banner247

Kastamonu’da KBRN saha tatbikatı

Kargo şubesinde içerisindeki kimyasal toz barındıran paket ile olaydan etkilenen vatandaşlara müdahale edildi

Kastamonu’da KBRN saha tatbikatı

Kastamonu’da Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Kimyasal, Biyolojik, Radyoaktif ve Nükleer (KBRN) hizmet grubunda görevli ana çözüm ve destek çözüm ortağı kurumların katılımıyla saha tatbikatı düzenlendi.

Bölge Afet Lojistik Deposunda Kastamonu İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinesinde İl Sağlık Müdürlüğü, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, İl Emniyet Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin katılımıyla icra edilen tatbikatta, Kuzeykent’teki bir kargo firmasının şubesindeki paketten etrafa yayılan kimyasal tozdan etkilenen şahıslara yönelik senaryo canlandırıldı.

Açılan koliden etkilenen kargo çalışanları ve çevre esnafının olduğuna dair 155 polis imdat hattına haber verilmesiyle, AFAD, İl Sağlık Müdürlüğü ve KBRN hizmet grubu diğer çözüm ortakları olay yerine intikal etti.

Tam donanımlı A tipi KBRN kıyafetleriyle, sıcak, ılık ve soğuk alan bölgelerini işaretleyen AFAD ekibi, olaydan etkilenen personeli sıcak bölgeden çıkartarak ilk olarak B tipi kıyafet giyen personellerin yer aldığı Ilık bölgedeki ekibe, ardından C tipi kıyafetleriyle soğuk alanda çalışan sağlık görevlilerine teslim edildi. Sahra hastanesinde ilk tıbbi müdahalelerinin ardından da ilgili sağlık kurumlarına nakli sağlandı.

Başarıyla gerçekleştirilen tatbikatı,  Vali Yardımcısı Ahmet Ertürk, İl Sağlık Müdürü Dr. Sadettin Yazı, Acil Sağlık Hizmetleri İlaç ve Tıbbi Cihazlar Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Özgür Yılmaz, İl Ambulans Servisi Başhekimi Dr. Erbil Gökmuharremoğlu ve Acil Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü İsmail Hakkı Demir, AFAD İl Müdürü Ekrem Küçükbayram ve AFAD Şube Müdürü Suat Tüfekçi de izledi.

UMKE AJANSI

Güncelleme Tarihi: 26 Kasım 2018, 18:17
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER