Kars Çevre ve Kent Hukuku Derneği Başkanı Avukat İnan Akgün Alp, AKP Kars milletvekilleri ve il başkanının Kars Adliyesi önünde hakim ve savcılarla fotoğraf çektirmesine tepki göstererek "Bu fotoğrafın kendisi çok şey anlattığı gibi hem siyasi hem de hukuki mesajları var. Görüntüye bakarsanız yan yana hizalanmaktan, omuz omuza durmaktan, 'arkamızda adliye sarayı var' mesajı vermekten çekinmeyen bir yargı bürokrasisi ve iktidar partisi mensuplarının bir fotoğrafı" dedi.

Kars Çevre ve Kent Hukuku Derneği Başkanı Avukat İnan Akgün Alp, AKP Kars milletvekilleri ve il başkanının Kars Adliyesi önünde hakim ve savcılarla fotoğraf çektirmesine tepki göstererek "Bu fotoğrafın kendisi çok şey anlattığı gibi hem siyasi hem de hukuki mesajları var. Görüntüye bakarsanız yan yana hizalanmaktan, omuz omuza durmaktan, 'arkamızda adliye sarayı var' mesajı vermekten çekinmeyen bir yargı bürokrasisi ve iktidar partisi mensuplarının bir fotoğrafı" dedi.

Kars Çevre ve Kent Hukuku Derneği Başkanı Avukat İnan Akgün Alp, AKP Kars milletvekilleri Ahmet Arslan ve Yunus Kılıç ve İl Başkanı Adem Çalkın’ın yargı bürokrasisi ile çektirdiği ve yerel basında da yayınlanan fotoğrafına tepki gösterdi.

 "BU FOTOĞRAF KARS ADLİYESİ ÖNÜNDE ÇEKİLDİ"

İnan Akgün Alp, hukuk eliyle siyasetin dizayn edildiği günlerin yaşandığına vurgu yaparak şunları söyledi:

"Öyle ki mahkemeler tarafından siyasi partiler kapatılıyor, belediye başkanları tutuklanıyor, milletvekilleri tutuklanıyor. Yüksek dereceli mahkemelerin verdiği kararlara alt dereceli mahkemeleri uymuyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin verdiği kararlar Türkiye’de uygulanmıyor. İşte böyle bir ortamda şimdi size bir fotoğraf göstereceğim. Fotoğraf Kars’ta çekildi.  Fotoğrafın kendisi o kadar çok şey anlatıyor ki bu fotoğraf üzerinden siyaset ve yargı mekanizmaları arasındaki ilişkiyi hep beraber incelemeye çalışacağız. Bu fotoğraf yaklaşık 20 gün önce Kars Adliyesi önünde çekildi. Fotoğrafta kimler var? Kars İdare Mahkemesi Başkanı var, AK Parti Kars milletvekili var. Kars Cumhuriyet Başsavcımız var. Önceki dönem bakanlarımızdan Kars milletvekilimiz var. Kars Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı var. Kars Adalet Komisyonu Başkanı var. AK Parti Kars İl Başkanı var. Bu fotoğrafın kendisi çok şey anlattığı gibi hem siyasi hem de hukuki mesajları var. Görüntüye bakarsanız yan yana hizalanmaktan, omuz omuza durmaktan, 'arkamızda adliye sarayı var' mesajı vermekten çekinmeyen bir yargı bürokrasisi ve iktidar partisi mensuplarının bir fotoğrafı.

"BU FOTOĞRAFIN HEM HUKUKİ HEM DE SİYASİ ANLAMI VAR"

Bu fotoğrafın hem hukuki hem de siyasi anlamı var. Hukuki anlamı şu; burada hakim, savcı arkadaşlar var. Ben de meslekte 22’nci yılımdayım. Hepsinden de kıdemliyimdir. Kendilerine bir abi olarak bir tavsiyede bulunacağım. Sevgili hakimler; nasıl olur da Türkiye’nin hiçbir adliyesinin önünde verilmeyen bu fotoğrafı Kars’ta ve üstelik de böyle bir dönemde verdiniz. Neden böyle bir fotoğraf verme ihtiyacı duydunuz? İdare mahkemesinin sayın başkanı siz idarenin eylem ve işlemlerinin hukuka uygunluğunu denetlemekle görevli değil misiniz? Nasıl olur da idarenin bir bakanı karşısında iki düğmenizin ikisini de iliklersiniz, üçüncü olsa belki onu da ilikleyeceksiniz. Hani hakimlerin cübbesinin düğmesi yoktu. Neden böyle bir görüntü içerisine girdiniz. Sayın Başsavcım siz niye bu fotoğraftasınız? Neden 2 AK Parti milletvekilinin arasında adliye önünde böyle bir fotoğraf verme gereği duydunuz. Tam da İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’na siyasi yasak verildiği günün hemen ertesinde. Bütün Türkiye’ye verilen mesaj nedir? Sayın Başsavcım ben size bir soru sorayım; Türkiye’de Türkiye Cumhuriyeti’nin İçişleri Bakanı açıklamasıyla mafyadan hey ay 10 bin dolar alan bir siyasetçi var. Siz başsavcı olarak bu siyasetçinin kim olduğunu biliyor musunuz? Eğer biliyorsanız hemen davasını açın! Siz Cumhuriyet’in başsavcısınız. Yok, eğer bilmiyorsanız iki milletvekilinin arasında bu pozu vermemeniz gerekir.

