Tamamı kadın olan bir ekip tarafından düzenlenen ve küresel iklim krizine Türkiye’den çözüm getiren kadın girişimcilerin gelişimine katkıda bulunan AB (Avrupa Birliği) fonu destekli kuluçka programı EWA Gıda ve Tarımda Değişim Yaratan Kadın Girişimci Programında yer alacak 10 girişim belirlendi.

Tamamı kadın olan bir ekip tarafından düzenlenen ve küresel iklim krizine Türkiye’den çözüm getiren kadın girişimcilerin gelişimine katkıda bulunan AB (Avrupa Birliği) fonu destekli kuluçka programı EWA Gıda ve Tarımda Değişim Yaratan Kadın Girişimci Programında yer alacak 10 girişim belirlendi.

Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü'nün gıda fonu (EIT Food) tarafından desteklenen Empowering Women in Agrifood (EWA) programı, Impact Hub İstanbul’un gıda ve tarım girişimcilik platformu Foodback ve Topraktan ortaklığında, Türkiye’de tarım ve gıda sektöründe kapsayıcılık ile çeşitliliği teşvik etmek, kadın erken aşama girişimleri ve girişimcilere iş fikirlerini geliştirmeye yönlendirecek gerekli bilgi, güven ve desteği sağlamak amacıyla hayata geçirildi.  

400'ÜN ÜZERİNDE BAŞVURU YAPILDI

 

Bu sene üçüncüsü düzenlenen programa 400’ün üzerinde başvuru yapıldı. EIT Food tarafından iletilen kriterler ışığında değerlendirilen başvurulardan önce 25 kişilik bir oluşturuldu, sonrasında EWA ekibi tarafından çevrimiçi görüşmelerde 10 girişim belirlendi. 

PROGRAMA SEÇİLEN GİRİŞİMLER

Porion: Berfu Safranbolulu’nun girişimi Porion, çölyaklılar için her türlü gıdanın içindeki gluteni dakikalar içerisinde ve hassas derecelerde tespit edebilen; cepte taşınabilir, kolay kullanılabilir ve şarj edilebilir bir biyosensör üretmektedir.  

SoilBiome: Deniz Sapaz’ın girişimi SoilBiome, eDNA yöntemiyle tür düzeyinde tespit edilecek endofitik bakterilerle bitki direncini ve verimini artıran, bitkiye özel gübre destekleyici preparat geliştirmektedir.  

 

Limonita: Deniz Yoldaç’ın girişimi Limonita, sürdürülebilir ve bütün canlıların yaşam hakkına saygılı bir dünya için çalışan vegan bir mutfak ve bitkisel et üreten vegan bir kasaptır. 

 

T2B: Dilara Üzünlü’nün girişimi T2B, arıcılık otomasyonu, yaşamsal veri toplama, veri analizi, operasyon planlaması ve operasyon kontrolü sağlamaktadır.  

 

Şarapp: Ece Cankat’ın girişimi Şarapp, gastronomi dünyasında önemli role sahip olan şarabın teknolojiyle birleşmesiyle ortaya çıkan bir mobil uygulama sunmaktadır.  Türkiye’nin üzüm çeşitliliğini ve üzümlerin özelliklerini anlatan, gastronomi haberlerinin, etkinliklerinin yer aldığı, kullanıcıların damak tatlarını öğrenebildiği bir platformdur.

Bionome: Nerve Cansu İşeri’nin girişimi  

 

Farmhood: Selin Arslan’ın girişimi Farmhood, tarımsal kaynakları korumak, tarımsal üretimin değerini artırmak ve israfı azaltmak için Freeze Dry yöntemi başta olmak üzere gıda teknolojilerinden faydalanarak doğallığını kaybetmemiş sağlıklı gıdalar geliştirmektedir. 

 

TEKNOSA İLK 6 AYDA YÜZDE 110 BÜYÜDÜ TEKNOSA İLK 6 AYDA YÜZDE 110 BÜYÜDÜ

Sumatrix: Semra Ünal Yıldırım’ın girişimi Sumatrix, bakterileri kullanarak organik atıkları biyolojik olarak parçalanabilen biyoselüloz polimerlere dönüştürmektedir. 

 

Biopols: Sena Tarım ve Gökçe Tidim’in girişimi Biopols, doğal moleküllerle zenginleştirilmiş biyopolimer kompozitleri kullanarak gıdaların daha uzun süre taze saklanmasını sağlamaktadır. 

 

NFS Fonksiyonel Gıda: Tuğba Özbek’in girişimi NFS, günlük gıdaları doğal kaynaklardan, doğal proseslerle elde edilmiş fonksiyonel besin öğeleriyle zenginleştirmekte ve gıdayı beslenmenin ötesine taşıyarak, fonksiyonel gıdalar üretmektedir. 

"İKİ YILIN GİRİŞİMCİLERİYLE BÜYÜYEREK KENDİ EKOSİSTEMİMİZİ YARATTIK"

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Impact Hub İstanbul Kurucu Ortağı Ayşe Sabuncu, Bu sene üçüncüsünü düzenlediğimiz EWA Programı, Türkiye’de . EWA 2022’nin önceki senelerden fark büyüyen uzman mentor kadrosu, iki yıl içinde geliştirdiği potansiyel işbirlikleri, geçmiş senelerin girişimcileriyle birlikte büyüyerek kendi ekosistemini yaratmış olması. İki yılda 23 kadın girişimciye destek olduk. Bu yıl da programın başarıyla tamamlanmasıyla kadın girişimcilerimize destek olmaya devam edeceğiz” dedi.

BAŞVURU KRİTERLERİ

Programa, kurucusu veya kurucu ortağı kadın olan Türkiye’deki girişimciler yrıca tarım ve gıda sektörlerinde etki yaratacak erken aşama girişim sürecinde olma, girişim şirketleşmiş ise faaliyetinin iki seneyi geçmemesi ve şirket kurulum aşamasından bu yana toplamda en fazla 30 bin avro yatırım almış olma şartları arandı.