Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Maalesef Ankara’da yıllarca, kara kaplı sicil defteri tutularak ilçeler ayrıştırıldı. Özellikle Çankaya ve Yenimahalle ilçelerimiz adeta cezalandırıldı. Yıllarca yok sayılan bu ilçelerimizin bizden alacağı var. İşte, bu anlayışla yola çıkarak yapımına başladığımız Batıkent Rekreasyon Alanı, bizim vizyon projelerimizden birisi olacak. 431 bin 600 metrekarelik alana kurulacak olan projemizde kreş, kadınlar lokali, spor tesisleri, seyir alanı, gençlik merkezi, ekolojik köprü, biyolojik gölet, tenis kortları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanları yer alacak. Toplam 650 bin metrekarelik yeşil alandan oluşan bu projelerimizin yaklaşık maliyeti 320 milyon lira” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Maalesef Ankara’da yıllarca, kara kaplı sicil defteri tutularak ilçeler ayrıştırıldı. Özellikle Çankaya ve Yenimahalle ilçelerimiz adeta cezalandırıldı. Yıllarca yok sayılan bu ilçelerimizin bizden alacağı var. İşte, bu anlayışla yola çıkarak yapımına başladığımız Batıkent Rekreasyon Alanı, bizim vizyon projelerimizden birisi olacak. 431 bin 600 metrekarelik alana kurulacak olan projemizde kreş, kadınlar lokali, spor tesisleri, seyir alanı, gençlik merkezi, ekolojik köprü, biyolojik gölet, tenis kortları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanları yer alacak. Toplam 650 bin metrekarelik yeşil alandan oluşan bu projelerimizin yaklaşık maliyeti 320 milyon lira” dedi.

Batıkent Rekreasyon Alanı ve 10 Parkın Temel Atma ve Açılış Töreni bugün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerinin katılımı ile bugün yapıldı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Mansur Yavaş törende şunları söyledi:

ANKARA’DA BELEDİYECİLİK ANLAYIŞINI DEĞİŞTİRECEĞİMİZE DAİR SÖZ VERMİŞTİK: Bundan yaklaşık dört yıl önce göreve talip olduğumuzda, Ankara’da belediyecilik anlayışını değiştireceğimize dair söz vermiştik. Belediye, çare kapısı olmalıydı. Koca binaları değil, ışığı öncelemeliydi. Gösterişi değil, samimiyeti seçmeliydi. İşte, bizim yeni nesil belediyecilik adını verdiğimiz bu anlayış; çarenin, ışığın ve samimiyetin en değerli olduğu dönem oldu. ‘Şeffaf bir yönetim anlayışı ile yöneteceğiz’ demiştik. Bugüne dek 3300 ihaleyi canlı yayınladık. Kararlarımızı 1800 bileşeni bulunan Ankara Kent Konseyi’mizle, üniversitelerle, sanayi odalarıyla birlikte alıyoruz. ‘Hesap verebilir bir yönetim olacağız demiştik.’ Sayıştay raporları ve mali verilerimizi internet sitemizde güncel bir şekilde paylaşıyoruz. En nihayetinde de 6 milyon Ankaralı ile birlikte Dünya Belediye Başkanları Başkent Ödülü’nü kazandırmanın büyük mutluluğunu yaşıyoruz. Bugüne kadar halkın sağlığını ve halkın canını önceleyen projeler hayata geçirdik. Bu yüzyılda hala açıktan akan kanalizasyonlar vardı, kapalı sisteme aldık. Tankerlerle su taşınan köylerimiz vardı; depolar yapıp su hatları çekiyoruz. Musluktan içilebilir suyu temin ederken, Polatlı gibi 30 yıldır temiz suya hasret bölgelerimiz için projelerimize devam ediyoruz. ASKİ’nin 2022 yılı elektrik gideri 2 milyar 300 milyon lira. 2023 yılında bu giderin 5 milyarı aşmasını bekliyoruz. Elektriğe ortalama yüzde 206, mazota ortalama yüzde 190 zam yapıldı.

BAŞKENT KART İLE ALAN EL VEREN ELİ GÖRMÜYOR: Biz insanları rencide edici şekilde verilen destekleri ortadan kaldırdık. Tüm dünyada geçerli, Türkiye’nin en kapsamlı kartı olan Başkent Kart ile alan el veren eli görmüyor. Bu kentte üç kuşaktır sosyal yardım alan ailelerimiz var. Dedesi yardım almış, babası yardım almış, şimdi kendi yardım alıyor. Geçtiğimiz gün bir televizyon kanalında ‘annem karne hediyesi olarak et aldı’ diyen evladımızı içimiz burkularak izledik. Çocuklarımız protein alsınlar diye bir yıldır her ay 200 bin aileye et, 55 bin aileye süt desteğinde bulunuyoruz. Onlar üşümesinler diye Türkiye’de ilk kez 180 bin aileye doğal gaz desteğini başlattık. Doğmadan önce SMA testi, doğduktan sonra çocuk tarama testi uygulamaları gerçekleştirdik.

180 BİN EVLADIMIZA KIRTASİYE DESTEĞİ: Eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak için 180 bin evladımıza kırtasiye desteği, ilk etapta 14 bin evladımıza kantin desteği ve 57 meydan, 918 köyde ücretsiz internet hizmeti veriyoruz. 6500 ilkokul öğrencimize verdiğimiz servis desteğinden sonra şimdi de orta öğretimdeki yaklaşık 42 bin öğrencimizin otobüs abonmanını karşılayacağız. Öğrenci abonmanı, öğrenci su indirimi, ücretsiz barınma merkezleri, sınav ücreti ödemelerini uygulamaya geçirdik.

EN KAPSAMLI KIRSAL KALKINMA DESTEKLERİNİ ÇİFTÇİMİZLE BULUŞTURDUK: Üreteceğiz, ‘Ankaralı üreticiyi zengin edeceğiz’ demiştik. Eskiden ziraat odalarının emrine verilen birkaç iş makinası, domates fideleri ve birkaç kalemde verilen tohumlar, ‘destek’ olarak adlandırılıyordu. Biz ise, Türkiye’nin en kapsamlı kırsal kalkınma desteklerini çiftçimizle buluşturduk. Sulama borusu, mazot, gübre, tohum, sıvat destekleri veriyor, arazi etüt çalışmaları yapıyoruz. KIRBİS adını verdiğimiz sistemle uydudan toprak analizleri yapıyor, teknolojiyi tarımla buluşturuyoruz. 3 yılda yaptığımız kırsal kalkınma destekleriyle Ankara’daki 33 bin üreticimize toplamda 4 milyar 446 milyon liradan fazla gelir sağladık. Ankara’nın hem kendine yetecek hem de ülkemize rahatlık sağlayacak düzeyde üretmesini hedefliyoruz. Bu amaçla, tam 6470 dönümlük alanda sulu tarım projesi için sulama şebekesi inşaatına başlıyoruz. Böylece Kesikköprü suyundan tarımsal alanda yararlanacağız, üreteceğiz, yerel ekonomimizi kalkındıracağız.

GÜNEŞ ENERJİSİ PROJEMİZİ ÇOK YAKINDA PAYLAŞACAĞIZ: Buradan bir müjdeyi daha paylaşmak istiyorum… Güneş enerjisi sistemi hakkında da seçimlerden önce verdiğimiz sözü unutmadık. Çok yakında, çiftçilikle uğraşan ve sosyal yardım alan 11 bin 500 haneye güneş enerjisi ile masraflarını azaltacak projemizi kamuoyuyla paylaşacağız.

7,7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM 10 İLİ VURDU… KAHRAMANMARAŞ'TA 16 YAŞINDAKİ AYDOĞAR 60 SAATİN ARDINDAN ENKAZDAN KURTARILDI 7,7 BÜYÜKLÜĞÜNDEKİ DEPREM 10 İLİ VURDU… KAHRAMANMARAŞ'TA 16 YAŞINDAKİ AYDOĞAR 60 SAATİN ARDINDAN ENKAZDAN KURTARILDI

KÜLTÜR SANAT: Geçtiğimiz yıl kültür-sanat etkinliklerinde 670 programla rekor kırdık. Kent gezileriyle hem kültürümüzü tanıtıyor hem de yerel esnafa destek oluyoruz. Ankara Kalesi ve Roma Tiyatrosu restorasyon projeleri; Arkeopark ve tarihi çarşıların yenilenmesi projeleri ile Ulus Meydan Projesi sonucunda, tarihimizden aldığımız sorumluluğu kentimizin geleceğine birlikte taşıyacağız.

DÖRT AY İÇERİSİNDE, 200’DEN FAZLA PROJENİN TEMEL ATMASINI VE AÇILIŞINI GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ: Bu yıl yapılacak olan seçime kadar, dört ay içerisinde, 200’den fazla projenin temel atmasını ve açılışını gerçekleştireceğiz. Büyük bulvarlar yapıyor, metro projelerinin süreçlerine devam ediyoruz. Aile yaşam merkezleri yapıyor, kültür merkezlerini tamamlıyoruz. Teknoloji merkezleri, kütüphaneler, gençlik merkezleri, spor tesisleri yapıyoruz. Toplam maliyeti 12 milyar civarı olan tüm bu projeleri hayata geçirirken tüm açılışların maliyetlerini pankartlarla halka duyuruyoruz. İşte bugün, biraz önce sunucumuzun detaylarını verdiği 10 parkımızla birlikte, Batıkent Rekreasyon Alanı’mızın temel atma töreni için bir araya geldik. Bizler Ankara’yı yeşilin de başkentine dönüştüreceğimize söz vermiştik. Bu amaçla Ankara’mızda birçok örnek projeye imza attık. Genç Cumhuriyetimizin ilk betonarme barajı olan ancak ne acıdır ki 25 yıl atıl kalan Çubuk 1 Barajı ve Rekreasyon Alanını, Ata mirasına uygun bir şekilde kentimize yeniden kazandırdık. Daha önce halka kapalı olan 30 Ağustos Zafer Parkı’nı düzenledik ve hemşehrilerimizin kullanımına açtık. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün emaneti olan Çiftlik’te, onun emanetine uygun bir şekilde hizmete açtığımız Gazi Park, hemşehrilerimizin uğrak yeri oldu. Şule Çet Parkı, Turkuaz Vadisi Park Alanı, Ebrar Camii Yanı Park Alanı ve Elmadağ İsmet Paşa Parkı’nın da aralarında bulunduğu toplamda 50 adet yeni yeşil alanı 4 yılda kentimize kazandırdık.

HESAP VERMEYE GELDİK: Bugün ise burada, Yenimahalle ilçesinde yapımını tamamladığımız ya da yapımını sürdürdüğümüz parkların töreni için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Ne yaptığımızı, daha da önemlisi neyi kaç paraya yaptığımızı Yenimahalleli hemşehrilerimize anlatmaya geldik, hesap vermeye geldik. Toplam 650 bin metrekarelik yeşil alandan oluşan bu projelerimizin yaklaşık maliyeti 320 milyon lira.

BATIKENT REKREASYON ALANI, BİZİM VİZYON PROJELERİMİZDEN BİRİSİ OLACAK: Maalesef Ankara’da yıllarca, kara kaplı sicil defteri tutularak ilçeler ayrıştırıldı. Özellikle Çankaya ve Yenimahalle ilçelerimiz adeta cezalandırıldı. Yıllarca yok sayılan bu ilçelerimizin bizden alacağı var. İşte, bu anlayışla yola çıkarak yapımına başladığımız Batıkent Rekreasyon Alanı, bizim vizyon projelerimizden birisi olacak. Bu bölgede ikamet eden hemşehrilerimiz, bu alana ne zaman konut yapılacağını soruyor, tedirgin oluyorlardı. Ama artık o eski anlayış yok… 431 bin 600 metrekarelik alana kurulacak olan projemizde kreş, kadınlar lokali, spor tesisleri, seyir alanı, gençlik merkezi, ekolojik köprü, biyolojik gölet, tenis kortları, bisiklet yolları ve çocuk oyun alanları yer alacak.

BETONLARIN ARASINDA HAPSOLMASI YERİNE ÖZGÜRCE DOĞAYLA BULUŞACAĞI BİR YER OLACAK: Şeffaf ihale uygulaması sonucunda, emsallerinin üçte biri fiyatına, 229 milyon 453 bin lira sözleşme bedeliyle, bu yıl içerisinde tamamlamayı hedeflediğimiz proje hem ilçemize hem de Ankara’ya büyük değer katacak. Yenimahalle başta olmak üzere tüm Ankara’dan her hafta sonu binlerce vatandaşımızı ağırlayacağımız rekreasyon alanımız grinin yerine yeşilin arttığı, betonların yerine ağaçların yükseldiği, hemşehrilerimizin betonların arasında hapsolması yerine özgürce doğayla buluşacağı bir yer olacak.

HACIKADIN ŞEHİR ORMANINI KİRALADIK: Kentimizin Kuzey aksında, Hacıkadın Şehir Ormanını kiraladık. Tam 1 milyon 500 bin metrekarelik bu devasa alanı doğal yapısını bozmadan halka açacağız. Yine 64 bin metrekarelik Ovacık Parkını da bu sene içerisinde kentimize kazandıracağız. Lodumlu’da 170 bin metrekarelik alanda yeni bir rekreasyon alanı için çalışmalara başladık. Atatürk Orman Çiftliğinde, 940 bin metrekarelik alanda kuracağımız Doğal Yaşam ve Atatürk Çocukları Parkı’nda, kentimizin hayvanat bahçesi anılarını tekrar canlandıracağız. Toplamda 103 spor sahamızı da bu sene içerisinde tamamlayacağız.

BÖYLE BİR PROJE İLK KEZ YAPILIYOR: Bir de Başkent Ankara Kalkınma Projesi adını verdiğimiz, kısaca BAKAP diye adlandırdığımız bir projemiz var ki, tam 4 milyon metrekare. BAKAP Gölbaşı Kampüsümüz için çalışmalar başladı, gece gündüz devam ediyoruz. On binlerce ağaç, 19 kilometre bisiklet yolu, 39 kilometre yürüyüş yolu. Dünyada tarım, turizm, eğitim ve rekreasyon temalarını bir arada bulunduran böyle bir proje ilk kez yapılıyor.

TOPLAM YEŞİL ALANI BİZ 5 YILDA KAZANDIRMIŞ OLACAĞIZ: Tüm bu çalışmalarımızı tamamladığımızda, kentimize 25 yılda kazandırılan toplam yeşil alanı biz 5 yılda kazandırmış olacağız. İşte bizim Belediyecilik anlayışımız tam olarak budur. Ankara’yı betona değil, yeşile boğacağız. Çünkü hiçbir korna sesi, kuş sesinden kıymetli değildir. Hiçbir rezidans, yeşil bir çınardan evla değildir. İmar artışlarıyla sağlanabilecek hiçbir maddi kazanç, geleceğe miras bırakılacak bir kent eserinden değerli değildir.

EGO’NUN AYLIK ZARARI 200 MİLYONUN ÜZERİNDE: Üstelik bunları yaparken, birçoğu seçimlerden önce apar topar çekilen ve yüksek faizli kredilerden oluşan 4 milyar lira eski dönem borcunu ödedik. Seçimlerden hemen sonra bir gecede değiştirilen kararname ile metro için kesilmesi gereken tutar 4 yılda 55 milyon lira olması gerekirken tam 1,5 milyar lira oldu. Yine de, mali disiplin ve şeffaflık uygulamalarımız sayesinde, Fitch tarafından yapılan değerlendirmede kredi notu en yüksek yerel yönetim olduk. Bir başka örnek daha vermek gerekirse, otobüslerde kullandığımız sıkıştırılmış doğal gazın maliyeti yüzde binden fazla arttı. Otobüslerimizin yüzde 84’ü CNG’li. EGO’nun aylık zararı 200 milyonun üzerinde. Belediyeler ticarethane ya da sanayi kurumu değildir. Bu yüzden, şehir içi ulaşımda kullanılan doğal gazda tarife değişikliği yapılmasını bir kez daha talep ediyoruz. Çünkü aradaki fark Ankara halkının cebinden çıkıyor.”