Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) kadınlar katıldıkları çeşitli kurslarla üretmeye devam ediyor.

Lüleburgaz Yıldızları Kadın Akademisi’nde (LYKA) kadınlar katıldıkları çeşitli kurslarla üretmeye devam ediyor.

LYKA’lı kadınlar Lüleburgaz Belediyesi ve Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi (HEM) iş birliğiyle düzenlenen çok sayıda kursla yaşamın içinde yer alıyor. Katılımcılar LYKA’da dikişten pilatese kadar çok sayıda alanda hem üretime katkı sunuyor hem de sağlıklı yaşamın bilincine varıyor. 

LYKA’da uzun süredir eğitim veren Lüleburgaz HEM Eğitmeni Sibel Yavaş, kadınların işliklerde aldıkları eğitime yoğun ilgi gösterdiğini söyleyerek, “Lüleburgaz Halk Eğitimi Merkezi aracılığıyla ve belediyemizin iş birliğiyle kursiyerlerimizi dikiş eğitimi için yetiştiriyoruz ve sertifika alıyorlar. İş hayatlarına atılmak için onlara yardımcı oluyoruz” diye konuştu. 

Kursiyerlerden Aysu Karagöz de dikiş eğitimine sıfırdan başladığını belirterek, “Benim hiçbir şekilde makine, dikiş bilgim yok. Sıfırdan başladım buraya. Şu anki aşamam herhangi bir fabrikaya girsem bütün makineleri kullanıp ürün dikebilecek kıvamdayım” dedi.

EVLERİNDEKİ ESKİ ÜRÜNLERİ DEĞERLENDİRİYORLAR

Bir diğer işlikte yer alan HEM Eğitmeni Nükhet Küçük, kursiyerlere mozaik dersi verdiklerini aktararak, kadınların evlerindeki eski ürünleri değerlendirdiklerini kaydetti. Küçük, şunları söyledi:

“İçinde kağıt rölyef de var, cam mozaik de var. Hepsi birlikte Halk Eğitimi Merkezi’nin kursu olarak Kadın Akademisi’ndeki atölyeleri kullanıyoruz. Evlerindeki eski ürünleri değerlendirebiliyorlar. Sehpaların üzerine özellikle çok yapılıyor mozaik.”

Bir diğer eğitmen Hale Kılınç ise Lüleburgaz Belediyesi’ne sunduğu imkanlar için teşekkür ederek, şöyle konuştu:

“Kadınlarla çok güzel işler çıkartıyoruz. Belediyemiz sağ olsun, bize burayı açtı, tahsis etti. Kadın Akademisi’nde kadınların iş yaptığı bir yer. Belediyemizin bize böyle bir imkan sağlamış olması bizi çok mutlu etti işin açıkçası.”

LYKA’nın içinde yer alan bir diğer eğitim salonunda çalışmalarını sürdüren HEM’e bağlı pilates eğitmeni Emine Öztürk de kadınların hem spor yaptığını hem de sağlıklı yaşama adım attığını, “Burada, gelen kadınlara ilk önce sağlık yönünden yardımcı olmaya çalışıyoruz. Buradan çıktıkları zaman herkes çok mutlu sağlıklı ve spor yaptıkları için çok eğlendiklerini söylüyorlar. O yüzden çok mutluyuz” sözleriyle dile getirdi.