Kartal Belediyesi İnsan Kaynakları ve Eğitim Müdürlüğü tarafından personele yönelik “Lösemi Nedenleri, Korunma ve Tedavi Yöntemleri” başlıklı eğitim düzenlendi. 

Kartal Belediyesi, löseminin nedenleri, tedavisi ve korunma yollarına ilişkin personeline yönelik genel bir bilgilendirme yapmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla Lösemili Çocuklar Sağlık ve Eğitim Vakfı (LÖSEV) iş birliğiyle eğitim programı düzenledi. Eğitimde, LÖSEV Gönüllü İletişimleri Sorumlusu Ayşegül Özgün konuşmacı olarak yer aldı. Lösemi hastalığının bulaşıcı olmadığını belirten Özgün, “Öncelikle lösemiden korunmanın ilk yolu sağlıklı beslenme, sporla iç içe ve sigaradan uzak bir yaşam sürmektir” dedi. 

SPOR EN BÜYÜK KALKAN

Her 100 bin kişiden 50'sinin lösemi olma riskiyle karşı karşıya kaldığını ve lösemi ile mücadelede sporun en büyük kalkan olduğunu vurgulayan Özgün, söz konusu hastalıktan korunmak için kilodan kaçınmanın ve dengeli beslenmenin de önemine dikkat çekti. Türkiye'de her yıl 16 yaşın altında bin 200 ila bin 500 yeni lösemili çocuk vakası bildirildiğinin altını çizen Özgün, şöyle devam etti:

“Özellikle çocuklarımıza yedirdiğimiz her şeyin içeriğini dikkatle kontrol etmeliyiz. Çocuklarımızı yağlı kırmızı etlerden, fast food yiyeceklerden ve şekerden mümkün olduğunca uzak tutmalı, yaban mersini, çilek, böğürtlen, ahududu, kızılcık, nar gibi en fazla antioksidan içeren meyve türlerini sık sık yedirmeliyiz.” 

Eğitimin ardından belediye personelinin sorularını yanıtlayan Özgün, Kartal Belediyesi’nin LÖSEV ile iş birliği halinde olduğunu dile getirerek desteklerinden dolayı Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’e teşekkürlerini sundu.

Ayşegül Özgün’e verdiği bilgiler için teşekkürlerini sunan Kartal Belediyesi Sosyal Yardım İşleri Müdürü Gamze Yavuzer ise “Kartal Belediye Başkanımız Sayın Gökhan Yüksel’in öncülüğünde LÖSEV’in yaptığı çalışmaları her daim destekliyoruz. Bu kutsal amaç için her zaman yanınızda olarak desteklerimize devam edeceğiz” diye konuştu. 

Kaynak: anka