Kamuya ait sosyal tesislerde bu yıl uygulanacak asgari konaklama ve yemek bedelleri belli oldu. Buna göre; kamu personelinin eğitim ve dinlenme tesislerinde ödeyeceği en ucuz konaklama bedeli 25 lira, yemek bedeli ise 55 lira olacak.

Kamuya ait sosyal tesislerde bu yıl uygulanacak asgari konaklama ve yemek bedelleri belli oldu. Buna göre; kamu personelinin eğitim ve dinlenme tesislerinde ödeyeceği en ucuz konaklama bedeli 25 lira, yemek bedeli ise 55 lira olacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan Kamu Sosyal Tesislerine İlişkin Tebliğ, bugün Resmi Gazete'de yayınlandı. Tebliğ ile 1 Şubat'tan itibaren kamuya ait sosyal tesislerde ödenecek hizmet bedelleri belli oldu.

EĞİTİM VE DİNLENME TESİSLERİNDE EN AZ 25 LİRA KONAKLAMA BEDELİ ÖDENECEK

Buna göre; kamuya ait eğitim ve dinlenme tesislerinde 2022 yılında 11, 10, 13 ve 14,30 lira olan konaklama bedeli, 2023 yılında özelliklere göre 32 lira, 29 lira veya 25 lira olarak belirlendi. Kararlaştırılan konaklama bedelleri, yaz dönemine rastlayan 1 Temmuz ila 15 Ağustos arasında konaklanan tesisin özelliklerine göre 38 veya 42 lira olarak uygulanacak. Bu tesislerde yemek bedelleri ise en az 55 lira olacak, tesisin özelliklerine göre 70 lira ya da 84 liraya kadar çıkabilecek.

MİSAFİRHANELERDEN YARARLANAN KURUM PERSONELİ HER GECE İÇİN EN AZ 42 LİRA ÖDEYECEK

Misafirhanelerden yararlanan kurum personeli, kişi başına her gece için en az 42 lira ödeyecek. İdarelerce, verilen hizmetin özelliği, maliyeti ve standardın üzerinde olması, odadaki yatak sayısı gibi hususlar dikkate alınarak daha yüksek konaklama bedeli tespit edilebilecek. Bu ücret, 2022'de 18,90 liraydı. 

Buradan yararlanacak geçici görevli kamu personelinden alınacak konaklama bedeli, geçici görevlendirmenin ilk 10 günü için gündeliklerinin yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını, daha sonraki günler için ise artırımsız gündeliklerinin yarısını, geçici görevli denetim elemanlarından alınacak konaklama bedeli ise yurt içi gündeliklerinin yüzde 50 artırımlı miktarının tamamını geçemeyecek.

BORSA İSTANBUL’DA BUGÜN İTİBARIYLA GEÇİCİ OLARAK AÇIĞA SATIŞ YAPMAK YASAKLANDI BORSA İSTANBUL’DA BUGÜN İTİBARIYLA GEÇİCİ OLARAK AÇIĞA SATIŞ YAPMAK YASAKLANDI

KREŞ VE ÇOCUK BAKIM EVLERİ ÜCRETİ 345 TL OLARAK BELİRLENDİ

2022 yılı için 345 lira olarak belirlenen kamu kurum ve kuruluşlarına ait kreş ve çocuk bakımevlerine kabul edilecek devlet memurları ile diğer kamu personelinin her çocuğu için aylık bakım ücreti, 2023 yılında asgari 621 lira oldu. Belirlenen asgari aylık ücretlerin, kreş ve çocuk bakımevi hizmetlerinin karşılanmasında yeterli olmadığı durumlarda, kurum ve kuruluşlar belirlenen ücretin üzerinde bedel tespit etmeye yetkili olacak.

SPOR TESİSLERİNDE 1 SAAT FAYDALANACAK PERSONEL EN AZ 29 TL VERECEK

Her türlü futbol, basketbol, voleybol salon ve sahalarından, tenis kortlarından, yüzme havuzlarından, su ve kış sporlarının yapıldığı yerlerden veya diğer spor tesislerinden yararlananlardan, bir saatlik yararlanma karşılığı olarak spor alet ve malzemelerinin yararlananlar tarafından temin edilmesi halinde kişi başına en az 29 lira, spor alet ve malzemelerinin tesisten temin edilmesi halinde kişi başına en az 42 lira bedel ödeyecek. Bu tesislerden bir saatlik yararlanma karşılığı, 2022 yılında 13 lira olarak uygulanıyordu.

HAMAM, SAUNA VE KAPLICALARIN SAATLİK ÜCRETİ 52 LİRA

Geçen yıl 23,50 lira olan hamam, sauna ve kaplıcalardan bir saatlik yararlanma bedeli en az 52 lira olarak belirlendi. Spor tesisleri ile hamam, sauna ve kaplıcalara abone olan kamu personelinden alınacak bir aylık abone bedeli ise daha önceki yıllarda olduğu gibi belirtilen miktarların 15 katından az olmamak kaydıyla kurumlarca belirlenecek.