Grip aşıları artık reçete edilmeyecek ama aşı yok!

Sağlık Bakanlığının 60 yaş üstü risk grubundaki vatandaşlara gönderdiği “Grip aşınızı Aile Sağlığı Merkezi’nde (ASM) olabilirsiniz” mesajı, hafta sonunu Aile Hekimlerine zehir etti. TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, ASM’lere mesaj gönderilen vatandaş sayısı kadar aşı gelmediğini belirterek “Yarın sabah bizi bir kaos bekliyor” dedi.

Koronavirus 20.12.2020, 20:17 21.12.2020, 01:41
83
Grip aşıları artık reçete edilmeyecek ama aşı yok!

Sağlık Bakanlığı 60 yaş üstü risk gruplarına grip (influenza) aşılarının ASM'lerde yapılacağını mesajla duyurdu, ancak ASM'lere risk grubundaki vatandaş sayısı kadar aşı göndermedi. Bu da Aile Hekimlerinin uykularını kaçırdı. Hafta sonunu zehir etti.

Büyük bir tedirginlik yaşayan hekimler sosyal medya gruplarında, platformlarda  “Pazartesi sabahı çok büyük bir kalabalık ASM'lere başvuracak bu talepleri karşılanamayınca orada şiddet ortamı olacak, bulaş riskinin çok daha arttığı bir ortam oluşacak” kaygısını dile getirerek, kendilerini bir kaosun beklediği görüşünde birleşti.

ASM'LERİN SALONLARI YETMEYECEK

Vatandaşların cep telefonlarına mesajlar gittiğini, ancak mesaj giden kişi sayısı kadar aşının gelmediğini söyleyen TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Kazım Doğan Eroğulları, “Bir aile hekiminin bölgesinde risk grubuna giren 500 kişi varsa bunların tamamına bu mesaj gitti. Mesajı alan vatandaşlar Pazartesi sabahtan itibaren ASM'lere gidecekler. ASM'lere gönderilen aşı, SMS gönderilen kişi sayısı kadar değil. Bir ASM'ye 30 Aşı verip 500 kişiye yapılması isteniyor. Biz o 30 kişiyi neye göre seçeceğiz. Sanki bu sorunun muhatabı hekimler, sağlık çalışanlarıymış gibi bir sıkıntı yaşanacak.  Sağlık çalışanları açısından şiddet riskini artıran faktörler olacak” dedi.

‘BİZİ KAOS BEKLİYOR’ ENDİŞESİ

Bütün Aile Hekimlerinin hafta sonunu büyük bir kaygı içinde geçirdiğini söyleyen Dr. Eroğulları, “Bütün ASM hekimleri ‘Pazartesi ne yapacağız' kaygısıyla şu anda zaman geçiriyor. O kadar büyük bir tedirginlik var ki, sosyal medya gruplarımızda, platformlarımızda, mesajlarımızda herkes ‘Pazartesi ne olacak' diye soruyor. Pazartesi sabahı çok büyük bir kalabalık ASM'lere başvurursa ve talepleri karşılanamazsa ne olacak? O insanlar geldiğinde sözel ve fiziksel şiddet riski olacak. Bulaş riskinin çok daha arttığı bir ortam olacak. ASM'lerin bekleme salonları bu kapasiteyi kaldıracak büyüklükte değil. Personel yetersizliği var. Bu kaotik durum hem sağlık çalışanların hem vatandaşların sağlığını tehdit eden bir boyuta varacak. Kısacası yarın sabah bizi bir kaos bekliyor” dedi.

