Haber: İLEYDA ÖZMEN / Kamera: UĞUR DEMİRCİ

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) ve Otizm Vakfı Uygulama Evi'nin açılışında "Bugün burada önemli bir işe imza atıyoruz. Yine Türkiye'de ilklerden bir tanesi. Şöyle ki hep böyle sosyal belediyecilik dendiği zaman sadece sosyal belediyeciliği ihtiyacı olan insanlara destek olarak anlıyorlar ama bir gencin eğitimine destek olmak, onun da yaşıtlarıyla beraber okumasını sağlamak, onların kendilerini geliştirmek de aynı zamanda sosyal belediyeciliktir. Biz bir tane de Ergazi'de otizmlerle ilgili büyük bir tesis yapıyoruz. Projesi hazır. Diğer özel bireylerin de kullanabileceği çok büyük bir alanı inşallah Ergazi semtinde, Batıkent'te önümüzdeki dönemde hayata geçireceğiz." dedi.

ABB Başkanı ve CHP Başkan Adayı Mansur Yavaş, Gölbaşı Belediye Başkan Adayı Yakup Odabaşı ile birlikte İncek'te ABB ve Otizm Vakfı Uygulama Evi'nin açılışını gerçekleştirdi. 

Mansur Yavaş açılışta yaptığı konuşmada "Bugün burada önemli bir işe imza atıyoruz. Yine Türkiye'de ilklerden bir tanesi. Şöyle ki hep böyle sosyal belediyecilik dendiği zaman sadece sosyal belediyeciliği ihtiyacı olan insanlara destek olarak anlıyorlar ama bir gencin eğitimine destek olmak, onun da yaşıtlarıyla beraber okumasını sağlamak, ekonomik sıkıntı çekmeden onlara destek olmak, onların kendilerini geliştirmek de aynı zamanda sosyal belediyeciliktir." ifadelerini kullandı.

Batıkent Ergazi'de otizmlilerle ilgili büyük bir tesis yapacaklarını, projenin hazır olduğunu belirten Yavaş, "Daha önce biz Aydın Bey'in belediyenin tahsis ettiği İncek'teki diğer birkaç villanın birleştirilmesiyle oluşturulan tesisi görmüştük. O günden beri acaba daha neler yapabiliyoruz diye düşünüyoruz. Engelli bireylere sahip ailelerin en büyük sorunlarından birisi herhangi bir şekilde düğünü, cenazesi veya bir ihtiyacı olup da evden ayrıldığı takdirde bu çocukların ne olacağı, nereye bırakabileceği... Emanet edebileceği bir yer yoktu. Bununla ilgili kent merkezine 'mola evleri' açmıştık." diye konuştu.

ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ: "DİYARBAKIR SUR BELEDİYESİ’NDE ATATÜRK VE ERDOĞAN’A HAKARET İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİ TUTUKLANDI" ADALET BAKANI YILMAZ TUNÇ: "DİYARBAKIR SUR BELEDİYESİ’NDE ATATÜRK VE ERDOĞAN’A HAKARET İDDİASIYLA GÖZALTINA ALINAN ŞÜPHELİ TUTUKLANDI"

"İKİDE BİR ÇÖP PROJEYİ HALKA PROJE GİBİ SUNANLARA BU TİP PROJELERİ ÖNERİYORUM"

Otizimlilere yönelik hazırladıkları projeye ilişkin bilgi veren Mansur Yavaş, şunları kaydetti:

"Burada yatılı olarak konaklayabilecekler. Konakladıkları süre içerisinde de çeşitli atölyeler ve faaliyetlerle sosyal ve mesleki becerilerini geliştirebilecekleri bir merkez olacak. Burasının bağımsız banyo ve tuvaleti olan tek kişilik 11 odayla otizmli çocuklara sahip ailelerin ihtiyaç duydukları zamanlarda çocuklarını bırakabilecekleri bir ortam olması amaçlanmaktadır. Ayrıca otizmli bireyler için bağımsız yaşam uygulamalarını içeren çeşitli atölye çalışmaları ve etkinlikler yapılacak. Otizmli bireylerin ailelerinin bağımsız bir şekilde, biraz önce Aydın Bey'in söylediği gibi yaşamlarını sürdürmeye yönelik temel yaşam ve öz bakım becerilerinin geliştirilmesi sağlanacak. Ayrıca mesleki beceri kazandırılması için iş faaliyetleri yürütülecek. Ben ikide bir çöp projeyi halka proje gibi sunanlara bu tip projeleri öneriyorum ve Türkiye'de bir örnek oluyor. Gerçek belediyeciliğin de bu olduğunu tekrar huzurunuzda ifade ediyorum. İnşallah Ankara'nın çeşitli yerlerinde de açabiliriz. Ayrıca Türkiye'de örnek olacağını düşünüyoruz."

Kaynak: anka