İzmit Belediyesi’nin yurttaşların temel beslenme haklarına erişebilmesi amacıyla yaşama geçirdiği ‘Mahalle Mutfakları’, her hafta salı ve perşembe günleri hizmet vermeye devam ediyor.

İzmit Belediyesi’nin yurttaşların temel beslenme haklarına erişebilmesi amacıyla yaşama geçirdiği ‘Mahalle Mutfakları’, her hafta salı ve perşembe günleri hizmet vermeye devam ediyor.

Dezavantajlı bölgelerde yaşayan yurttaşların temel beslenme haklarına, insanlık onuruna uygun şekilde ve düşük fiyata erişebilmesi amacıyla başlatılan ‘Mahalle Mutfakları’ projesinde, üç çeşit yemek KDV dahil olmak üzere 5 TL’den satışa sunuluyor. 

Projeyle ilgili bilgi aktaran İzmit Belediyesi STK ve Esnaf Masası Koordinatörü Birol Sağlam, şunları söyledi:

“3 ÇEŞİT YEMEK 5 TL”

 “İzmit Belediyesi olarak sosyal belediyecilik anlayışıyla hizmet vermeye devam ediyoruz. Sosyal Destek Hizmetleri Müdürlüğümüzün öncülüğüyle Mahalle Mutfakları projemizi başlattık. Dezavantajlı bölgelerde ikamet eden ve sosyo-ekonomik açıdan da alt, orta ve düşük gelirli sınıflara dahil olan vatandaşlarımıza hizmet amacıyla özellikle insanlık onuruna uygun şekilde projemizi başlattık. Projemiz 27 Aralık tarihinde başladı. Vatandaşlarımıza üç çeşitten oluşan bir kişilik yemeği KDV dahil 5 TL’den sunuyoruz. Mahalle Mutfaklarımız salı ve perşembe günleri 14.00-16.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Bu projeyi yaygınlaştırmak adına da çalışmalarımıza devam ediyoruz. Aşevimizde günlük olarak üretilen bu yemekler paketlenerek vatandaşlarımıza ulaştırılıyor. Bu anlamda ben çalışan emekçi arkadaşlarımıza çok teşekkür ediyorum.”

Sosyal Destek Hizmetleri Müdürü Yasemin Gözkonan Kahveci ise şunları söyledi:

“İzmit Belediyesi olarak Aşevi’nde yapmış olduğumuz üç çeşit yemeğimizi salı ve perşembe günleri öncelikli olarak Topçular ve Serdar Mahallesi’nde dağıtımını gerçekleştiriyoruz. 5 TL karşılığında kişi başı üç çeşit yemek alınabiliyor. Yemekler gıda mühendisimizin kontrolünde hazırlanıyor. Bundan sonraki süreçte de dezavantajlı bölgelerimizde ihtiyaç ve talepler halinde yemeklerimizin satışını gerçekleştirmeyi planlıyoruz.”

Topçular Mahalle Muhtarı Nazhanım Yazar da projeden duyduğu memnuniyeti, “Bu mahallede yoksul çok, dertli çok. Böyle güzel bir projenin ilk olarak bizim mahallemizde başlaması çok güzel. Gerçekten çok güzel bir çalışma. Özellikle Başkanıma ve tüm çalışanlara çok teşekkür ediyorum” sözleriyle dile getirdi.