UĞUR İSTANBULLU

Sarp Sınır Kapısı'nda Ramazan Bayramı nedeniyle yoğunluk yaşanmasına rağmen Kemalpaşa'da esnaf, işlerin düşük olmasından yakındı. Özellikle Gürcülerin yoğunlukla alışveriş yaptığı ucuzluk pazarında butik mağazası işleten Lamze Shanidze, "İşler şu anda çok durgun ve yaz sezonu yakında başlayacak ama sezon açılışı olmasına rağmen işlerimiz çok durgun, inşallah iyi olacak. Biz zaten Gürcülere satış yapıyoruz. Biz Türklere bir şey satamıyoruz lira düşük olduğu için mesela 10 larilik bir şey desem Türkler hemen kaçıyor. Türklere bizim fiyatlarımız yüksek geldiği için bizden alışveriş yapamıyorlar" dedi.

Türkiye’nin Orta Asya ülkelerine açılan ve Artvin’in Kemalpaşa ilçesi sınırlarında bulunan Gürcistan Sarp Sınır Kapısı'nda bayram tatilinin son günü yoğunluk devam etmesine rağmen özellikle Gürcülerin talep ettiği Kemalpaşa ucuzluk pazarında esnaf, işlerin düşüklüğünden dolayı şikayetçi.

"GÜRCÜLER OLMAZSA DÜKKANLARI KAPATIRIZ"

Kemalpaşa'da 19 yıldır butik mağaza işleten Lamze Shanidze şunları söyledi:

"19 yıldır burada ticaret yapıyorum. İşler şu anda çok durgun ve yaz sezonu yakında başlayacak ama sezon açılışı olmasına rağmen işlerimiz çok durgun, inşallah iyi olacak. Biz zaten Gürcülere satış yapıyoruz. Gürcüler olmaz ise dükkanlarımızı kapatırız ve geçmişte Covid döneninde dükkanlarımız kapalıydı. Biz Türklere bir şey satamıyoruz lira düşük olduğu için mesela 10 larilik bir şey desem Türkler hemen kaçıyor. Türklere bizim fiyatlarımız yüksek geldiği için bizden alışveriş yapamıyorlar. Bayram dolayısıyla işlerimiz sıfır, Gürcüler gelmiyor. Şu ara eczaneler ve marketler rekor kırıyor. Anlayacağınız Kemalpaşa’ya Gürcüler gelmez ise iş yerlerini kapatmak zorunda kalırız."