"ERDOĞAN'IN BU FOTOĞRAFI GÖRMESİNE ENGEL OLUN"

Sayın Ağır Ceza Mahkemesi Başkanımız sizin bu fotoğrafta ne işiniz var? Ben size bir şey söyleyeyim. Kars’ın eski Ağır Ceza Mahkemesi başkanlarından hakim Ali Rıza Aslan vardır. Karslı olmasına rağmen uzun süre bu görevi yapmıştır. Hiç kimse hakim Ali Rıza Aslan’ın bağımsız ve tarafsızlığı hakkında şüpheye düşmemiştir ve yıllar sonra adı caddeye verilmiştir.  Burada dokunulmazlığı olmayan inşalar var birisi hakkında dava açıldığı zaman davasına bakacaksınız. Nasıl olur da böyle yan yan omuz omuza bu fotoğrafı verirsiniz? Adalet Komisyonu Sayın Başkanı 5 ay soran ülkemiz de seçimler var. Teorik olarak hala il ve ilçe seçim kurullarında boşalma olması halinde bu hakimlerden birisi orada görev yapabilir. Seçimlerin bağımsızlığı ve tarafsızlığı konusunda insanlar size daha çok güvenecekler mi bu fotoğrafı verdikten sonra. Burada siyasilerimize de bir şeyler söyleyelim. Sayın milletvekillerimiz, Sayın Erdoğan böyle bir fotoğraf verdiğinizi görmesin, çünkü kendisine sorulduğu zaman ‘Türkiye’de hukuk bağımsızdır, bizim hukuka bir müdahalemiz yoktur’ diyor. İlin milletvekillerinin hâkimlerle savcıları böyle esas duruşta geçirdiğini görmesin. Ne edin edin Sayın Erdoğan’ın bu fotoğrafı görmesine engel olun.

"FOTOĞRAFIN KARS’TA VERİLMİŞ OLMASININ BİZİM İÇİN ÖZEL ÖNEMİ VAR"

Bu fotoğrafın Kars'ta verilmiş olmasının bizim için özel bir önemi vardır. O da şu; Kars’ın Sarıkamış ilçesinde Karakurt köyünde yapılan hidroelektrik santralinin ÇED raporunun iptali talebiyle daha önce Erzurum İdare Mahkemesi’nde 2 defa dava açıldı ve mahkeme ÇED raporunu 2 kez iptal etti. Daha sonra bu rapora karşı 3’üncü bir ÇED raporu alındı ve şu anda Kars İdare Mahkemesi’nde bu raporun iptali için açılan dava derdesttir. Çok merak ediyoruz ve dikkatle takip ediyoruz. Erzurum İdare Mahkemesi tarafından verilen iptal kararının Kars İdare Mahkemesi tarafından nasıl değerlendirileceğini biz Çevre ve Kent Hukuku Derneği olarak dikkatle takip ediyoruz. Bu fotoğrafın ikinci siyasi mesajı da şudur: Türkiye’de 5 ay sonra seçim var. Hukukçularla yargıçların seçim öncesi böyle görünmesi asla tesadüf değildir. Ama lütfen rahat olun, müsterih olunuz. Türkiye’de özellikle Kars’ta seçimin güvenliğini sağlamak için sivil toplumun üzerine düşen her vazifeyi biz Kars Çevre ve Hukuk Derneği olarak yerine getireceğiz.

"KARS SEÇİMİNE SAHİP ÇIKIYOR BAŞLIĞI ALTINDA BİR PLATFORM OLUŞTURUYORUZ"

700 gençle Kars’ın 700 sandığına hakim olacağız. Seçim günü lütfen merak buyurmayınız. Bu konuda siyasi partilerimizin de çok önemli çalışmaları var. Biz benzerini 2019 İstanbul seçimlerinde gördük. Büyük bir örgütlenmeyle sivil toplum olarak, sendika ve sivil toplum örgütleriyle bu konuda iş birliği yaparak Kars’ın demokrat insanları, yurtseverleri, dindar demokratları, milliyetçi demokratları, Kürt demokratları, sosyal demokratları, hepimiz sağ-sol, Türk – Kürt, Alevi – Sünni ayrımı gözetmeksizin geçen seçimlerden aldığımız ders ve ibret ile Kars’ın seçimine sahip çıkmak üzere ‘Kars Seçimine Sahip Çıkıyor Platformu’ oluşturacağız. Bu platform bünyesinde seçime katılma yeterliliği olan siyasi partilerden alacağımız müşahit kartlarıyla Kars’ın tüm sandıklarında birer temsilcimiz olacak. Seçim günü her ilçede görev yapacak avukat arkadaşlarımız olacak. Seçimin tüm süreçleri hakkında gözlemci arkadaşlarımıza eğitim vereceğiz. Her ilçede gezici arkadaşlarımız olacak. Ve bir aplikasyon ile ıslak imzalı tutanakların anında sisteme aktarılması için bir mekanizma kuracağız ve Kars’ın sandığına sahip çıkacağız. Buradan bütün hemşerilerimize bunun haberini vermek istiyorum. Burada bir görüntü var. Bu görüntü ‘adliye arkamızda’ görüntüsüdür. Ben buradan duyuruyorum, ‘adliye arkanızda ise halk da karşınızdadır’. Bu görüntünün siyasi sonucunu 23 Haziran akşamı saat 06.00'da inşallah hemşerilerimize vermiş olacağız."