İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘bilgiye erişimde fırsat eşitliği’ sloganıyla başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası devam ediyor. İzmirliler kent genelinde belirlenen kitap teslim noktalarına yeni ya da ikinci el kitaplarını bırakarak kampanyaya destek olabiliyor. Başkan Soyer’in “Bana çiçek değil kitap getirin” çağrısına uyan ziyaretçileri ise kampanyaya bağışlanmak üzere kitap getirmeyi sürdürüyor.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘bilgiye erişimde fırsat eşitliği’ sloganıyla başlattığı “Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası devam ediyor. İzmirliler kent genelinde belirlenen kitap teslim noktalarına yeni ya da ikinci el kitaplarını bırakarak kampanyaya destek olabiliyor. Başkan Soyer’in “Bana çiçek değil kitap getirin” çağrısına uyan ziyaretçileri ise kampanyaya bağışlanmak üzere kitap getirmeyi sürdürüyor.

“Her Mahalleye Bir Kütüphane” kampanyası iki haftayı geride bıraktı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ‘bilgiye erişimde fırsat eşitliği’ sloganıyla başlattığı kampanyaya İzmirliler birinci el ve ikinci el kitapla destek olabiliyor. Ancak kampanya kapsamında ansiklopedi kabul edilmiyor. Bağışçıların yıpranmamış, yırtılmamış ve okunabilir kitaplarını, üzerine “Her Mahalleye Bir Kütüphane” yazılı bir koliye koyarak kitap teslim noktalarına bırakması isteniyor. Kitapla,r İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından tasnif ediliyor ve muhtarlık kütüphanelerine gönderilmek üzere hazırlanıyor. Hedef ilk etapta talepte bulunan muhtarlıklara 50 kütüphane kurmak.

FATİH GÜRBÜZ’DEN DAYANIŞMAYA DESTEK

KARAMOLLAOĞLU: “ÖĞRETMENLİK, BELLİ BAŞINA BİR UZMANLIK ALANIDIR. YAZ TATİLİNDE VİDEO İZLEYEREK GİRECEKLERİ BİR SINAVDA NEYİ İSPAT ETMELERİ İSTENİYOR?" KARAMOLLAOĞLU: “ÖĞRETMENLİK, BELLİ BAŞINA BİR UZMANLIK ALANIDIR. YAZ TATİLİNDE VİDEO İZLEYEREK GİRECEKLERİ BİR SINAVDA NEYİ İSPAT ETMELERİ İSTENİYOR?"

Başkan Soyer’in ziyaretçilerine “Lütfen bana çiçek ve hediye yerine kampanyamız için kitap getirin” çağrısı ise karşılık bulmaya devam ediyor. Aralarında Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ün de bulunduğu pek çok ziyaretçi kampanyaya destek olmak üzere Başkan Soyer’e kitap getirdi. İspanya Büyükelçiliği Misyon Şefi Yardımcısı Héctor Castañeda, İzmir Kent Konseyi yönetimi ve İzmir Özel Türk Koleji erkek basketbol takımı da Başkan Soyer’in çağrısına uyarak geçen hafta kampanyaya kitap getiren ziyaretçiler arasındaydı. Ailesi ise 1993 yılında kaybettiğimiz İzmirli akademisyen ve yazar Münci Kapani’nin kitapları ile dayanışmaya katılmıştı.

BAŞKAN SOYER: “ÇOK KİTABA İHTİYACIMIZ VAR”

Başkan Soyer, 200 kitap bağışıyla kampanyanın ilk destekçisi olmuştu. İzmirlileri kampanyaya katılmaya çağıran Başkan Soyer, özellikle kurumları kampanyayı sahiplenmeye ve büyütmeye çağırmıştı.

KAMPANYA DESTEK NOKTALARI:

Kent Kütüphanesi, AlsancakŞato Kütüphanesi, KonakTarihi Havagazı Fabrikası Araştırma Kütüphanesi, AlsancakYahya Kemal Beyatlı Kütüphanesi, BucaGüzelbahçe Kütüphanesi, GüzelbahçeIşılay Saygın Kütüphanesi, BucaSasalı Tarım Geliştirme Merkezi Kütüphanesi, ÇiğliVapur Kütüphaneleri: Ahmet Piriştina Arabalı Vapuru, Fethi Sekin Arabalı Vapuru ve Uğur Mumcu Arabalı VapuruAhmed Adnan Saygun Kültür Merkezi, KonakAşık Veysel Rekreasyon Alanı Buz Pisti, BornovaYasemin Kafe, BostanlıKarşıyaka Eşrefpaşa PolikliniğiBalçova İZSU binası

KÜTÜPHANELER MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN MUHTARLARA EĞİTİM

İZBETON ilk etapta Bayraklı, Bornova, Buca, Çiğli, Güzelbahçe, Gaziemir, Karabağlar, Karşıyaka, Kemalpaşa, Konak ve Narlıdere’deki muhtarlıklara kütüphane kuracak. Kampanya kapsamında toplanan kitaplar İzmir Büyükşehir Belediyesi Kütüphaneler Müdürlüğü tarafından tasnif edilecek, temizlenecek ve İZBETON tarafından kurulan muhtarlık kütüphanelerine gönderilecek. Kütüphaneler Müdürlüğü ise muhtarlara kitap tasnif etme, dizilim, ödünç verme ve kütüphane yönetmekle ilgili temel konularda eğitim verecek.

İZBETON MUHTARLIKLARDA ÇALIŞMA YÜRÜTÜYOR

“Her Mahalleye Bir Kütüphane” projesi kapsamında muhtarları projeye dair bilgilendirmişti. Projeden faydalanmak isteyen muhtarlar, kütüphane taleplerini İZBETON’a iletmişti. İZBETON ekipleri kütüphane yapılacak alanın uygunluğu, muhtarlığın mahalledeki konumu, bütün mahalleye hizmet edip edemeyeceği gibi kriterleri göz önüne alarak muhtarlıkları incelemişti. Uygun bulunan muhtarlıklarda çalışmalar başlatılmıştı.