COVİD-19 AŞISI ENDİŞESİ BAŞLADI

Az sayıdaki grip aşısının bile organize edilemediği bir süreçte, Covid-19 aşılamasının konuşulduğunu söyleyen Dr. Eroğulları, “Kasım ayı başında yapılması gereken aşılar plansızlık nedeniyle önümüzdeki bahara sarkacak gibi görünüyor. Grip aşısında yaşanan bu kaotik durumun çok hızlı bir şekilde yapılması planlanan Covid-19 aşısında yaşanmasının endişesini yaşıyoruz. Bu da bizi umutsuzluğa itiyor.  Covid-19 aşılamasının sağlıklı bir zeminde uygulanması gerekiyor. Uygulama yapılırken sahada ki hekimlerin, meslek örgütlerinin görüşlerini ayrıntılı bir şekilde alarak çok daha sağlıklı bir aşılama süreci götürmek gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Grip aşıları artık reçete edilmeyecek ama aşı yok!

Aile Hekimleri ve vatandaşlar, alınan ani bir kararla karşı karşıya kaldı. Grip aşıları artık reçete edilmeyecek, sadece Aile Sağlığı Merkezlerinde yapılacak. İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu konu ile ilgili olarak, aşıların pazartesiden itibaren ASM'lerde reçetesiz olarak yapılacağını ama henüz aşıların gönderilmediğini açıkladı.

Grip aşıları artık reçete edilmeyecek ama aşı yok!

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu tarafından yapılan yazılı açıklamada, artık grip aşılarının aile hekimleri tarafından yapılacağının öğrenildiği belirtilerek, Sağlık Bakanlığından; “Alınacak kararlar için aile hekimlerini temsil eden kurumlardan görüş almalarını, alınacak kararların önceden bildirilmesini ve gerekli tedbirlerin alınarak uygulamaya geçilmesini talep ettiklerini” bildirdiler.

MASA BAŞINDA ALINAN KARARLAR SAHADA UYGULANAMIYOR!

Açıklamada, şunlara değinildi:

“Pratikte uygulanması imkânsız bir aşılama takvimi ve karşılanması imkansız maddi koşullar gerektiren bir durumla karşı karşıyayız. Aşı uygulaması işini planlamak ciddi bir iştir. Sahadaki maddi imkanları ve uygulayıcıların çalışma şartlarını bilmeden, masa başında yazılan talimatlarla işler yürüyememektedir. Pandeminin başından beri zaten var olan iletişimsizlik had safhaya ulaşmıştır. Bizler şimdiye kadar yaratılan kaosu bu güne dek kendi yerellerimizde çözmeye çalıştık, belli ölçüde de bunu başardık, ne var ki son birkaç aydır yollanan talimatların ve uygulama taleplerinin artık Aile Hekimlerinin de düzeltemeyeceği seviyeye ulaştığını bildirmek zorundayız. Bu geri bildirimin tek amacı vardır, o da toplumun etkin, sağlıklı ve güvenli aşıya ulaşımını sağlamaktır. Sağlık Bakanlığı’nın bizlerle basın aracılığı ile kurduğu iletişimle bu amacın yerine getirilmesi mümkün değildir. Sıklıkla yeni bir olayla ve üçüncü şahıs ya da kurumlardan aldığımız uygulamada değişiklik bilgisi ile güne başlıyoruz. Aile hekimleri olarak, 18 Aralık sabahı hasta takip sistemlerini açıp, e-nabızdan grip aşısı hakkı olan hastalara grip aşısı yazdığımızda, artık bu kişilere reçete yazamayacağımızı, aşıyı kendi dolabımızdaki aşılardan uygulayacağımızı öğrendik. Bu tür “sürpriz” durumlar hekimlerle hastaları da karşı karşıya getirmektedir.”

Aile hekimleri isyan etti: Kaç parçaya bölünelim?

Aile hekimleri isyan etti: Kaç parçaya bölünelim?

YETERSİZ STOKLA VE SINIRLI SÜREDE OKUL AŞILAMALARI DA TAMAMLANAMAYACAK!

Geçtiğimiz haftaya da, “okullar kapalı olduğu için okul aşılarının aile sağlığı merkezlerinde yapılacağını öğrenerek başladıkları” belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Geçtiğimiz hafta başında yollanan 30.11.2020 tarihli Halk Sağlığı Genel Müdürü Fatih Kara imzalı yazıda, normalde 1 yıl içinde yapılması gereken ilkokul 1. sınıfa ait aşıların her nedense 05.01.2021 tarihine kadar yapılıp bitirilmesi istenmekteydi. Peki, ‘bu kadar çocuğa yapılacak aşı bizlere ulaştırılıyor mu?' sorusunun yanıtı, ‘zatürre aşısı ulaştırılıyor mu?' sorusunun yanıtı ile aynı: Hayır. Ayrıca, planlaması yapılan bu aşılar bize yeterince ulaştırılmış olsaydı daha büyük bir sorunla karşı karşıya olacaktık. Zira bu kadar aşıyı bu kadar dar bir takvime sıkıştıran Bakanlık, bu aşıları nerede depolayacağımızı da hesap etmemişti. Her birimde en az 100 okul aşısı bekleyen çocuğa ikişer doz aşı, 300'ün üstünde 65 yaş üstü vatandaşımıza da grip ve zatürree aşısı yapılacağı hesaplanırsa ve bir aile sağlığı merkezinde bulunan aşı dolabının kapasitesi düşünülürse, gelen aşıların zayii olması dışında bir sonuç beklememek gerekir.”

ÜZÜLEREK AÇIKLIYORUZ Kİ GRİP AŞISI YOKTUR!

“Muhtemelen bir ay içinde yine ya basından ya da özel şirketlerden temin ettiğimiz hasta takip sistemlerinden Covid-19 aşılarına dair yapılacakları öğrendiğimizde de aynı hayal kırıklığı ve çaresizliği yaşayacağız.” denilen açıklamada, “Halkımızın etkin, güvenli ve sağlıklı aşıya ulaşmasını, bunu da aşıya ve uygulamasına güveni sarsmadan yapmamız gerektiğini tekrar hatırlatıyoruz. Evet, aşıyı uygulamak bizim işimiz ama aşı uygulaması, lojistiği ile saklanması ve uygulaması ile özen gerektiren bir süreci gerektirir. Bu süreci saha temsilcilerini dinlemeden, onlardan fikir ve öneri almadan yönetmek mümkün değildir. Henüz sağlık çalışanlarımızın bile ulaşamadığı grip aşılarının halkımıza aile hekimliğinden temin edilip yapılacağını söylemek tam da bu sürecin sağlıksız yürütülmesinin örneği olarak önümüzde durmaktadır. Halkımıza üzülerek açıklamak zorundayız ki, Aile Sağlığı Merkezlerimizde; Grip Aşısı yoktur, T.C. Sağlık Bakanlığı ne kendi personeline ne de halkımıza henüz grip aşısı yollamış değildir. Zatürre (KPA) aşısı yoktur, ne zaman yeteri miktarda geleceği bilgisi de yoktur. Okul aşıları da yeterli sayıda değildir, sizin çocuğunuza sıranın ne zaman geleceği bilgisi de yoktur. Suçiçeği aşısı da yoktur, uzun zamandır suçiçeği aşısı yapamıyoruz ve ne zaman yapabileceğimiz bilgisi de bizde yoktur. Corona aşısı da henüz yoktur, bu aşının kim tarafından ne zaman ve kimlere, nasıl uygulanacağı konusunda da bir bilgimiz yoktur. Bu arada pek yakında uygulanacak corona aşısının yan etkilerini de 15 gün boyunca telefonla takip edeceğimiz bilgisini de bu gün yine bir haber kanalından öğrendik, bununla ilgili de başka bir bilgimiz yoktur. Sahada habersiz yazılan yazılar ve uygulatmaya çalışılan süreçler yüzünden; Erişkinler ve çocuklar aşısız kalıyor, bağışıklama sağlanamıyor.” diye belirtildi.

AŞIYA GÜVENİN SARSILMAMASI İÇİN TEDBİRLER ÖNCEDEN ALINMALI

İstanbul Aile Hekimliği Derneği (İSTAHED) Yönetim Kurulu, Aile hekimlerinin bu aksaklıklar nedeniyle hastalarla karşı karşıya geldiğini, hakaret duyduklarını, şiddetle karşı karşıya kaldığına dikkat çekerek, şunları belirttiler:

“Tüm halkımızın etkin, güvenli ve sağlıklı aşıya ulaşabilmesi adına; var olan ve gittikçe daha da büyüyeceğini bildiğimiz kaosun önünün alınabilmesi adına, milyonlarca doz aşının saklanacak dolap bulunamadığı için zayii olmaması adına, yapılması planlanan milyonlarca doz corona aşısına olan güveni daha da sarsmamak adına, Bakanlığımızın aşı lojistiği ve uygulaması konusunda karar vericilerine sesleniyoruz: Sahada bizler tarafından bir uygulama yapılacaksa lütfen bizimle temas edin ve görüşlerimizi alın. Sahadaki fiziki şartları görmeden, aile sağlığı merkezlerinin yapılarını, işleyişlerini, orada yürüyen diğer süreçleri dikkate almadan verilen kararların sahada karşılığı yoktur. Bu tür oldubittiler ve emrivakiler hepimize zarar vermektedir. Karşılıklı diyalog ve şeffaf bir süreç istiyoruz, aynı gemide olmak demek birlikte o gemiyi yüzdürme çabası göstermek demektir.”

Yorumlar (0)
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Sağlık Bakanlığı Corona virüsü (kovid-19) ile mücadelede başarılı mı?
Namaz Vakti 28 Ocak 2021
İmsak 06:44
Güneş 08:12
Öğle 13:22
İkindi 15:58
Akşam 18:22
Yatsı 19:45
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 20 44
2. Fenerbahçe 20 42
3. Galatasaray 20 39
4. Gaziantep FK 20 35
5. Alanyaspor 20 34
6. Trabzonspor 20 33
7. Hatayspor 20 32
8. Karagümrük 20 30
9. Malatyaspor 20 27
10. Antalyaspor 20 26
11. Göztepe 20 25
12. Kasımpaşa 20 25
13. Rizespor 20 25
14. Sivasspor 20 24
15. Başakşehir 20 24
16. Konyaspor 20 23
17. Kayserispor 20 19
18. Gençlerbirliği 20 19
19. Ankaragücü 20 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 20 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 18 38
2. İstanbulspor 18 37
3. Samsunspor 18 36
4. Altay 18 32
5. Adana Demirspor 18 31
6. Ankara Keçiörengücü 18 31
7. Bursaspor 18 30
8. Tuzlaspor 18 30
9. Altınordu 18 28
10. Bandırmaspor 18 27
11. Adanaspor 18 21
12. Ümraniye 18 20
13. Boluspor 18 19
14. Menemen Belediyespor 18 19
15. Akhisar Bld.Spor 18 16
16. Balıkesirspor 18 16
17. Ankaraspor 18 10
18. Eskişehirspor 18 4
Takımlar O P
1. Man City 19 41
2. M. United 20 40
3. Leicester City 20 39
4. West Ham 20 35
5. Liverpool 19 34
6. Tottenham 18 33
7. Everton 18 33
8. Chelsea 20 30
9. Arsenal 20 30
10. Aston Villa 18 29
11. Southampton 19 29
12. Leeds United 19 26
13. Wolverhampton 20 23
14. Crystal Palace 20 23
15. Burnley 19 22
16. Newcastle 20 19
17. Brighton 20 18
18. Fulham 19 13
19. West Bromwich 20 11
20. Sheffield United 20 8
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 18 47
2. Real Madrid 19 40
3. Barcelona 19 37
4. Sevilla 19 36
5. Villarreal 20 34
6. Real Sociedad 20 31
7. Granada 20 28
8. Real Betis 20 27
9. Athletic Bilbao 19 24
10. Celta de Vigo 20 24
11. Cádiz 20 24
12. Levante 19 23
13. Getafe 19 23
14. Valencia 20 20
15. Eibar 20 20
16. Real Valladolid 20 20
17. Osasuna 20 19
18. Deportivo Alaves 20 18
19. Elche 18 17
20. Huesca 20 13