BURHAN DEMİRCİOĞLU

Osmaniye'nin Kadirli lisesinde halı yıkama işi yapan Emrah Kocaoğlu, alım gücünün düşmesi nedeniyle vatandaşların artık halıları elinde yıkamaya başladığını belirterek, "Bu sene kadar daha sıkıntılı bir dönemimiz olmadı. Ekonomiden kaynaklı her sene sürekli aldığımız müşterilerimiz bizi aramıyor. Aradıklarımız gel al diyenler fiyat konusunda sıkıntı yaşıyor. Çünkü insanlar 25- 30 lira verip halısını yıkatamıyor” dedi.

Osmaniye Kadirli ilçesinde yıllardır halı yıkama işi yapan esnaf Emrah Kocaoğlu, insanların alım gücünün düşmesi nedeniyle halılarını elinde yıkamaya başladığını ifade etti. Kocaoğlu, şunları söyledi:

"İNSANLAR HALILARINI YIKATAMAZ OLDU"

"Ben yıllardır Kadirli'de halı sektöründe halı yıkamacılığı yapıyorum. Bu sene kadar daha sıkıntılı bir dönemimiz olmadı. Ekonomiden kaynaklı her sene sürekli aldığımız müşterilerimiz bizi aramıyor. Aradıklarımız gel al diyenler fiyat konusunda sıkıntı yaşıyor. Çünkü insanlar 25- 30 lira verip halısını yıkatamıyor. Ramazan öncesi oruç ayına 10 gün gibi kısa bir süre kaldı, insanlar evine temiz halı seremiyor çünkü insanların ekonomisi halı yıkattığı zaman bayram ihtiyaçlarını karşılamaya veyahut da Ramazan ihtiyaçlarını karşılamaya yetersiz geliyor. Emekliler olsun asgari ücretle çalışanlar olsun hani kimse 1500- 2000 bin lira verip evindeki halıları yıkatamaz oldu. Biz en uygun fiyata yıkıyoruz, 25 lira gibi bir fiyata yıkıyoruz mesela metrekarede ama biz de sınırları zorluyoruz. Biz de kendi insiyatifimizi kullanıyoruz. Hani ihtiyacı olan insanlara indirimimizi yapıyoruz. Gerekirse hastası olan veyahut da durumu iyi olmayan insanların halısını ücretsiz yıkıyoruz ama yine de biz de zorlanıyoruz.

"İNSANLAR ARTIK HALILARI ELİNDE YIKIYOR"

Her sene hani bu mevsimde dolup taşan iş yerimiz yani şu an günde bir müşteri, iki müşteriyle dönüyor. Geçen sürekli müşterim olan bir bayana gittim, fiyatı söyledim, kadın dedi ki ben dedi yani 'o parayı veremem şu an, elimde yıkayacağım' Yani insanlar artık elinde yıkamaya başladı. Özellikle yani müstakil evi olanlar ellerinde yıkıyor. Hani apartmanda da insanların yıkayacak yerleri olmamasından kaynaklı mecbur kalıp verenler var. Onun haricinde şu an insanlar ellerinde yıkamayı tercih ediyorlar. Girdi maliyetleri olsun, şimdi mazot alıyoruz en basiti, insanlar diyor ki 'mazotla mı çalışıyorsunuz'. Evden alıp eve teslim ettiğimiz için bir halıya biz iki defa gidiyoruz, bir halıyı almaya. İlaç desen geçen seneki aldığımız leke çıkarıcı, halı şampuanı bugün iki katı. İnsanlar artık yıkatamıyor, bir yere gidemiyor, alım gücü desen yok, elde yıkıyor. Ben halı almaya giderken görüyorum genelde hep balkonlarda halılar asılı çünkü insanlar artık balkonda yıkayıp, balkonda kurutmayı tercih ediyor. İnsanlarda alım gücü yok."