MARDİN'DE UMKE TATBİKATI YAPILDI

Ulusal Kurtarma Medikal Ekibi (UMKE), Mardin’de başarılı bir eğitim tatbikatı gerçekleştirdi. Senaryo gereği depremde göçüğün altında kalanları kurtaran UMKE ekibi, yaralıları 112 acil servis ekiplerine teslim etti.

MARDİN'DE UMKE TATBİKATI YAPILDI
Mardin’de İl Sağlık Müdürlüğü, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ve UMKE ekiplerince gerçekleştirilen tatbikatta senaryo gereği yaşanan deprem sonucunda binaların altında kalan yaralılara müdahale edildi. Tatbikat, Mardin merkez Artuklu ilçesinin İstasyon mahallesinde bulunan Sayın Kışlası’nın karşısındaki inşaat yıkıntılarında gerçekleştirildi. Gerçeği aratmayan tatbikatı Suriyeli ve mahalle sakinleri de izledi.

Senaryo gereği deprem bölgesine ulaşan ekipler, yaralıyı bulmaya çalıştı. Yaralının yerini tespit eden UMKE ekipleri, alanında ilk müdahaleyi yaparken, bir yandan da hasta yakınlarını sakinleştirmeye çalıştı. Yaralıların, olay yerinde bekletilen 112 acil servis ekiplerine teslim edildiği görüldü.

"BU TÜR TATBİKATLAR SIK SIK YAPILMALI"

Tatbikatı izleyen Mardin Vali Yardımcısı Ali İkram Tuna, Türkiye’nin deprem ve afet yönünden riskli bir bölgede olduğunu ve yaşanacak afetlerde ekiplerin hazır bir şekilde bulunması için bu tür tatbikatların sık sık yapılmasının önemli olduğunu söyledi. UMKE’nin bugünkü tatbikatını da başarıyla tamamladığını kaydeden Tuna, "İnşallah hiçbir zaman ihtiyaç olmaz ama olduğunda da en hazır bir şekilde bulunması için bunları en güzel şekilde sürdürmekte fayda var. Çünkü çocuklarımızın gençlerimizin ve toplumumuzu bu afetlere hazırlıklı hale getirmemiz gerekiyor" dedi.

Tatbikatı başarılı bularak ekipleri kutlayan Kızıltepe Kaymakamı Erdoğan Turan Ermiş de, devlet büyüklerinin aldığı stratejik kararlar sayesinde eski binaların yıkılarak yerine depreme dayanıklı binaların yapıldığını kaydetti.

"MARDİN’DE 60 UMKE GÖNÜLLÜMÜZ VAR"

Mardin İl Sağlık Müdürü Mehmet Derviş de Diyarbakır Sağlık Müdürlüğü Eğitim Bölge Koordinatörlüğü’nün desteği ile 16 katılımcıya 10 eğitmen tarafından 5 gün eğitim verildiğini ve eğitim sonucunda bugünkü tatbikatı gerçekleştirdiklerini söyledi. Mardin’de UMKE’nin 2008 yılında 15 kişilik bir ekiple kurulduğunu bugün 60 UMKE gönüllüsünün olduğunu ifade eden Derviş, yapılan tatbikatların da karar vermede hızlı olmayı sağladığını ifade etti. Derviş, sağlık çalışanlarının zor şartlar altında çalışan bir ekip olduğunu belirterek "Bu tür morale ve motivasyona her zaman ihtiyacımız var. Ne kadar gerçekçi olursa gerçek hayatta bu kadar karar vermede zorlanmayız. Hızlı karar veririz. Gerekenleri daha uygun bir şekilde yaparız" diye konuştu.

"MARDİN, SİİRT, ŞIRNAK VE BATMAN’DA EĞİTİM DESTEĞİ VERİYORUZ"

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Mehmet Sait Avar da bölge de eğitim merkezi olmaları nedeniyle Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman’a bu yönde eğitim desteği gerektiğini söyledi. Avar, bugün Diyarbakır Bölge Eğitim Merkezi olarak Mardin’de düzenlenen UMKE eğitiminin son günü olduğunu belirterek "Bölge eğitim merkezi olmamız hasebiyle bizim sağlık art bölgemizde bulunan Mardin, Siirt, Şırnak ve Batman’a bu yönde eğitim desteği vermekteyiz. Bugün de eskiden görev yaptığım Mardin’de bu tatbikatta bulunmak istedim. Tatbikatların amacı gerçeği aratmayacak bir senaryoyla bir davranış şekliyle gerçekleştirmek. Çok başarılı bir tatbikat olduğuna inanıyorum" şeklinde konuştu.

Tatbikatın ardından eğitimlerini tamamlayan UMKE gönüllülerine sertifika verildi.


UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2015, 09:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER