Soma şehitleri törenle anılacak

Manisa’nın Soma ilçesinde 13 Mayıs 2014’te meydana gelen faciada 301 maden işçisi yaşamını yitirdi. Facianın 5’inci yılında şehit madenciler dualarla anılacak

Soma şehitleri törenle anılacak

"Cumhuriyet tarihinin en büyük maden faciası" olarak kayıtlara geçen ve 301 işçinin yaşamını yitirmesinin üzerinden geçen 5 yılın ardından Soma'da bugün anma programları düzenlenecek. Facianın meydana geldiği 13 Mayıs'ta başlayacak ve gün boyu devam edecek anma etkinliğinde, Soma Madenci Şehitliği'nde Kur'an-ı Kerim okunacak, şehit madencilerin kabirleri ziyaret edilecek. Soma Ulu Cami'de maden şehitleri için okunan hatimlerin duası yapılacak ve mevlit okunacak.

Akşam da Türk Kızılay tarafından madenci yakınlarına iftar verilecek.'Kenetlendik' Maden faciasında yaşamını yitiren işçilerden 39'unun mezarının bulunduğu Madenciler Şehitliği'nde hazırlıklar devam ediyor. Vatandaşların şehitliğe ziyaretleri sürüyor. Türkiye'nin farklı kentlerinden Soma'ya gelen vatandaşlar, şehit madenciler için dua ediyor. Soma Belediye Başkanı Ali Tulup, 5 yıl önce meydana gelen facianın ardından tüm yetkililerin Soma'ya geldiğini hatırlattı. Yaralarını sarmak için toplumun her kesiminin var gücüyle çalıştığını ifade eden Tulup, "Ülkeyi yasa boğan acı olayın ardından herkes Soma'ya destek için var gücüyle çalıştı" diye konuştu.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER