banner247

NATO'DAN KIZILAY EGE BÖLGE AFET MERKEZİ'NE TAM NOT

NATO KARA KUVVETLERİ KOMUTANLIĞI KOMUTAN YARDIMCISI GORDON MESSENGER: - "MERKEZ KARARGAHINDAN ÇOK ETKİLENDİM" - "ORTAKLIĞIMIZ BİR BAŞLANGIÇ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIRIZ..

 NATO Kara Kuvvetleri Komutanlığı Komutan Yardımcısı Korgenerel Gordon Messenger, Türk Kızılayı ile olası kriz ve afet durumlarında üzerlerine düşen görevi yapmaya hazır olduklarını söyledi. Korgenerel Gordon Messenger, Kızılay ve NATO arasında imzalanan işbirliği protokolü kapsamında İzmir Buca'daki Kızılay Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi'ni ziyaret etti.

Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi Müdürü Halil Aksüt de, NATO yetkililerine tesisleri gezdirdi ve olası afet durumundaki hazırlıklar hakkında bilgi verdi. Beraberindeki 20 ülkenin NATO temsilci komutanları olduğu halde Ege Bölge Afet Yönetim Merkezi'nde düzenlenen NATO Kızılay işbirliği toplantısına katılan Korgeneral Messenger, merkezden çok etkilendiğini belirterek, Kızılay ile gerçekleştirdikleri ortaklığın başlangıç olduğunu kaydetti. MERKEZ KARARGAHINDAN ÇOK ETKİLENDİM Korgeneral Gordon Messenger, bu ortaklığın bir başlangıç olduğunu belirterek şöyle konuştu: "Ayrıca, bizim komutanlığımız açısından büyük önem arz eden bir ortalıktır.


Türk Kızılayı ile bir kriz veya afet durumunda üzerimize düşen görevlerde birlikte hareket edeceğiz. İşbirliğimiz büyüyerek devam edecektir. Kızılay Afet Yönetim Merkezi karargahından çok etkilendim. Burası Türkiye ve İzmir afetlere uzak yerler değil. Bu sebeple de bu derece hazırlıklı olmalarını etkileyici bulmamın yanında normal karşıladım" KIZILAY MERHAMETİN VE BARIŞIN SİMGESİ Ege Bölgesi Afet Yönetim Merkezi Müdürü Halil Aksüt de, Türk Kızılayı'nın olası afet ve savaş gibi olağanüstü durumlarda halkın barınma, yiyecek, bulaşıcı hastalıklarla mücadele gibi durumlarla ilgili hazırlıkları hakkında bilgi verdi.

Amacın ihtiyaç anında dayanışma ve işbirliğinin artırılması olduğunu belirten Aksüt, sözlerini şöyle tamamladı: "Türk Kızılayı, insancıllığın, merhametin, tarafsızlığın ve barışın simgesi olarak dünyanın her yanında yardıma ihtiyacı olanlara ulaşmak için çalışıyor. NATO ile işbirliği bizi de memnun etti."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER