İzmir’deki faylar 7,2 büyüklüğünde deprem üretebilir

Muğla’da geçen hafta meydana gelen 2 zerzele ve bu sene Ege Bölgesi’ndeki faylardaki hareketlilik gözleri bölgenin en aka ili İzmir’e çevrildi. 15’e yakın fayın 3’ü, İzmir’in merkezinden geçiyor. Zerzele Araştırma ve Uygulamaları Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, bilinenin aksine İzmir’deki fayların 7,2 büyüklüğünde zerzele üretebileceğini söyledi

İzmir’deki faylar 7,2 büyüklüğünde deprem üretebilir

Jeologlar İzmir ve çevresindeki fayların 6,9 büyüklüğünde bir zerzele yarabileceğini söylüyor. Ancak Dokuz Eylül Üniversitesi Zerzele Araştırma Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, İzmir’deki fayların 7,2 büyüklüğünde bir zerzele üretebileceğini açıkladı. 

Ulusal Kanal’a hususi açıklamalar yapan Sözbilir, İzmir’deki 3 kritik fayın kent merkezinden geçtiğini belirtti. Öye ki İzmir Ekonomi Üniversitesi ile İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü de fay üzerinde…

“İzmir’de ve Türkiye ölçeğinde bir fazla yapı faylar üzerinde bulunuyor. Çünkü fayla ilişkili yerler, aynı zamanda insanların tercih ettiği yerler. Dağla ovanın sınırı, suyun çıktığı yerler. İnsanlar mutlaka faylara yakın yaşamak zorunda. Burada mühim olan fayın üzerine oturmamak. Çünkü fayın bir zonu var ve yüzeyi parçalayacak. İzmir Ekonomi Üniversitesi, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, tüm olarak fayın üzerinde olan üniversitelerimiz maalesef. Ama fayın nereden geçtiği, 1/1000 ve 1/5000’lik planlara işlenirse, fay üzerindeki binaların boşaltılıp, dışındaki kısımların yapılaşmaya açılmasında fayda görüyoruz.”

Fay üzerindeki yapıların envanteri çıkarılıp en kısa sürede boşaltılması gerekiyor.

“Fay alanı üzerindeki yapı envanterinin çıkartılması gerekiyor. Fay zonu üzerinde hastane varsa, boşaltılması, yer değiştirmesi vs gerekiyor. Çünkü, depremden sonra fay kırıldığında biz o hastaneye yaralıları götüreceğiz. O hastane yıkılmışsa, yaralılarımız ölecek. Bunu önlemenin tek yolu fay üzerinde yapılaşmamak.”

Paleosismoloji uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir İzmir’in 1999’da yapılan  deprem master planının yenilenmesi gerektiğini belirtti.

İzmir’in zerzele master planının 1999 Depremi’nden derhal sonra yapıldığını ve bilgilerinin güncel olmadığını söyleyen Hasan Sözbilir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye’de jeolojiyle ilgili, jeofizikle ilgili, inşaat ile ilgili depreme yönelik ilim elde edebilme çalışmaları 1999 Depremi’nden sonra başladı. Son 18 yıldır depremle ilgili bilgiler üretiliyor ama bunların hiçbiri zerzele master planında yok. Dolayısıyla zerzele master planının bilimsel değeri şu anda sıfırlanmış durumda. Ben bunu valimize de büyükşehir belediye başkanımıza da anlattım. Mutlaka revize edilmesi gerekiyor. Çünkü İzmir fayı üzerinden devinim edilmiş o senaryoda ama İzmir fayı yerine Tuzla ya da Seferihisar fayı kırılırsa nasıl bir senaryoya sahip olmamız gerektiği bilinmiyor. Ayrıca veriler de fazla eski. 1997 yılından günümüze kadar aşağı yukarı 2 bin metre sondaj yapıldı bu bölgede. Zeminle ilgili fazla mühim parametreler elde edildi. O verilerin hiçbiri yok master planda. Zerzele Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak yaptığımız mühim projeler var. Bunların hiçbiri master planda yok. Bunların hepsinin eklenmesi için de master planın sıfırdan ele alınması gerekiyor. Sayın valimize iletmiştim ve kendisi de muavin olacağını söylemişti zaten ama henüz başlayamadık bu çalışmaya. Afet sonrası yapılması gereken çalışmaların hepsini önceden bilmemiz gerekiyor. Master planın bu nedenle sıfırdan yapılması gerekiyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER