji, Aralık Psikoloji ve Marmaris İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nün katkılarıyla, ‘Kadın Şiddetine Karşı Toplumsal Farkındalık’ konulu panel düzenlendi.

Belediye Başkan Vekili Ali Aygün ve Belediye Başkan Yardımcısı İhsan Öztürk’ün de katıldığı Armutalan Kültür Merkezi’ndeki panelde ilk olarak konuşmacı olan İlçe Jandarma Komutanlığı Aile İçi Şiddetle Mücadele ve Çocuk Kısım Amiri Jandarma Astsubay Kıdemli Çavuş Seren Yanıkoğlu, ‘KADES’ uygulamasını anlattı. İlçe Emniyet Müdürlüğü Aile içi ve Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Büro Amirliği’nden Komiser Kadriye Altındal ise KADES’ten gelen ihbarlara nasıl müdahale edildiğinden bahsetti.

Daha sonra kürsüye gelen Üsküdar Üniversitesi Öğretim Görevlisi Klinik Psikolog Dr. Yasemin Ozan ise ‘Şiddetin Üç Farklı Yönü ve Baş Etme Becerileri’ konusunu anlattı. 

Tıbbi Danışman İlkyardım Eğitmeni Dr. Adelet Gök ise ‘Fiziksel Şiddette İlk Müdahale’ başlığıyla sunum yaptı. Meslek hayatı boyunca çok fazla şiddet vakasıyla karşı karşıya kaldığını söyleyen Gök, böyle bir durumla karşılaşıldığında yapılması gerekenin yardım çağırmak olduğunu dile getirdi. Yaralının varsa kanamasının durdurulmaya çalışılması gerektiğini de sözlerine ekleyen Gök, acil yardım ekibi gelene kadar yaralının yerinden kımıldatılmaması gerektiğini söyledi.

Psikoterapist Şamil Sarıbaş ise ‘Bir Aşırılık Hali Olarak Şiddetin Ruhsal Kökenleri’ adlı sunumunda şiddete maruz kalan kişilerin ruhsal durumlarını anlattı. Genelde bu kişilerin kendilerini suçladığını kaydeden Sarıbaş, “Ben ne suç işledim de bu benim başıma geldi algısı oldukça yaygın” dedi. Marmaris İlçe Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’nden Döne Çatak, ‘Şiddetin Kadın Üzerindeki Etkileri ve Kurumsal Destek’ konulu sunumunda bakanlıkların yaptığı çalışmaları anlattı. 

Son olarak konuşan Marmaris Belediye Psikoloğu İmge Bulut ise şiddette psikolojik desteğin önemini ve Marmaris Belediyesi Kadın Danışma Merkezi’nde verilen hizmetleri aktardı. Paneli izleyenlerin sorularını da yanıtlayan uzmanlara program sonunda teşekkür belgesi takdim edildi.