AHMET ÜN

31 Mart yerel seçimlerinin ardından görevleri sona eren kayyumların bıraktığı borçlar, yeni seçilen belediye başkanları tarafından kamuoyuyla paylaşılmaya devam ediyor. DEM Parti’nin kazandığı Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kayyum yönetiminden kalan borçlarının 3 milyar 502 milyon TL olduğu ortaya çıktı.

31 Mart yerel seçimlerinde kayyumla yönetilen Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nı daha önce iki kez seçilmesine karşın görevden alınan DEM Parti’nin adayı Ahmet Türk kazandı.

Mardin Büyükşehir Belediyesi’nin kayyum yönetiminden kalan borçlarının 3 milyar 502 milyon TL olduğu açıklandı. Belediyenin borçları şöyle:

CHP'DEN İSTANBUL'DA "BÜYÜK EĞİTİM MİTİNGİ"... ÖZGÜR ÖZEL'DEN ERDOĞAN'A: "MADEM ATAMAYACAKTIN BU 1 MİLYON GÜNAHSIZI NİYE OKUTTUN?" CHP'DEN İSTANBUL'DA "BÜYÜK EĞİTİM MİTİNGİ"... ÖZGÜR ÖZEL'DEN ERDOĞAN'A: "MADEM ATAMAYACAKTIN BU 1 MİLYON GÜNAHSIZI NİYE OKUTTUN?"

-Mardin Su ve Kanalizasyon İdaresi (MARSU): 2 milyar 123 milyon 123 bin 133 TL

-Bankalar: 1 milyar 105 milyon 631 bin TL

-Bütçe emanetleri: 254 milyon 398 bin 179 TL 

-SGK: 10 milyon 23 bin TL

-Vergi Dairesi: 9 milyon 57 bin TL

-Kamu idareleri: 255 bin 112 TL”

İKİ KEZ SEÇİLDİ, İKİ KEZ GÖREVDEN ALINDI

Kürt siyasetinin önde gelen isimlerinden Ahmet Türk, 2014 yılında siyasi yasaklığı olduğu için bağımsız olarak katıldığı yerel seçimlerde Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı seçildi. 2016 yılında Doğu ve Güneydoğu’daki belediyelere kayyum atanma sürecinin başlatılmasıyla 17 Kasım 2016’da Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Türk, görevinden alınıp yerine dönemin Mardin Valisi Mustafa Yaman atandı. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde bu kez Halkların Demokratik Partisi’nden aday olan Ahmet Türk, Mardin Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak bir kez daha seçildi. Ancak Türk, ikinci kez seçildiği görevinden ikinci kez de görevinden uzaklaştırıldı. İçişleri Bakanlığı’nın 19 Ağustos 2019’da aldığı kararla Ahmet Türk’ün yerine yine Vali Mustafa Yaman kayyum olarak atandı.

İLK ATANAN KAYYIM HAKKINDA YOLSUZLUK SORUŞTURMASI AÇILDI

Bir süre sonra Vali Yaman, hakkındaki yolsuzluk iddialarının gündeme gelmesiyle 10 Haziran 2020 tarihinden görevden alınarak, yerine Vali Mahmut Demirtaş atanmıştı. Yaman’ın görevden alınmasının ardından mülkiye müfettişleri tarafından incelemeler başlatıldı. İncelemeler sonucunda kayyım Mustafa Yaman’ın da aralarında bulunduğu 72 kişi hakkında, 540 milyon değerindeki 36 ayrı ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla soruşturma açıldı.