Kastamonu UMKE'de kış kurtarma timi kuruldu

Kastamonu’da Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) bünyesinde 30 kişilik bir 'kış kurtarma timi' oluşturularak gönüllü personellerin eğitimlerine başlandı.

Kastamonu UMKE'de kış kurtarma timi kuruldu

Türkiye’nin önemli kış turizmi merkezleri arasında bulunan Ilgaz Dağı’danki tesislerde gerçekleştirilen eğitimlerde, UMKE gönüllüleri kayaklı kurtarma, doğada hayatta kalma tekniklerinin geliştirilmesi, kar sığınma evi yapımı gibi konularda eğitimlerden geçiriliyor.

Olumsuz hava koşullarına karşı mukavamet de kazanan UMKE gönüllüleri, zorlu koşullarda en etkili ve hızlı şekilde müdahale için göreve hazır bekliyor.

Ilgaz Tesislerinde gerçekleştirilen eğitimlere, Kastamonu İl Sağlık Müdürlüğü Personel ve Destek Hizmetleri Başkanı ve UMKE gönüllüsü Muhammed Zahid Kaya da katıldı.

Acil Sağlık Hizmetleri Şube Başkanı Uzm. Dr. Özgür Yılmaz, yaptığı açıklamada, Kastamonu’da 112 Acil Servis hizmetleriyle birlikte afet ve olağan dışı durumlarda Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi’nin  (UMKE) göreve hazır olduğunu söyledi.

Kastamonu’nun, Karadeniz bölgesinde zor bir coğrafyaya sahip olduğuna dikkati çeken Yılmaz, “Gerek iklim koşulları gerek coğrafyanın oluşturduğu zorluklar nedeniyle sağlık ekipleri olarak her an meydana gelebilecek doğal afet ve acil durumlara hazır olmak zorundayız. Burada, 112 Acil Servis ile UMKE gönüllülerimize büyük görevler düşüyor. Personellerimiz, karşılaşabilecekleri zorluklarda vatandaşlarımızın hayata tutunmasını sağlamak için eğitimlerine devam ediyor.” İfadelerini kullandı.

Doğasporları konusunda da Kastamonu’nun son yıllarda öne çıktığına değinen Yılmaz, şöyle devam etti:

“Coğrafyamız zor fakat bu zorlukların doğasporları tutkunları için sunduğu eşsiz güzellikler var. Ilgaz Dağı gibi. Bu bölgemiz yılın her mevsiminde, özellikle kışın Kastamonu’nun yanı sıra Türkiye’nin farklı bölgelerinden sporcularımız bölgemize geliyor. Zirve yürüyüşleri gibi etkinlikler gerçekleştiriyor. Kayak tesisleri de yine bu bölgemizde yer alıyor ve çok sayıda ziyaretçi burada spor yapıyor, doğa gezileri gerçekleştiriyor. Dolayısıyla kışın da vatandaşlarımızın sağlığı için arama kurtarma konusunda her türlü zorluklara hazır olmak zorundayız. Bunun için UMKE gönüllülerimiz donanımlı bir şekilde, olası kriz anında müdahale için göreve hazır bekliyor.”

AA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER