Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) , 'Erken Dönem Gelişimsel Tarama Testi' uygulamasına devam ediyor. ABB Başkanı Mansur Yavaş, uygulamayla ilgili, "Yerel yönetimler bazında Türkiye’de bir ilke imza atarak başlattığımız 'Erken Dönem Gelişimsel Tarama Testi' uygulamamız Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle sürüyor. Geçtiğimiz ekim ayında başladığımız projemizle 6-72 ay arası 1000 evladımıza ulaştık" dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) , 'Erken Dönem Gelişimsel Tarama Testi' uygulamasına devam ediyor. ABB Başkanı Mansur Yavaş, uygulamayla ilgili, "Yerel yönetimler bazında Türkiye’de bir ilke imza atarak başlattığımız 'Erken Dönem Gelişimsel Tarama Testi' uygulamamız Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle sürüyor. Geçtiğimiz ekim ayında başladığımız projemizle 6-72 ay arası 1000 evladımıza ulaştık" dedi.

Hacettepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Ana Bilim Dalı Bölümü akademisyenleri tarafından Sıhhiye’de bulunan merkezde yüz yüze yapılan testlerin sonucunda gelişim geriliği tespit edilen çocuklara, ev temelli bireysel eğitim programları hazırlanıyor ve gelişimleri yakından takip ediliyor. Ücretsiz olarak yapılan uygulama Başkentli ailelerden de yoğun ilgi görüyor.

MANSUR YAVAŞ: 1000 EVLADIMIZA ULAŞTIK

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Yavaş da uygulamada gelinen noktayı sosyal medya hesabından, "Yerel yönetimler bazında Türkiye’de bir ilke imza atarak başlattığımız 'Erken Dönem Gelişimsel Tarama Testi' uygulamamız Hacettepe Üniversitesi iş birliğiyle sürüyor. Geçtiğimiz ekim ayında başladığımız projemizle 6-72 ay arası 1000 evladımıza ulaştık" mesajıyla paylaştı.

Kişisel bilgilerin ve verilerin gizli tutulduğu tarama hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar, “ https://forms.ankara.bel.tr/gelisimsel-tarama-basvuru ” adresi üzerinden başvuru yapılabiliyor.

ÇALIŞMALAR DEVAM EDECEK

ABB Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı Çocuk Hizmetleri Şube Koordinatörü Tuğba Nagehan Turpcu, “Büyükşehir Belediyesi ile Hacettepe Üniversitesi iş birliği ile 6-72 ay arasındaki çocuklara gelişimsel tarama testimiz devam ediyor. Başvuru yapmak isteyen aileler internet adresimiz üzerinden başvuru yapabilirler. Ekim ayında başladığımız tarama testinden bugüne kadar yaklaşık 1000 çocuk yararlandı. Ailelerin yoğun ilgisi ile karşılaşıyoruz ve çalışmalarımız bu yönde devam edecek” dedi.

Hacettepe Üniversitesi Okul Öncesi Ana Bilim Dalı Araştırma Görevlisi Şeymanur Battal ise şöyle konuştu:

“Projemizin amacı 6-72 aylık çocukların gelişimsel taramalarını gerçekleştirmek. Erken dönemlerle çocukların gelişimsel taramalarını belirlemek, herhangi olası bir riskin önceden farkına varmak çok önemli. Çünkü ilerleyen dönemlerde çocukların ilkokula geçtiğinde daha önceden önlemler alabilmek potansiyellerini daha ileriye taşımak anlamında çok kıymetli. Bu sebeple de ulaşabildiğimiz tüm ailelerin çocuklarına gelişimsel tarama yapmayı amaçlıyoruz. Tarama sonucunda aileye çocuğun gelişimsel sürecine ilişkin bilgi veriliyor, riskli olan çocuklar gerekli birimlere yönlendiriliyor ve yine proje kapsamında geliştirilecek olan ev temelli aile destek programlarına dâhil ediliyorlar.”

AİLELERDEN BÜYÜKŞEHİR’E TEŞEKKÜR 

Tarama testinden yararlanan aileler ise uygulamadan duydukları memnuniyeti şu sözlerle dile getirdi:

-Seher Yaşar: “Başka yerlere başvurmuştum ama hâlâ bekliyorum. Dönüş olmadı ama Büyükşehir hemen bana randevu verdi. Biz de tarama için geldik. Ücretsiz olarak bu hizmetin verilmesi bizim için iyi olacak, çocuğumun sağlığı için de çok iyi olacak.”

-Hülya Hatipoğlu: “Büyükşehire ne kadar teşekkür etsem azdır. Psikolojik destek alıyoruz, gündüz bakımevinden yararlanıyoruz ve şimdi de tarama testi yapılıyor. Bu hizmetlerden çok memnunum. Bu hizmete dışarıdan bu kalitede ulaşmam çok zor. Uygulamadan dolayı çok teşekkür ediyorum.”

-Funda Ateş Eryılmaz: “Bu uygulamayı çok faydalı buldum. Çocuklarımız için çok etkili ve sağlıklı bir uygulama olmuş. Çocuklarımızla ilgili nasıl bir yol izleyeceğiz onu öğrenmiş oluyoruz.”

-Eylem Yalıt Öngen: “Bu testi dışarıda yaptırmak isteseydik çok külfetli olacaktı. Çocuğumuzun gelişiminde bir sıkıntı var mı her şeyi burada öğrenebildik.”

İRLANDA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ MCGUINNESS: “ÖZGÜR GAZETECİLİĞİN DEMOKRASİ İÇİN ÖNEMİNİ NE KADAR VURGULASAK AZ" İRLANDA’NIN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ MCGUINNESS: “ÖZGÜR GAZETECİLİĞİN DEMOKRASİ İÇİN ÖNEMİNİ NE KADAR VURGULASAK AZ"

-Fatma Kurtuluş: “Çok faydalı buldum bu uygulamayı. Çok düşünceli bir hizmet olmuş. Randevu alarak geldim ve sistemli ilerledi. Sanki özel bir yere gelmişiz gibi ilgileniyorlar bizimle. Gelişimsel desteği bütün çocuklar ihtiyaç duyuyor ücretsiz olması da ayrı bir avantaj oldu bizim için.”