Kartal Belediyesi tarafından “Gezegen” markası altında başlatılan sosyal tesisleşme hareketinin ilk açılışı, Soğanlık Kültür Merkezi altında bulunan Mars Gezegen Kafe ile yapıldı. 

Halkın daha sosyal bir yaşam sürmesi ve bütçe dostu hizmet alabilmesi için Kartal Belediyesi tarafından projelendirilen ve şu ana dek 9’u tamamlanan Gezegen Kafeler’den, Soğanlık Kültür Merkezi altında bulunan Mars Gezegen Kafe düzenlenen törenle hizmete açıldı. 

Açılışa Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel’in yanı sıra CHP Kartal İlçe Başkanı Mert Polat, Demokrat Parti Kartal İlçe Başkanı Eray Ekim, Kartal Belediye Meclisi Başkanvekili Özlem Bulut, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, birim müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, Kartallı Muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.  

KADIN EMEĞİ PAZARI KURULDU 

Kartallı kadınların, kent ekonomisine katılması, sosyal ve ekonomik hayatta desteklenmesi için yaşama geçirilen Kadın Emeği Pazarı da Kültür Merkezi önünde kurularak açılışa renk kattı. 

Açılış kurdelesini çocuklarla birlikte kesen Başkan Yüksel, geride bıraktıkları dönemde pandemi nedeniyle sosyalleşmenin azaldığına dikkati çekerek, şöyle konuştu: 

“FATİH BOYLAN PARKI İÇİNDE DE GEZEGEN KAFE AÇILACAK”

“Pandeminin sürdüğü 2-2,5 yıllık süre zarfında yan yana gelmemiz çok kolay olmadı. Sonra deprem sürecini yaşadık birlikte ve yine ağzımın tadı yoktu ki bir açılış yapalım, birbirimizle buluşalım ve bu mutluluğu paylaşalım. Maalesef kötü ve üzücü günlerden geçtik. Fakat hayat devam ediyor.Dolayısıyla yaptığımız işleri icraatları bu hayat pahalılığının, ekonomik sıkıntıların içerisinde de bir parça pansuman olsun diye bir Beltur gibi bir Kent Lokantası gibi bir farklı versiyonla Kartal’da ‘Gezegen Kafe’ olarak açtık. İsmini de gençler seçti. Şu an bir tanesinin açılışını Soğanlık’ta yaptık ama biraz ileride Fatih Boylan Parkı içinde de bir diğeri açılacak. Aslında böyle 11 tane Gezegen Sosyal Tesisi’miz var. Bunların her birini önümüzdeki günlerde sizlerle buluşarak birer birer açmış olacağız. Soğanlık Cami’mizin arkasındaki parkımızın da projesini tamamladık ve oradaki meydanımızın da açılışını gerçekleştirdiğimizde bu mahalle sınırlarındaki üçüncü sosyal tesisimizi de açmış olacağız ve bu şekilde 20’ye kadar gidecek, sosyal tesislerimizi her mahallemize kazandırana kadar tesislerimizin yapımı devam edecek.”

Açılışının ardından hem kafeyi hem de Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü tarafından kurulan Kadın Emeği Pazarı’nı gezen Yüksel, burada vatandaşlarla sohbet etti. Yüksel, son olarak mahalle esnafını da ziyaret ederek şikayet, öneri ve talepleri dinledi.

Kartal’ın 20 mahallesinin her birinde Gezegen Kafe oluşturma hedefiyle şimdiye kadar; Soğanlık Kültür Merkezi’nde Mars, Atalar Spor Tesisi’nde Merkür, Ekolojik Pazar’da Neptün, Mustafa Necati Destek Eğitim Kursu’nda Venüs, Hürriyet Kültür Merkezi’nde Uranüs, Mehmet Ali Büklü Parkı’nda Jüpiter, Karlıktepe Spor Parkı’nda Dünya, Bayram Demirkol Parkı’nda Satürn ve Fatih Boylan Parkı’nda Plüton Gezegen Kafe’nin yapımı tamamlandı. Makine Hangar’da ve Yalı-Yunus-Topselvi Kültür Merkezi’nde bulunan iki Gezegen Kafe ise açılış için gün sayıyor.

Kaynak: anka