"İlk ve Acil Yardım Konusunda Uluslararası İşbirliği" Projesi

Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü'nün, Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajansı tarafından desteklenen ‘Dağcılık ve Kayak Sporuna Bağlı Yaralanmalarda İlk ve Acil Yardım Konusunda Uluslararası İşbirliği’ isimli projesi Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Erciyes A.Ş. Arama Kurtarma ekipleri ile birlikte gerçekleştirildi.

Avrupa Birliği Bakanlığı tarafından desteklenen ve farkındalık yaratarak örnek olan öykülerin anlatıldığı “Mesajınız Var” projesinin ilk videosu ‘Dağcılık ve Kayak Sporunda İlk ve Acil Yardım’ oldu.

Türkiye’de dağcılık ve kayak her geçen gün gelişen spor dalları. Fakat bu gelişimin yanında kazalar ve maalesef ölümler beraberinde geliyor. Kaza vakalarının önüne geçmek isteyen Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ve Erciyes A.Ş. Arama Kurtarma ekipleri, Kayseri İl Sağlık Müdürlüğü’nün ‘Dağcılık ve Kayak Sporuna Bağlı Yaralanmalarda İlk ve Acil Yardım Konusunda Uluslararası İşbirliği’ isimli projesi çerçevesinde birleştiler. Avrupa Birliği Bakanlığı Ulusal Ajansı tarafından desteklenen proje kapsamında 20 kişi Avusturya Alpleri’ne giderek, orada profesyonellerden eğitim aldılar.

112 Acil görevlisi olan UMKE ekipleri bir kaza anında gönüllü olarak arama kurtarma ekibi içerisinde yer alıyorlar. Bu projeyle; arama kurtarma ekipleri dağcılık ve kurtarma konusunda eksik yönlerini gördüler. Görevlerin karıştığı ve birçok işin sahipsiz kaldığı kaza anındaki açıklarını kapattılar. Birçok yatırımla her geçen gün gelişen Erciyes Dağı’nda sporculara ve dağcılara daha güvenli, daha hızlı ve daha koordine bir hizmet sunmaya başladılar. Bu eğitimle diğer arama kurtarma ekipleri için bir farkındalık yaratarak, örnek oldular.

Every Minute Counts As a Matter of Life: Erciyes Search and Rescue Teams

Supported by the Ministry of Europen Union, “We Have A Message” project shares the success stories of EU-funded projects and raises awareness. “We Have a Message”s first short movie is about the “First and Immediate Aid in Mountain Climbing and Skiing” project.

Mountain climbing and skiing are two sports with increasing development every day in Turkey. Unfortunately, many accidents and even deaths are accompanied by these developments. National Medical Rescue Team (UMKE), which wants to prevent accident cases, Gendarme Search and Rescue (JAK) and Erciyes Inc. Search and Rescue teams, united in the framework of Kayseri Local Health Authority’s project “International Cooperation in First and Immediate Aid in Injuries Related to Mountain Climbing and Skiing”. Within the scope of the project supported by Ministry of European Union’s National Agency, 20 people went to Austrian Alps and received training from professionals.

National Medical Rescue Team members are all 112 Emergency members, but in the case of an accident, they all become volunteer employees for search and rescue team. With this Project run by the Kayseri Local Health Authority, the search and rescue teams were able to see their shortcomings in mountain climbing and rescuing. They were able to improve themselves for the accident cases in which some of the tasks got mixed up or left unclaimed. They were able to offer safer, faster and more coordinated services to sportsmen and mountain climbers in Erciyes Mountain, which improves every day with many investments. With this training, they set example and created awareness for other search and rescue teams.

 


UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2015, 23:03
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER