Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Trabzon Şubeler Platformu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri ve maaş zamlarını protesto etti. KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Serdar, “AKP iktidara geldiğinde asgari ücretin altında emekli maaşı yokken, emeklilerin neredeyse tamamı asgari ücretin altında maaş ve ücretlere mahkûm edilirken, yine 2002 yılında ortalama kamu emekçisi maaşları asgari ücretin 3 katı seviyesindeyken; her geçen gün asgari ücret düzeyine yaklaşıyor” dedi.

ESRA NUR PERVAN

Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) Trabzon Şubeler Platformu, TÜİK’in açıkladığı enflasyon verileri ve maaş zamlarını protesto etti. KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Serdar, “AKP iktidara geldiğinde asgari ücretin altında emekli maaşı yokken, emeklilerin neredeyse tamamı asgari ücretin altında maaş ve ücretlere mahkûm edilirken, yine 2002 yılında ortalama kamu emekçisi maaşları asgari ücretin 3 katı seviyesindeyken; her geçen gün asgari ücret düzeyine yaklaşıyor” dedi.

KESK Trabzon Şubeler Platformu, TÜİK Trabzon Bölge Müdürlüğü önünde açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan KESK Dönem Sözcüsü Mustafa Serdar, şunları söyledi:

“ÇARŞI PAZARDA HİSSEDİLEN ARTIŞ AÇIKLANAN RAKAMLARDAN ÇOK DAHA FAZLADIR”

“Yeni yılın bu ilk günlerinde, yine alanlardayız. İnsanca bir yaşam, güvenli bir gelecek, güvenceli bir iş için mücadelede kararlılığımız sürüyor. Yaklaşan seçimlerle birlikte emekçileri hatırlayan siyasi iktidar, daha dün aşağıladığı, hatta ekonomiye darbe girişimciliği ile suçladığı ‘Emeklilikte Yaşa Takılanlar’ için hummalı çalışmalar sonrasında müjdeler açıklıyor. Kamu emekçilerine dört meslek grubu üzerinden vaat ettikten yıllar sonra verilen 3600 ek gösterge ile kamu emekçilerinin sorununu çözdüğünü zannediyor. İktidarı döneminde kamuda güvencesiz çalışmayı temel istihdam biçim olarak yaygınlaştıran siyasi iktidar, sözleşmeli kamu emekçilerine kadro vaat ederek yaklaşan seçimler için oy devşirmeye çalışıyor. AKP iktidara geldiğinde asgari ücretin altında emekli maaşı yokken, emeklilerin neredeyse tamamı asgari ücretin altında maaş ve ücretlere mahkûm edilirken, yine 2002 yılında ortalama kamu emekçisi maaşları asgari ücretin 3 katı seviyesindeyken; her geçen gün asgari ücret düzeyine yaklaşıyor. Anlaşılacağı üzere asgari ücret ortalama ücret haline olduğu bu dönemde, emekçileri enflasyona ezdirmedik söylemi siyasi iktidarın dilinden düşmüyor. 2021 yılı temmuz ayında siyasi iktidar ile sözde yetkili konfederasyon arasında imzalanan 6. Dönem Kamu Görevlileri Toplu Sözleşmesi, daha önceki 5 toplu sözleşmede olduğu gibi kamu emekçilerini TÜİK’in açıklayacağı enflasyon rakamlarına muhtaç etmiştir. Bilindiği üzere toplu sözleşmede 2022 yılı için yüzde 5 artı yüzde 7, 2023 yılı için yüzde 8 artı yüzde 6 gibi düşük rakamlar üzerine imza atılmış ve bunlar kamu emekçilerine kazanım diye yutturulmaya çalışılmıştır. En son kasım ayında TÜİK’in açıklamış olduğu enflasyon rakamları yıllık yüzde 84,39 oldu. Bu rakamların gerçeklerden ne kadar uzak olduğunu kamu sendikaları konfederasyonlarının yapmış olduğu araştırmalarda tüm çıplaklığıyla ortaya koymuştur. Hatta kamudan bağımsız Enflasyon Araştırma Grubu ENAG 2022 yılbaşından itibaren 11 Aylık enflasyon artışını yüzde 125,43 olarak hesaplamıştır. Çarşı pazarda hissedilen artış tüm açıklanan rakamlardan çok daha fazladır. Siyasi iktidar, derinleşen ekonomik krizin faturasını emekçilere kesmek istemektedir. Her geçen gün artan hayat pahalılığı emekçilerin alım gücünü tüketmiş, kamuda fedakârca hizmet veren Kamu Emekçileri artık borçlanmadan geçinemez, faturalarını ödeyemez hale gelmiştir. Çarşı pazarda karşılaştığımız ekonomik tablo göstermektedir ki TÜİK’in açıklamış olduğu makyajlanmış enflasyon rakamları gerçeklerden çok uzak, manipülatif rakamlardır.

“EMEKÇİLERİN YOKSULLUK ÇEKTİĞİ BİR ÜLKEDE KİMSE REFAHA ULAŞAMAZ”

KESK Trabzon Şubeleri olarak, bugün açıklanan yüzde 1,18 aralık ayı enflasyon rakamları, devletimizin bir kurumu olan, güvenirliliği ile devletimize güveni sağlayacak olan TÜİK’e, Trabzon Meydanı’ndan ve kamuoyu aracılığıyla ‘Gerçekleri Saklama, Rakamlarla Oynama’ diyoruz. TÜİK’in gerçek enflasyon rakamlarını açıklamaması, emekçilerin ve emeklilerin cebinden doğrudan çalmaktır. Her gün yağmur gibi gelen zamlar karşısında, sözde yetkili konfederasyonun imzaladığı toplu sözleşme ne yazık ki bizleri TÜİK’in gerçek enflasyon rakamlarını açıklamasına muhtaç etmiştir. Kamu emekçileri, hak ettikleri insan onuruna yaraşır, yoksulluk sınırı üzerinde maaşlardan çok uzakta asgari ücretin bile altında kalan maaşlarla yaşam mücadelesi vermektedir. Bundan sadece 10 yıl önce en düşük kamu emekçisi maaşının asgari ücretin 2,4 katı olduğunu göz önünde bulundurursak, yıllarını halkımızın yararına adamış kamu emekçilerinin maaşlarının bugün en düşüğü, yoksulluk sınırı üzerinde bir maaş olmalıdır. Kamu emekçileri olarak siyasi iktidarı ve onun talimatlarıyla enflasyon rakamı açıklayan TÜİK’i uyarıyoruz. Gerçekleri saklamayın rakamlarla oynamayın. Emekçilerinin yoksulluk çektiği bir ülkede, kimsenin refaha ulaşması mümkün değildir. Kamu emekçilerinin hak ettikleri yaşam ve çalışma koşulları için her türlü meşru mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğimizi Trabzon Meydanı’ndan bir kez daha ilan ediyoruz. Ne Memur-Sen’in satış sözleşmesi ne TÜİK’in sahte enflasyonu, insanca yaşayacak bir ücret istiyoruz.”