Marmaris Belediyesi, dün akşam başlayan orman yangını için 371 personel ve 48 araçla sahada olduğunu duyurdu. Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Marmaris Belediyesi, dün akşam başlayan orman yangını için 371 personel ve 48 araçla sahada olduğunu duyurdu. Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor.

Marmaris’in Hisarönü Mahallesi’ne bağlı Bördübet mevkiinde dün akşam saat 20.00 sıralarında kızılçam ağaçlarıyla kaplı ormanlık alanda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı. Alevler şiddetli rüzgârın da etkisiyle kısa sürede büyüdü. Yangın söndürme çalışmaları Marmaris Belediyesi’ne bağlı ekipler ve iş makinaları, İtfaiye ve Muğla Orman Bölge Müdürlüğü ekipleriyle birlikte devam ediyor.

BU YIL ANZER BALI 2 BİN LİRADAN SATILACAK BU YIL ANZER BALI 2 BİN LİRADAN SATILACAK

MARMARİS BELEDİYESİ EKİPLERİ SAHADA

Marmaris Belediyesi’nin Fen İşleri, Temizlik İşleri, Destek Hizmetleri, Park Bahçeler ve Zabıta gibi birimlerinde çalışan 371 personel 48 araçla sahada çalışmaya başladı. Yangına müdahale karadan arazözler, iş makineleri, su tankeri, dozer, yangın söndürme araçları gibi unsurlarla devam etti. Geçen yıl kurulan Marmaris Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi de (MAKE) yangın söndürme çalışmalarına katıldı. Belediye ikram aracı da saha çalışanlarına destek olmak için olay yerine konuşlandırıldı. Aksaz Deniz Üs Komutanlığı’ndan su tankeri, dozer, arazöz, yangın söndürme araçları ve personeli de yangına müdahale için görevlendirildi.

Hava karardığı için yangına helikopterle müdahaleye son verilmesi üzerine Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay, gece görüşlü helikopter çağrısı yaparak, “Yoksa yine felaketle karşı karşıya kalacağız” dedi. Olay yerinden çektiği videoyla yetkililere seslenen Oktay, “Maalesef en büyük olumsuzluğumuz rüzgârın şiddetli olması. Tüm ekipler teyakkuzda ama dediğim gibi rüzgârdan kaynaklı durumumuz çok parlak gözükmüyor. Tek talebimiz gece görüşlü helikopterlerin acil olarak bölgeye gönderilmesi. Yoksa yine bir felaketle karşı karşıya kalacağız. Yetkililerin bu çağrımızı bir an önce duymasını bekliyoruz” diye konuştu. Ancak gece havadan müdahale olmadı. Yangını kontrol altına alma çalışmaları günün aydınlanmasıyla tekrar başladı.

İKRAM ARACI YARDIMA KOŞTU

Marmaris Belediyesi’nin ikram aracı, yangının başladığı ilk saatlerden itibaren sahada çalışan tüm kurumların personellerine yiyecek ve soğuk içecek ikramında bulundu. Soğuk su ve buz gibi yangın anındaki temel ihtiyaçları karşılayan Belediye ekipleri jenaratör, mazot, şarj gibi ekipmanları da sağladı.