Memurlar bu yıl ikinci zammı almadı

Memurlar elektrik ve doğalgaza “kur güncellemesi” gerekçesiyle yapılan zamdan sonra maaşlara da kur güncellemesi yapılmasını istedi.

Memurlar bu yıl ikinci zammı almadı
Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün “Memurlar ilk defa bu yıl ikinci zammı alamadığı gibi 6 aylık enflasyon farkından da mahrum kalmıştır” dedi.

Her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kez maaş zammı alan ancak bu yıl yetkili konfederasyonların hükümetle vardığı mutabakat gereği ilk defa ikinci zammı alamayan memurlar, elektrik ve doğalgaza “kur güncellemesi” gerekçesiyle yapılan zamdan sonra maaşlara da kur güncellemesi yapılmasını istedi.

Tüm Sağlık-Sen Genel Başkanı Okay Erözgün, “elektrik ve doğalgazda kur güncellemesi oranında memur maaşlarını güncelleyin.” dedi.

Erözgün, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın doların 2,28-2,29’ları gördüğünü ve bu nedenle elektrik ve doğalgaz fiyatlarında önümüzdeki aydan başlamak kaydıyla yüzde 9’luk fiyat artışına gideceklerini açıklaması üzerine memura zam taleplerini yineleyerek, “hükümet ile yetkili konfederasyon arasında varılan uzlaşma gereği her yıl ocak ve temmuz aylarında iki kez zam alan memurlar, ilk defa bu yıl ikinci zammı alamadığı gibi 6 aylık enflasyon farkından da mahrum kalmıştır

Memur zam üstüne zamla karşı karşıya bırakılırken maaşlarda bir değişiklik yok. Seyyanen yapılan komik zamla zaten erimiş olan maaşlar, artan giderler ve enflasyon karşısında yetersiz kalmaktadır” dedi.

HARCAMALAR KISILSIN

Gereksiz harcamalardan kaçılması ve ortaya çıkan tasarruflar ile memura yüzde 50 bile zam yapılabileceğine dikkat çeken Erözgün “125 bin makam aracının 25 bine düşürülmesiyle 1 milyar liralık kaynak bulunabilir. Bir makam aracının aylık asgarî 500 litre yakıt, 2 şoför ve rutin bakım giderleri hesaba katılırsa kaynak iki katına çıkıyor. Ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Maliye Bakanlığı’ndaki brifingte “israf yaşandığını” belirterek üst sınır konulmasını istediği halde kiralık araçlarla ilgili Meclis Başkanlığı, gelecek yıl sıfır modelleriyle yenilenecek kırmızı plakalı 58 makam aracından 29’unu daha lüks sınıftan tercih etti. Meclis’in makam aracı gideri gelecek yıl iki katını aşarak 3 milyon 900 bin lirayı bulacak” şeklinde konuştu.

ZAM DEĞİL GÜNCELLEME

Memur maaşlarına zam istemediklerini, güncelleme istediklerini belirten Erözgün, şunları söyledi:

“Elektriği güncelliyoruz dediniz, yüzde 9 zam yaptınız, doğal gazı güncelliyoruz dediniz yüzde 9 oranında zam yaptınız, benzini güncelliyoruz dediniz gün geçmiyor zam yapıyorsunuz. Bu güncellemelerin hiçbiri zam değilse, memura verdiğinizi de zam olarak görmeyin, memur maaşlarını güncelliyoruz deyin ve elektrik ve doğalgaz güncellemesi kadar yüzde 9′da memur maaşlarını güncelleyin.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2014, 11:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER